Pazar / 5 Temmuz 2020

AKP’nin baro planları: İl barolarını parçala!

Abdülkadir Selvi, AKP'nin barolarla ilgili planının ayrıntılarını yazdı. Plana göre, şu anda Feyzioğlu'nun başkanlığını yaptığı Türkiye Barolar Birliği'ne dokunulmayacak ancak illerde çoklu baro sistemine geçilecek.

207,030BeğenenlerBeğen
7,858TakipçilerTakip Et

AKP’li Cumhurbsşkanı Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan ve baroların karşı çıktığı, baro seçim sistemi ve yapısını değiştirecek düzenlemede sona gelindi.

“Barolarla ilgili yasa değişikliğinin bu ay içinde Meclis’ten geçmesi bekleniyor” diyen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, AKP’nin barolarla ilgili planının son halini almak üzere olduğunu yazdı.

Tekli baro mu, çoklu baro mu tartışmalarına neden olan düzenlemeye son şeklinin çarşamba günü yapılacak olan MYK toplantısında verileceğini belirten Selvi’nin aktardığına göre, üzerinde çalışılan plan Metin Feyzioğlu’nun başkanlığını yaptığı Türkiye Barolar Birliğinin (TBB) tekli yapısını koruyarak, düzenlemeye karşı çıkan ve Feyzioğlu’na uzun süredir muhalefet eden il barolarını parçalamak şeklinde.

Selvi’nin yapılması planlanan ve baroları parçalayacak düzenleme hakkında şunları yazdı:

Teklifin son şekli, illerde çoklu baro, merkezde ise tek baro şekline dönüştü. İllerde belirli sayıda üyeyi bulan çoklu baroyu kurarken, merkezde sadece Türkiye Barolar Birliği’nin olması düşünülüyor. İkinci baronun kurulduğu yerlerde mal varlıkları mevcut barolarda kalıyor. Baro seçimlerine nispi temsil sistemi getiriliyor.

MESLEK KURULUŞLARI YETİŞİR Mİ?

Türk Mimar ve Mühendisler Odası başta olmak üzere, meslek kuruluşlarıyla ilgili çalışmaların da sonuna gelindi. Odaların temsil oranları ve seçim sistemi değişiyor. Nispi seçim sistemine geçiliyor. Ancak Meclis’in takviminin sıkışık olması nedeniyle, meslek kuruluşlarıyla ilgili düzenlemenin ekim ayına kalma ihtimali bulunuyor.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Erdoğan: Sembolik de olsa bayan vekillerimizden hiç olmazsa iki tane alalım

Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde konuşan partili AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Evet şöyle sembolik de olsa bayan milletvekillerimizden hiç olmazsa iki tanesini alalım” ifadelerini kullandı.

Erken seçim tartışmaları gölgesinde anket sonuçları: Salgın ve yeni partiler AKP’yi eritti

Salgın döneminde AKP'nin oy oranı gerilerken CHP ise oyunu arttırdı.

Sakarya’da facia ‘geliyorum’ demiş, işçiler: Isınma vardı 4 gündür uyarıyorduk

Sakarya’daki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası yaralanan işçileri CHP heyeti ziyaret etti. İşçiler fabrikadaki mallarda ısınma olduğunu ve bu konuda 4 gündür uyarı yapmalarına rağmen önlem alınmadığını söyleyerek, “Isınma olmaması gereken bir şey, uyardık ama dinlemediler” dediler.

AKP’li başkandan Binali Yıldırım faturası: ‘Seçim harcamalarını belediyeye ödetti’

Tekrarlanan seçimde Binali Yıldırım'a destek vermek amacıyla İstanbul'a giden Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve beraberindekilerin masraflarının faturasının Çorum Belediyesi’ne kesildiğini ileri sürüldü.

İsmail Saymaz son anketi açıkladı: Metropoll’den Erdoğan’ı kızdıracak haber

Gazeteci İsmail Saymaz’ın açıkladığı Metropoll Araştırma Şirketi’nin Haziran ayında gerçekleştirdiği kamuoyu araştırması sonuçlarına göre AKP’nin oyunun gerilediği görüldü.
207,030BeğenenlerBeğen
7,858TakipçilerTakip Et