AKP’li eski başkandan vurgun: Alınmamış malzemelere milyonlarca lira ödenmiş

Belediyelerdeki usulsüzlükler son dönemde sıkça gündeme geliyor. Burada başı AKP’li belediyeler çekerken eski Urfa Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla'nın skandallarına yenileri ekleniyor.

Belediyelerdeki usulsüzlükler son dönemde sıkça gündeme geliyor. Burada başı AKP’li belediyeler çekerken eski Urfa Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla’nın skandallarına yenileri ekleniyor.

Kızı Tuğçe Atilla’yı önce özel kalem müdürü olarak işe aldığı ardından da mühendis kadrolarına atadığı ve 251 bin lira ödeme yaptığı ortaya çıkan Atilla’nın beş yıllık icraatı incelendi.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre müfettişlerin, incelemelerin ardından savcılığa suç duyurusunda bulundukları belirtiliyor.

Haberde aktarılana göre, 2019 tarihli İçişleri Bakanlığı raporunda, alınmamış malzemelere milyonlarca lira ödendiği, sahte imzalarla belediyeye mal alınmış gibi gösterildiği, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yardım için gönderdiği park malzemelerini dahi kendileri satın almış gibi fatura düzenlendiği kaydediliyor.

Müfettişler, alınmış gibi gösterilen 1.2 milyon liralık ve 25 kalemlik malzemeyle ilgili tespitinde ise “Atılan bütün imzalar sahte” notunu düşmüş. 5.9 milyon liraya alındığı belirtilen benzinin de hiç alınmadığı vurgulandı.

31 Mart Seçimleri’nde Ceylanpınar’da yine AKP kazanmış ancak başkan değişmişti.

Sözcü’nün haberine göre rapordan öne çıkanlar şöyle:

– Bazı taşınır malzemelerin alındığı halde belediyeye hiç gelmediği, faturaların gerçeği yansıtmadığı, ödeme belgelerinde bulunan “tüm imzaların sahte olduğu” ve belediye bütçesinden 1 milyon 232 bin 983 TL fazla ve usulsüz ödemede bulunulduğu anlaşılmıştır.

– Kültür Evleri’ne alınan demirbaş malzemeler bizzat sayılarak ödeme belgeleri ile karşılaştırılmış, 291 bin 780 TL’lik eksik malzeme olduğu tespit edilmiştir.

– 229 bin 229 TL’lik araç lastiğin bedelinin ödendiği ancak belediyeye teslim edilmediği ortaya çıkmıştır.

– 405 bin 330 TL’lik bitki ve fidan alınımı, 76 bin 700 TL’lik Mega Oyun Grubu ile 5 adet çöp kovası gibi malzemelere toplam 634 bin 545 TL’ye alındığı gösterilmiştir, ancak gerçekte alınmadığı ve belgelerdeki imzaların sahte olduğu tespit edilmiştir. Malzemeleri Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin gönderdiği anlaşılmıştır.

– 128 bin 719 TL bedelli faturada yazılı bulunan malzemelerin belediyeye hiç gelmediği, ödeme emri üzerinde düzenleyen ve harcama yetkilisi bölümündeki imzaların sahte olduğu tespit edilmiştir.

– Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce protokol ile park yapımı için Ceylanpınar Belediyesi’ne gönderilen malzemelerin kullanıldığı, hak edişlerden idare malı malzemelerin düşülmediği ve bu suretle yükleniciye toplam 1 milyon 464 bin 65 TL fazla ve usulsüz ödemede bulunulmuştur.

– Belediye akaryakıt ihtiyacı için, ihale komisyonu kararı ile 24 ay vadeli 2 milyon litre motorin alımı ve 15 ay süreli 1.5 milyon litre motorin alım ihalesi yaptığı, incelemede 5 milyon 967 bin TL bedelli akaryakıtın gerçekte alınmadığı halde alınmış gibi gösterildiği anlaşılmıştır.

Son Haberler