AKP’li vekillerin itirazlarına Yıldırım’dan yanıt: Merak etmeyin, kimse sizi öldürmez

Başbakan Binali Yıldırım, ‘başkanlık sistemi’ni de içeren anayasa değişikliğinde yer alan yedek milletvekilliğiyle ilgili AKP’li vekillerin itirazlarına “Merak etmeyin, kimse sizi öldürmez” yanıtını verdi.

Habertürk’ten Volkan Yanardağ’ın haberine göre AKP’li vekillerle bir araya gelen Yıldırım, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Milletvekillerinin önemli bir bölümünden teklifte yer alan yedek milletvekilliğine ilişkin soruların geldiği belirtilen toplantıda Yıldırım’ın “Kimse sizin yerinize gelmiyor. İleride bir yer boşalırsa o doldurulacak. Endişe edilecek bir durum yok. Merak etmeyin, kimse sizi öldürmez” dediği kaydedildi.

‘Trafik kazaları yaşanabilir’

Ancak Anayasa Komisyonu’na sunulan bir bilgi notunda yedek milletvekilliğinin ‘giyotin’e dönüşme ihtimaline dikkat çekilerek, “Bu sıfatın kullanılamayacağına ilişkin yasak getirilmesi gerekiyor. Yani bir milletvekili aday listesinde yer alan ancak geri sıralarda olanların kartvizitlerine ‘yedek vekil’ yazdırması ve bu sıfatla hareket etmesi engellenmeli. Ayrıca asıl milletvekilinin ölümüne bir şekilde sebep olmuşsa, onun asıl milletvekili olmaması gerekir. Aksi takdirde ‘trafik kazaları’yaşanabilir. Yedek vekillik yerine ‘kontenjan adaylığı’ gibi başka tabirler kullanılabilir” ifadeleri kullanıldı.

Düzenlemenin adının değiştirilebileceğini dile getiren Yıldırım, bununla ilgili MHP’nin görüşünün alınması gerektiğini söyledi.

İki konuda daha itiraz var

Toplantıda bazı AKP’li vekillerin itirazı da teklifte yer alan cumhurbaşkanı seçilecek kişinin ‘doğuştan Türk vatandaşı olması’na yönelik ifadeye ilişkindi. Ancak bu ifadenin değiştirilebileceği de Yıldırım tarafından dile getirildi. AKP’li vekillerin seçilme yaşının 18’e çekilmesine yönelik eleştirileri de “18 yaşındaki gençler Meclis’i dolduracak değil” diye karşılık buldu.

Son Haberler