‘AKP’de Erdoğan’ı partinin başında olmasını sakıncalı görenlerin sayısı az değil’

Salı günü muhalefet parti liderlerinin konuşmaları Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin aksak yönleri ve yeni anayasa dahil farklı yol arayışları oldu.

Salı günü muhalefet parti liderlerinin konuşmaları Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin aksak yönleri ve yeni anayasa dahil farklı yol arayışları oldu.

Muhalefetin İstanbul seçiminin ardından başlattığı sistem tartışması Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma masasına kadar geldi. O kadar ki Ankara kulislerinde olağanüstü kongreyle Erdoğan’ın parti başkanlığından ayrılıp yerine Binali Yıldırım’ın geleceği konuşulmaya başlandı.

AKP”li milletvekillerinin seçim süresince sahadan en çok karşılaştıkları eleştirinin Erdoğan’ın kafasında iki şapka taşıması olduğu çok sık ifade edilmeye başlandı. Bu konun Erdoğan’a da iletildiği biliniyor. Yine gelen ilk bilgilere göre Erdoğan’ın da bu meseleye ‘olmaz’ demediği yönünde. Erdoğan’ın salı günü yaptığı grup toplantısında başkanlık sistemini değerlendirirken “nerede aksaklık varsa düzelteceğiz” değerlendirmesi bu arayışın ifadesi olarak gösteriliyor.

PARTİ YENİDEN ORGANİZE EDİLECEK

Yaşar Aydın’ın BirGün’de yer alan haberine göre seçimin AKP için diğer kaçınılmaz sonucu da parti içerisinde yenilenme oldu. Bunun sadece isimlerle sınırlı kalmayacağı, teşkilat organlarına kadar yeniden düzenlemeyi içereceği konuşuluyor. Bu anlamda da Cumhurbaşkanının partinin başında olmasını sakıncalı görenlerin sayısı az değil. Bir parti yetkilisi bu durumu “Saray’ın dışında kendi gündemimiz olmalı” diye özetliyor.

REFERANDUM ÖNERİSİ

Salı günü muhalefet parti liderlerinin konuşmaları Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin aksak yönleri ve yeni anayasa dahil farklı yol arayışları oldu. Bu tartışmanın burada bitmeyeceği, büyüyerek devam edeceği çok açık. Yine kesin olan bir başka konu var ki o da tartışmanın ana merkezinde Cumhurbaşkanının tarafsızlığı olacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu daha şimdiden referandum önermeye başladı bile.

“PARTİ BAŞKANLIĞINI BIRAKABİLİR”

Tayyip Erdoğan’ın bu tartışmanın daha da büyümemesi ve iktidarın aleyhine kullanılmaması için parti başkanlığını bırakabileceği konuşuluyor. Böylece sistemle ilgili köklü bir tartışması yerine, sadece Cumhurbaşkanın yasal bir düzenleme ile tarafsız konuma çekilmiş olacak. Muhalefetin atakları da boşa düşecek.

Erdoğan, AKP içinde çok daha yüksek sesle konuşulan yani parti arayışları, muhalefetin moralini yükselterek başlattığı ataklara karşı mutlaka bir yanıt üretme zorunda olduğunun farkında. Ama çok açık ki şimdilik kararını vermiş değil. Erdoğan son sözü söylemeden biraz daha düşünmek istiyor olabilir. Ama şimdiden taraftar bulmaya başlayan bir fikir için karar anı daha da ötelenemez. Sonbaharda ilk kongre AKP’de yaşanabilir.

Arayışlar ve tartışmalar sürerken Erdoğan, G20 için Japonya’ya giderken yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu’nun referanduma dair sözlerine cevap verdi: “Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu ifadesiyle hareket edecek değiliz. Yola koyulduk, aynı kararlılıkla yola devam ediyoruz.”

En çok okunan haberler

Ateşkes kararı sonrası Nevşin Mengü’den kritik soru: Sınırın bu tarafında mı ‘milli orduculuk’ yapacaklar?

ABD - Türkiye arasında gerçekleşen heyetler arası görüşmenin ardından alınan Barış Pınarı Harekatı'na ara verilmesi kararının ardından Nevşin Mengü'den ÖSO sorusu geldi.

CHP’li Tuncay Özkan ve Veli Ağbaba’dan ‘ateşkes’ yorumu: Erdoğan’ın mal varlığının araştırılması yetti

ABD ile Türkiye arasında Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonun durdurulması konusunda yapılan anlaşmanın ardından CHP Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Tuncay Özkan'dan Erdoğan'a yönelik eleştiriler geldi.

İnanılmaz ifadeler… İşte Trump’ın Erdoğan’a gönderdiği iddia edilen küstah mektup!

Türkiye'nin terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'ye yönelik operasyonu sürerken Amerikan medyasında çok çarpıcı bir mektup ortaya atıldı. 

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Trump’ın küstah mektubuna tepki yağdı: Türkiye Cumhuriyeti hiç bir dönemde bu kadar aşağılanmamıştı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Barış Pınarı Harekatı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı mektup sızdırıldı. 

İsmail Saymaz: Ecevit’e hakaret yağdıranlar, Trump’ın mektubu için gıkını çıkarmıyor

İsmail Saymaz: Ecevit’e hakaret yağdıranlar, Trump’ın mektubu için gıkını çıkarmıyor

İşte Haydarpaşa ve Sirkeci ihalesinden İBB’nin elenme bahanesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, İBB iştiraklerinin Haydarpaşa- Sirkeci ihalesinden elenme nedenini açıkladı.

Haydarpaşa ve Sirkeci ihalesinden İBB iştirakleri elendi! Ekrem İmamoğlu’ndan çok sert açıklama

Haydarpaşa ve Sirkeci ihalelerinden İBB iştirakleri hukuksuzca elendi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuyla ilgili açıklama yaptı.

AKP’li siyasetçi kızını Boğaziçi Üniversitesi’nden aldı: Lezbiyen olmasından korkuyorum

Aydın Binboğa, kızını Boğaziçi Üniversitesi’ndeki kaydını “lezbiyen olmasından korktuğu için” dondurduğunu açıkladı.

Sabah gazetesinde flaş ayrılık!

Hükümete yakın Sabah Gazetesi’nde oldukça dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Erdoğan’dan Beşşar Esad açıklaması: Ailecek görüşecek kadar yakındık…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da yabancı medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. "Ailecek görüşecek kadar yakındık" diyen Erdoğan, Beşşar Esad'a "ülkesinde demokrasi ve adaletin geliştirilmesi konusunda birçok tavsiyede bulunduğunu" ifade etti. Erdoğan Esad'ın bu tavsiyelerimize uymak yerine "halkının üzerindeki baskıyı artırma yoluna gittiğini" açıkladı.