AKP’li üst düzey yetkili: Erdoğan AKP’de operasyon yapacak

Anayasa değişikliğinin ardından 21 Mayıs’ta yapılacak olağanüstü kongrede AKP genel başkanlığını da üstlenecek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ilk iş olarak parti yönetimi ve kabinede önemli değişikliğe gitmesi beklenirken, ‘FETÖ’yle mücadelede de daha somut adımlar atacağı belirtildi.

16 Nisan’daki referandumla yürürlüğe giren anayasa değişikliği sonucu cumhurbaşkanına bir partiye üye olma imkanı getirilmiş, Erdoğan da kurucusu olduğu AKP’ye, iki buçuk yıl aradan sonra yeniden üye olmuştu.

‘Bürokrasiye de yansıyacak’

Reuters’in haberine göre AKP’li üst düzey bir yetkili, bu ayın 21’inde yapılacak olağanüstü kongrede AKP genel başkan olacağına kesin gözüyle bakılan Erdoğan’ın görevi alır almaz bazı somut adımlar atacağını belirterek şöyle konuştu: “Erdoğan önce partide kökten değişiklik yapacak. Revizyonun birinci nedeni de parti içerisinde oligarşik bir yapı oluşması. Cumhurbaşkanı, bürokraside liyakat sorunu olduğunu da düşünüyor. Revizyonun kabine ve bürokrasiye de yansıyacağını düşünüyorum.”

Erdoğan AKP’ye resmen üye olduğu salı günü, “İcraatlarımız herkes için… Liyakate önem vereceğiz” demişti.

AKP’ye yakın bir yetkili de, Erdoğan’ın parti yönetimi ve kabinede kesinlikle ‘gözle görülür’ bir değişiklik yapacağını belirterek şöyle dedi: “Partinin il ve ilçe teşkilatlarında ‘FETÖ’yle mücadele konusunda ağır davrananlar var. Cumhurbaşkanı bu zaaftan kurtulmak istiyor olabilir.”

Erdoğan salı günü, “FETÖ operasyonlarında haklı ya da haksızların karıştığını söyleyenler var. (FETÖ’ye) acırsak acınacak hale geliriz” diye konuşmuştu.

‘FETÖ’ operasyonları sonucu bürokraside ciddi bir değişim yaşandığını belirten hükümete yakın bir yetkili, “Ancak bürokrasinin başındaki siyasetçiler aynı. Artık yeni bakanların gelerek kendi bürokrasilerini kurmaları gerekli” dedi.

Erdoğan’a yakın kaynak da aynı görüşte

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın bir kaynak da parti ve kabinede geniş çaplı revizyon beklentisini doğrularken, “Erdoğan genel başkanlığı aldıktan sonra partide kesinlikle yeni bir disiplin başlayacaktır ve büyük bir değişim beklemek hiç haksızlık olmaz” diye konuştu.

AKP’nin olağanüstü kongresinde genel başkan seçiminin yanında, partinin kongreden sonraki en büyük karar organı 50 kişilik Merkez Karar ve Yönetim Kurulu da (MKYK) yeniden belirlenecek. Erdoğan’ın onay verdiği MKYK listesinin seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Erdoğan salı akşamı Başbakan Binali Yıldırım’la 5.5 saatlik bir görüşme gerçekleştirmiş, dün de, “Hükümetin gündeminde bir kabine değişikliği yok. Başbakan bu konuda bir teklifle gelmedi” demişti.

AKP’li bir yetkili, Erdoğan’ın söz konusu ifadelerini, “Bu açıklama kabine revizyonunun olmayacağı anlamına gelmiyor. Belki 21 Mayıs kongresinden sonra olabilir” diye değerlendirdi.

Kapsamlı bir operasyon

Yetkililer, kabinede değişiklik konusunda birçok yorumun yapıldığını ancak bu aşamada bunların tamamen spekülasyon olduğuna vurgu yapıyor. Bir AKP’li yetkili, “Erdoğan parti yönetimi, organları ve bakanlar arasında da kaydırmalar yapacaktır. Yani bunu daha kapsamlı bir operasyon olarak düşünmek gerekir” dedi.

Erdoğan’ın yeni dönemdeki AKP yönetimini oluştururken ‘kendisiyle uyum içinde çalışma’ kriterini de dikkate alması bekleniyor.

Referandumda, AKP ve MHP’nin desteklediği cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini öngören anayasa değişikliği, yüzde 51.4 oyla kabul edilmiş, ancak İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana gibi büyük illerde ‘Hayır’ oyları daha fazla çıkmıştı. Medyada yapılan bazı yorumlarda Erdoğan’ın, bu illerdeki teşkilatlarda değişikliğe gidebileceği öne sürülmüştü.

‘Erdoğan daha da sertleşebilir’

AKP’nin genel başkanı olmasının ardından Erdoğan’ın muhalefete dönük söylemlerinin daha da sertleşmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığına yakın yetkili, “Yeni dönemde bir yumuşama değil tersine daha sert söylemleri görmek mümkün. Erdoğan’ın parti üyeliğinden sonra verdiği ilk mesajlar da zaten bunun ilk sinyalleriydi” dedi.

AKP’li bir yetkili de, “Yeni dönemde Erdoğan artık AKP’li olduğunu rahatça söyleyebilir. Muhalefete sataşabilir, yanlış yapıyorsunuz diyebilir” dedi.

Son Haberler