Perşembe / 9 Temmuz 2020

AKP’li Elitaş “4 parti destek verdi hepimiz FETÖ’cü müyüz?” demişti MHP’li isimden yanıt: Külliyen yalan

İlker Başbuğ’un “O yasada değişiklik teklifini kim verdiyse FETÖ’nün siyasi ayağı için oraya bakılsın” sözleri yeni bir tartışma başlattı. değişiklikte imzası olan AKP’li Mustafa Elitaş’ın ‘ 4 parti de destek verdi’ açıklamasını dönemin MHP’li grup başkanvekili yalanladı.

206,949BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et
  1. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un geçtiğimiz günlerde katıldığı programda sarf ettiği sözler yeni bir tartışmayı başlattı.

Başbuğ 26 Ağustos 2009 tarihinde askerlerin de sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa değişikliği önergesini hatırlatarak “O teklifi kimler vermişse FETÖ’nün siyasi ayağı için oraya bakılmalı” şeklindeki sözleri üzerine geriye dönük yasa teklifine bakıldı.

Değişiklikte imzası olanlardan dönemin AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise söz konusu değişikliğe o dönem Meclis’te grubu olan 4 partinin de desek verdiğini savundu.

CHP’nin itiraz ettiği ve Anayasa Mahkemesi’ne götürüp iptal ettirdiği yasa için gözler bu kez MHP’ye çevrildi.

O dönem AKP’ye sert muhalefet yapan MHP’nin bu değişikliğe destek verdiği iddiası ise o dönem MHP’mim başkanvekilliğini yapan Oktay Vural ve Mehmet Şandır da yalanladı.

Yeniçeğ yazarı Orhan Uğuroğlu, MHP’li iki isimle yaptığı görüşmeyi köşesinden aktardı.

Uğuoğlu’nun yazısı şöyle:

  1. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un adres gösterdiği Meclis’teki o gecenin tanıkları MHP’nin grup başkanvekilleri Oktay Vural da Mehmet Şandır da AKP’nin Meclis Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş’ı yalanladılar.

Elitaş’ın dün yazdığım, “Adalet Bakanlığının hazırladığı yasa tasarısındaki o madde değişikliği üzerinde 4 parti mutabakat sağladık. Yasa Meclis’ten oy birliği ile geçti. Sayın Başbuğ’un o ifadesine göre bu durumda hepimiz FETÖ’cüyüz demek mi oluyor?” sözlerine Vural şöyle yanıt verdi: “MHP’nin de Sayın Devlet Bahçeli’nin de askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmalarına olanak veren yasa hükmü değişikliği için AK Parti iktidarına destek verdiği yönünde bir karar yoktur, külliyen yalandır.

“Elitaş söyleşim sırasında “MHP destek verdi, Mehmet Şandır da 4 partinin başkanvekilleri toplantısına katıldı. Hatta o gece grup başkanvekili olan Oktay Vural, yasa metninde düzeltme istedi” diye iddia etti.

Ben kendileri ile konuşmadığım için dün yazımda isimlere yer vermemiştim ama bugün her iki isim ile de konuştum. Oktay Vural bu iddiaya şöyle yanıt verdi: “Ben genel kurula indiğimde bu yasa maddesi görüşülmüş kabul edilmişti. Ancak ben bu yasal düzenlemenin yanlış olduğunu ifade ettim. Meselenin özü şudur. Bu düzenleme yapılırken, askerlerin sivil yargıda yargılanması anayasa değişmeden mümkün olamazdı. İşin püf noktası şurada: Barış zamanında askerler dâhil bütün soruşturmaları adli yargı tarafından yapılır ve mahkemeler tarafından yapılır hale geldi.

Ben Grup Başkanvekilleri toplantısına katılmadım. Orhan Bey, Sayın Mehmet Şandır bey ile görüş, o da görüşlerini açıklasın. “Mehmet Şandır: Neden destek verelim?

Değerli okurlarım, O dönemin ve tabi gecenin tanığı MHP grup başkanvekili Mehmet Şandır’ı da hemen aradım.

– Sordum: Sayın Şandır askerlerin sivil mahkemelerde yargılanması için 26 Haziran sabaha karşı yapılan yasa değiştirme görüşmelerinde AKP’ye destek verdiniz mi?

Şandır: “Biz o dönem çok sert muhalefet yapıyorduk. Getirdikleri ceza kanununda yapacakları değişikliğe de muhalefet yaptık. Sabaha karşı geldi ve netice itibarı ile oylama işaret oyu ile yapıldı. O gün MHP olarak asker kişilerin sivil mahkemelerde yargılanmalarına şiddetle karşıtlığımız vardı.Dolayısıyla bu önergeye evet dememiz mümkün olamazdı.”

– Sordum: 4 Parti toplantı yaptınız mı?

Şandır: “Toplantıyı hatırlayamadım. Diyelim ki yapıldı ve ben de katıldım. O toplantıda partimizin ve genel başkanımızın görüşüne aykırı bir destek tavır göstermemiz kesinlikle mümkün değildi. Anayasa hükmüne aykırı olduğu için ve bu hükme aykırı olduğunu bile bile neden destek verelim? O kadar çok toplantı yapılır ki hatırlayamadım ama madem Sayın Mustafa Elitaş hatırlıyor. O zaman bahsettiği desteği vermediğimizi hatta parti olarak da karşı olduğumuz yönünde sözler söylemişimdir. Neden onları hatırlamıyor?”

– Sordum: FETÖ’nün siyasi adresinin ortaya çıkarılması için Dursun Çiçek yargıya başvurup o gece bu desteği verenlerin yargılanmasını talep edeceğini açıkladı. Ne dersiniz?

Şandır: “Türkiye’yi tehdit eden FETÖ yapısının bütünü ile açığa çıkartılması gerekir. En önemli unsuru ise siyasi ayağıdır. Siyasi ayak ortaya çıkartılmadan FETÖ’yü devletten temizlemek mümkün değildir. Sayın İlker Başbuğ’un başlangıç noktası olarak o geceyi göstermesi kendi kanaatidir. FETÖ’nün gücü siyasetteki gücünden kaynaklanmaktadır. Bu siyasi güç kimdir ortaya çıkartılması gerekir.”

Başbuğ’un bahsettiği yasanın iptali için karşı oy kullanan AYM üyesi kimdi?

– Sordum: Bu güç AKP’ midir?”18 yıldır ülkeyi yöneten siyasi iktidar var. Bu iktidara rağmen devlette, sivil toplumda iş hayatında, güç birikimi yapmanın mümkün olmadığını kabul etmek lazımdır. Bu kurumsal olmayabilir kişisel seviyede olabilir. Sayın Bahçeli’nin ‘siyasi ayak ortaya çıkarılmalıdır’ sözü çok önemlidir. Sayın Bahçeli, ‘Eğer Türkiye’ye bir operasyon yapılması düşünülürse en uygun mecra bu tür cemaat yapılarıdır’ derdi.

– Sordum: Sayın Elitaş 4 parti de destek verdi, Hepimiz FETÖ’cü müyüz? Ne dersiniz?

Şandır: “FETÖ’nün hiçbir toplantısına MHP’den resmi katılım olmamıştır. Giden olduysa da bireysel olmuştur. Sayın Başbuğ AKP’ye de siyasi ayağın ortaya çıkarılması için bir imkan ortaya çıkmasını sağladı. Dursun Çiçek de yargıya başvuracakmış. Siyasi ayağın ortaya çıkarılması için bu bir imkandır ama yeterli değildir. FETÖ’nün siyasette, yargıda, poliste yani devlette yer bulması sadece bu toplantı ve bir dava ile ortaya çıkarılamaz. Bu konuda samimi bir irade lazımdır. Eğer FETÖ hala tehdit ise devlete sızdı ise herkesin samimi bir irade ile karar vermesi lazım. Her şey ortaya çıkarılmalı. Sayın cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan siyasi ayak ortaya çıksın isterse Samimi arzusu varsa, FETÖ’nün devletteki tüm seyri ortaya çıkartılır. Çıkartılmazsa FETÖ’ ile mücadele tamamlanamaz.”

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sabah yazarı açıkladı: Erdoğan’dan sonra AKP’nin başına kim geçecek?

Sabah yazarı Hasan Basri Yalçın, Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra AKP’ye lider olacak aday isimler için, “Burada da var bir sürü. Süleyman Soylu’yu sayarsınız, Berat Albayrak’ı sayarsınız” dedi.

Sakarya’da patlamamış malzemeyi imhaya götüren kamyon patladı: 3 asker şehit, 6 yaralı

Sakarya'da Taşkısığı bölgesinde bir patlama meydana geldi. Olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Sakarya Valisi Kaldırım, patlamada 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, 6 kişinin ise yaralandığını açıkladı

Havai fişek fabrikası sahipleri çalışanları ve yakınlarını suçladı

Havai fişek fabrikasındaki patlamanın ardından gözaltına alınan fabrikanın ortaklarından Ali Rıza Ergenç Coşkun adli kontrol şartıyla salıverilirken, oğlu Yaşar Coşkun tutuklandı. Baba ve oğul, savcılıkta verdikleri ifadelerde patlamanın sorumluluğunu fabrika yöneticilerine ve işçilere yıkmaya çalıştı.

Erkan Baş konuşması sonrası Meclis’te ortalık karıştı! Barış Atay: Feriştahınız gelse…

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş konuşması sonrası Meclis'te ortalık karıştı.

Bahçeli: Temennim, ne idüğü belirsiz şahısların CHP’den tasfiye edilmesi

TBMM'de görüşülen barolarla ilgili yasa teklifine yönelik tepkileri değerlendiren MHP lideri Bahçeli, "Saltanatları tartışmaya açılan bazı baroların CHP takviyeli protestoları demokratik bir hak değil, densiz bir zorlamadır" dedi. CHP yönetimine tepki gösteren Bahçeli, CHP'lilere çağrı yaptı: "Temennim CHP kurultayında, bu partinin tepesine musallat olmuş ne idüğü belirsiz şahısların Cumhuriyet, Atatürk ve bağımsızlık sevdasıyla kalpleri çarpan sağduyulu CHP’liler tarafından tasfiye edilmeleri."
206,949BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et