Cuma / 7 Ağustos 2020

AKP’de nostalji rüzgarları: Nerede o eski Reis!

Türkiye, 16 Haziran akşamı Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım'ın canlı yayında kozlarını paylaşmasına kilitlenirken, bugün de (17 Haziran) tartışmanın yankıları sürüyor.

206,497BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et

Ancak AKP içinde farklı gündem başlıkları da var. Bir yanda gözler, kulaklar Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu cephesinden gelecek yeni siyasi parti/partiler anonsuna kilitlenmişken, öte yanda AKP içinde kaynayan kazanın ve konunun dönüp dolaşıp Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a gelmesinin önüne geçilemiyor.

Kazandan taşanların bir kısmını ise, AKP’ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi aktarıyor.

“İnsanlar eski reisi istiyor” başlıklı yazısında Selvi, yazının giriş cümlesinde ‘önlem’ini alıyor ve bu talebin, sözün kendisine ait olmadığını açıklayarak devam ediyor:

Selvi, Erdoğan’ın çevresine, “İstanbul’un ilçelerinde bazı aile dostlarını, geçmişte Milli Türk Talebe Birliği’nde, Milli Selamet Partisi Gençlik Kolları’nda, Refah’ta birlikte siyaset yaptığımız arkadaşlarımı ziyaret etmek istiyorum. Dönüşte program yapalım” dediğini aktarıyor.

Erdoğan’ın seçim kampanyasını Binali Yıldırım’ın üzerine kurmasına da değinen Selvi, Erdoğan’ın kendini görünmez yaptığı söylemine katılmadığını da şu satırlarla anlatıyor:

“…ama kendini de görünmez yapmadı. Seçimin son haftasında farklı nitelikteki programlarla İstanbul’da sahaya çıkıyor. Büyük İstanbul mitingi ya da ilçelerdeki kalabalık meydan konuşmaları düşünülmüyor. Bu programlar Erdoğan’ın özgül ağırlığını yansıtacak ziyaretler olacak. İlk sırada Kasımpaşa var. Beyoğlu, Üsküdar, Ümraniye ve Bağcılar düşünülüyor.”

Selvi ardından konuyu yeniden ‘eskiye özlem’e getiriyor ve, “…tabii dikkat etmişsinizdir, ağırlık Millî Görüş çizgisi. Elbette ki buradaki hedef Saadet Partisi oylarıyla muhafazakâr Kürt seçmeni kazanmak” yorumunu yapıyor.

Yazısının son bölümünü, ‘eski reise özlem’e ayıran Selvi, bu konuda şunları yazıyor:

“Şimdi gelelim yazının girişinde paylaşmaya söz verdiğim diyaloglara. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ramazandan beri görüştüğü bazı dostlarına “Halk ne istiyor” diye soruyor. Ağırlıklı olarak, “İnsanlar eski reisi istiyor” cevabı veriliyor. “AK Parti, eski AK Parti olmalı” diyenler de var. Ama ben Erdoğan’la ilgili mesaj üzerinde durmak istiyorum. Erdoğan’la görüşen isimlerle konuşuyorum. Cumhurbaşkanı’nın tepki göstermeden, olgunlukla kendilerini dinlediğini söylüyorlar.

Yani “Ne olmuş, ben değiştim mi ki eski reisi istiyorlar?” tarzında bir yaklaşım içinde değilmiş. “Bir dokunuşunuz gerekli” diyenlere “Bu nasıl olacak?”diye soruyormuş. Ramazanda görüştüklerine “Zeytinburnu’nu gördün mü? Millet sofrasına oturdum” demiş. AK Parti seçmeninin Erdoğan’la bir sorunu yok. Tam aksine AK Parti’nin oylarında inişler çıkışlar yaşansa da Erdoğan’a olan güçlü destek sürüyor. İnsanlar iyi gitmeyen şeyleri ancak Erdoğan’ın düzelteceğine inandıkları için “eski reisi” istiyorlar.

Bir süredir etrafını dinleyen Erdoğan belli ki bir arayışın içinde.”

Balbay’dan CHP’ye İnce tepkisi: Hele konuşsun, ağzının payını veririz

Düne kadar, “Ben bu partiye 15 yaşında girdim. Her kademesinde görev yaptım” diyen İnce neden bu noktaya geldi?

Cemal Enginyurt’tan tarihi Meral Akşener itirafı!

MHP’den ihraç edilen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, MHP’de Meral Akşener’in kazandığı kongreyi kendisinin iptal ettirdiğini söyleyerek, hem Devlet Bahçeli’yi, hem de Semih Yalçın’ı topa tuttu.

Reuters, Ankara’daki Covid-19 belgesine ulaştı: Her gün 1000 yeni vaka

Uluslararası haber ajansı Reuters, bu hafta günlük vaka sayısının 1000'in üzerine çıktığı Türkiye'de hastanelere bazı talepler gittiğini ve "Covid-19 yüzünden yoğum bakım ünitesindeki yatakları boşaltın" ifadesinin yer aldığını yazdı.

Cindoruk: AKP’nin 18 yılı tartışmaya açılmalı

"Milli irade, devlet yönetme yetkisi ve görevi verir. AKP, bu yetkiyi, milleti yönetme ve yönlendirme, devlet rejimini değiştirme biçiminde kullandı."

Muharrem İnce’nin Ankara’da ofis açacağı iddiası

Kendi partisini kuracağı iddia edilen Muharrem İnce'nin Ankara'da ofis açtığı iddia edildi.
206,497BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et