AKP’li vekillerde Binali Yıldırım öfkesi… Parti fokur fokur kaynıyor

Seçimlere doğru siyaset kulislerinde yeni parti iddiaları kadar AKP'de de parti içi muhalefetin hareketlendiği yönünde haberler gündeme geliyor.

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu de seçime az bir zaman kala AKP’nin ‘fokur fokur kaynadığı’ iddiasında. Yazar, siyasi partilerde en önemli tehlikenin parti içi muhalefet olduğunu hatırlatıyor.

MADDE MADDE SIRALADI

Ardından “AKP milletvekillerinin rahatsızlıklarının siyasi kulislerde ‘yazılmamak’ kaydı ile yapılan özel sohbetlerde açıkça görüldüğünü” aktaran Uğuroğlu, kulislerde konuşulduğunu iddia ettiği rahatsızlıkları şöyle sıralıyor:

– Milletvekillerinin önemli kısmı Erdoğan’ın yakın çevresine yaklaşamıyorlar.

– Salı günleri grup toplantısında Erdoğan 1-2 saat konuşup gidiyor.

– Saraya yakın bir grup milletvekili var ama sayıları çok az. AKP milletvekilleri Erdoğan’dan ayrı düşmenin, uzak kalmanın ve birlikte siyaset yapamamanın sıkıntısını yaşıyorlar.

BİNALİ YILDIRIM ÖFKESİ

– 16 yıldır aynı isimler önemli görevlere atanıyor, yeni milletvekillerine önemli görevler verilmiyor.

– Milletvekillerini en çok kızdıran örnek olarak Binali Yıldırım veriliyor. Bakanlık, Başbakanlık ve Meclis Başkanlığı yapan ve 16 yıldır el üstünde tutulan Yıldırım’ın bir de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilmesi birçok milletvekilinin ve partilinin tepkisini çekiyor.

– Bakanlar milletvekillerine randevu dahi vermiyor.

– Bürokratlar, AKP’li milletvekillerinin yüzlerine dahi bakmıyorlar.

– AKP milletvekilleri yerel sorunlarına çözüm bulamıyorlar.

– İl ve ilçe teşkilatları tamamen dışlanmış vaziyette, genel merkez ile ilişkileri giderek kopuyor çünkü Türkiye artık saraydan yönetiliyor.

– Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni tamamen devre dışı bıraktı.

– Basına kapalı parti toplantılarında ise eleştiriler bugüne kadar görülmedik şekilde sertleşerek artıyor.

– Belediye Başkan adaylarının belirlenmesinde milletvekilleri tamamen devre dışında bırakılmalarından çok rahatsız olduklarını vurguluyorlar.

AKP’LİLER YENİ OLUŞUMU YAKINDAN İZLİYOR

– Birçok milletvekili yeni oluşumu yakından ve dikkatle izliyor ve azımsanmayacak bir grup da yakın temas kuruyor.

– Damat konusu ise en önemli rahatsızlık olarak öne çıkıyor AKP’de. Ali Babacan’ın ekonomi yönetimi sayesinde enflasyon ve yüksek faiz canavarının yenildiğini, Mehmet Şimşek döneminde de ekonomik istikrarın devam ettiğini ancak damat Berat Albayrak ile tüm ekonomik düzenin alt üst olduğunu söylüyorlar.

– Ve MHP teşkilatlarının AKP’li belediye başkan adaylarına yeterli desteği vermemelerinden büyük rahatsızlık duyuyorlar. Hatta Mehmet Özhaseki’nin bu nedenle Devlet Bahçeli’yi ziyarete gitmediğine dikkat çekiyorlar.”

Uğuroğlu, maddeleri sıraladıktan sonra bir AKP İstanbul milletvekilinden duyduklarını, “AKP afişlerine genel merkezden onay alan “aşk” sloganı yazıldı. Biliyorum ki belediye başkan adaylarımız kentlerin rantlarına aşıklar ki daha seçilmeden etraflarını saran sponsorlarla rant hesapları yapılmaya başlanıldı bile” sözleriyle aktarıyor.

Yazar AKP’lilerin MHP’lilerden ve MHP’lilerin de AKP’lilerden şikayetçi olduğunu belirtiyor. Bazı MHP vekillerinin ittifak için, “AKP’ye almadan, vermek, karşılıksız desteklemek, Erdoğan’ın milleti bölme söylemlerine ortak olmak, Tank Palet Fabrikasının ihalesiz başka bir ülkenin silahlı kuvvetlerine tahsis edilmesi, ittifak çalışmalarında MHP’ye zaten kazanacakları kentler dışında hiçbir yer verilmemesi.” eleştirilerinde bulunduğunu söylüyor.

Uğuroğlu, yazısını şu sözlerle bitiriyor:

“Bilin ki siyaset sahnesi gerek Cumhur gerek Millet İttifakı’nın partileri açısından 31 Mart’tan sonra çok ama çok ısınacak…”

AKP’den CHP’nin İş Bankası hisselerine ilişkin açıklama

AKP Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, CHP'nin İş Bankası'nda bulunan hisselerinin hazineye devri tartışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Bir ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ AKP’dir açıklaması da SP liderinden

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un, 'FETÖ'nün siyasi ayağı' tartışmalarında AKP'yi işaret etmesi ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun daha açık bir şekilde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın adını zikretmesinin ardından, benzer bir açıklamasa da SP lideri Temel Karamollaoğlu'dan geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine Rusya’dan yalanlama: Putin böyle bir emir vermedi

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Rusya'nın en üst düzey asker kadrosunun Libya'da Wagner'e bağlı güçleri bizzat yönettiği' yönündeki açıklamalara yanıt verdi.

Yasak soruları açıklayan gazeteci: Abartmıyorum soracağım 20 soruyla Erdoğan’ın en az 6 puanını düşürürüm

Gazeteci yazar Sebahattin Önkibar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçmişte basının sorularından kaçmadığını ama artık iktidarda tutunabilmek için sorulardan kaçındığını aktardı. 

İyi Parti’li vekil Meral Akşener’e zehir zemberek sözleri sonrası istifa etti

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, partisindeki tüm görevlerinden istifa etti. Ok, "Emperyalist Soros vakıflarında görev yapanlar, başkanlık divanında en hassas görevlere getirilmişlerdir. Daha da kötüsü Genel Başkan bu durumu bilmesine rağmen Soros'çuların partinin en hassas birimlerinde görevlendirilmesinde bir sakınca görmemiştir" dedi.
209,694BeğenenlerBeğen
4,903TakipçilerTakip Et