“AKP’li Bakanlardan biri itirafçı olabilir”

CHP’nin hukukçu milletvekillerinden Ömer Süha Aldan, Rıza Sarraf davasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

BirGün’den Sebahat Karakoyun’a konuşan Aldan, AKP’nin Yüce Divan’dan kaçırdığı bakanların talimatla şu anda “suskun” kaldığını belirterek “Hiç belli olmaz bir de bakarsınız suçlamaların odağındaki bakanlardan birisi aniden yurtdışına çıkıp itirafçı olabilir” ifadelerini kullandı.

“Sarraf muhtemelen yansıyandan daha ayrıntılı bir ifade verdi. ABD bu ifadeden başka soruşturma konuları da çıkarabilir. Olay siyasi boyutta düğümleniyor. Eğer Türkiye’den alınabilecek bir şey kalmışsa ABD bunları koz olarak kullanacak uzun vadede. Ya da Amerikan hukuku bu itirafları değerlendirmeye tabi tuttuktan sonra yeni bir yargılama konusuyla ya da kamuoyuna açıklayarak işi başka bir noktaya getirecek” diyen Aldan, eski bakanlara ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Konuşmayın, yurt dışına çıkmayın” talimatı verildiğine eminim. Bağlı oldukları mekanizmadan aldıkları bu talimata, emre uymak durumundalar. Zaten yurt dışına çıktıkları anda Sarraf ve Atilla gibi yakalanma ihtimali de var. Ama hiç belli olmaz bir de bakarsınız suçlamaların odağındaki bakanlardan birisi aniden yurtdışına çıkıp itirafçı olabilir. Öyle bir sıkışır ki “kendini aklamak, uluslar arası alanda rahatça dolaşmak istiyorsan gel itirafçı ol” önerisi yapılırsa hiç tahmin edilmeyen isimler de itirafçı olabilir.”

Son Haberler