AKP’den KHK zulmüne skandal savunma: “İhraç edilen akademisyenler silahlanabilir”

AKP’li Burhanettin Uysal, ihraç edilen akademisyenler için “Yarın ellerine silah almayacaklarını kim bilebilir” diye konuşunca Meclis'te yeni bir tartışma başladı.

AK Parti Milletvekili Burhanettin Uysal ise KHK’larla ihraç edilen akademisyenler için “15 Temmuz gecesi ellerine silah almamış olabilirler ama yarın bunların da ellerine silah almayacağını kim bilebilir?” dedi. HDP Milletvekili Ahmet Yıldırım, “İbrahim Kaboğlu, Cihangir İslam eline silah mı aldı?” diye sordu.

HDP, KHK’larla gerçekleştirilen ihraçların durdurulması ve “hukuksuzca ihraç edilen tüm akademisyenlerle kamu emekçilerinin” görevlerine iade edilmesi için TBMM’ye Araştırma Önergesi sundu. Önerge ile ilgili konuşan, HDP’li Mahmut Toğrul, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’de özellikle kamu çalışanlarına yönelik büyük bir saldırı politikası gerçekleştirildiğini, 145 binin üzerinde kamu çalışanı işlerinden edildiğini belirtti. İhraç edilenlerin önemli bir kısmının “Fetullahçı Cemaatin uygulamalarına karşı mücadele etmekle geçen KESK’e bağlı sendikaların üyesi öğretmenler ve öğretim üyeleri” olduğunu söyleyen Toğrul, akademisyenlerin bir kısmının da barış imzacısı olan ve “Çocuklar ölmesin” diyen öğretim üyeleri olduğunu belirtti.

AKP: SİLAHLANABİLİRLER

AK Parti Milletvekili Burhanettin Uysal ise ihraç edilen kamu personeli için “15 Temmuz gecesi ellerine silah almamış olabilirler ama eline silah alanların hepsi de gücünü nereden alıyorlardı? Elbette ki onlardan. Yarın bunların da ellerine silah almayacağını kim bilebilir?” diye konuştu. “

KABOĞLU ELİNE SİLAH MI ALDI?

Uysal’ın bu sözlerine yanıt veren HDP Milletvekili Ahmet Yıldırım, AKP’nin ihraç edilenlerin tamamının FETÖ’cü olduğu çarpık mantığı üzerinden hareket ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Mesela İbrahim Kaboğlu eline silah mı aldı veya alacak mı? Cihangir İslam eline silah mı aldı? Semih Özakça, Nuriye Gülmen ellerine silah mı aldı? Biz, Fethullah Gülen’le ömrü boyunca mücadele ettiği halde ve iktidar ile Gülen kol kola bütün ülkeye kan kustururken onlara karşı mücadele edenlerin de bu kapsam içerisinde mütalaa edilip ihraç edilmesinden söz ediyoruz. Bugün iktidara muhalif olan herkesin topyekun bu KHK’ların mağduru olmasından söz ediyoruz ama kalkmış, bu akademisyenlerin bile, akıllara zarar bir şekilde, silahlanabilme ihtimallerinden söz ediyor.”

SEMİH ÖZAKÇA VE NURİYE GÜLMEN DARBECİ DEĞİL

Ahmet Yıldırım, KHK ile işlerinden atılan ve açlık grevlerine cezaevinde devam eden Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in durumuna da dikkat çekti. Yıldırım, şunları söyledi:

“Bu, eğitimci ve akademisyen gençler, iktidarın, KHK’larda nasıl bir suistimal içerisine girdiğine dair, yurt içinde ve uluslararası toplumda maskesini düşürdüğü için bugün Sincan Cezaevindeler. Yoksa, bu konuyla biraz ilgili olan herkes çok iyi bilir ki Semih Özakça ve Nuriye Gülmen birer darbeci değildir. Bunlar, bu genç akademisyenler ve eğitimciler darbe yapmadılar, darbe teşebbüsünde bulunmadılar, kimseye kurşun sıkmadılar, yanlarında silah taşımadılar.”

SORUMLUSU PARLAMENTO OLUR

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işlerine geri dönerek açlık grevine başlamalarına sebep olan gerekçenin ortadan kaldırılmasını talep ettiklerini söyleyen Yıldırım, “Gelebilecek olumsuz bir haberde bütün Parlamento sorumlu olacaktır, bütün toplum bunun altında kalacaktır” dedi.

ÖNERGE REDDEDİLDİ

CHP Milletvekili Aytuğ Arıcı da lise ve üniversite mezunlarının AKP’ye oy vermediği istatistiklerine dikkat çekerek, “AKP’nin zihniyeti, lise mezunları, üniversite mezunları Türkiye ortalamasından daha düşük oy veriyorlar. Bunları kim yetiştiriyor? Bu okulları ve bu öğretmenleri, bu öğretim üyelerini yok etmemiz lazım zihniyetidir” dedi. AKP’li Selim Dursun, “Terör örgütü mensuplarının, teröre yardım, yataklıkla vesaireyle iştigal etmiş, iltisakı olan kamu görevlilerinin de görevlerine son verilmiştir” deyince, CHP’liler “Bunların hepsini nasıl tespit ettiniz” diyerek, tepki gösterdi.

Tartışmaların ardından yapılan oylamada HDP’nin ihraç edilen akademisyenler için verdiği Meclis Araştırma Önergesi reddedildi

Son Haberler