Perşembe / 9 Temmuz 2020

AKP’de çuval dikiş tutmuyor! “Damadın adamları”, “Başbakanın adamları”

Bu sözler bir AKP'liye ait: "İşler pek iyi değil. Çözülme başlarsa arkasının geleceği çok açık”

206,949BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et

Aydınlık gazetesi yazarı İsmet Özçelik, AKP’li bir isimden aldığı bilgilere dayanarak AKP’de ciddi gerilim yaşandığını öne sürdü. AKP içinde ciddi ayrışmaların olduğunu yazan Özçelik, vekillerin “Hükümetle Erdoğan arasında sıkışmaktan” şikayet ettiklerini belirtti. AKP’nin kongrelerinde yaşanan gerilimler de Özçelik’in yazısını güçlendirir nitelikte.

Bir dönem vekilllik de yapmış bir AKP’linin görüşlerini köşesine taşıyan Özçelik şunları aktardı; “İşler pek iyi değil. MHP ile ittifak getirdiği kadar da götürüyor. Güç algısı yanıltıcı. 2002’deki sihir bozuldu. Çözülme başlarsa arkasının geleceği çok açık” 

Özçelik’in “AKP yine kaynıyor” başlığı ile Aydınlık gazetesinde yayınlanan yazısı şöyle;

AKP’de Erdoğan’ın partinin başına geçmesiyle durulur gibi görülen tartışmalar yeniden alevlendi. Partide ciddi bir gerilim olduğu artık gizlenmiyor. Milletvekilleri, “Hükümetle Erdoğan arasında sıkışmaktan” söz ediyorlar.

İcracı makam Hükümet. Ama milletvekilleri sonuç almak için Beştepe’ye ulaşmaya çalışıyor. Bürokratlar, bakanları değil Beştepe’dekileri dinledikleri için danışmanların kapısını aşındırıyorlar.

HÜKÜMETTE ZORAKİ BİRLİKTELİK

Sorun sadece Hükümetle Beştepe arasında yaşanmıyor. Hükümet içindeki “Hükümetçik”ler tartışılıyor. Başbakanı dinlemeyen, fiili başbakanlık yapmak isteyen bakanlar konuşuluyor.

Bakanlar Kurulu toplantısında Erdoğan başkanlık edince başka, Binali Yıldırım başkanlık edecekse başka hava estiği ifade ediliyor.

Başbakanlık ve AKP kulislerine yansıyanlara göre, birçok bakan birbirine selam bile vermiyor. Koridorlarda sık sık “Damadın adamları”, “Başbakanın adamları”, “Bağımsızlar”, “Doğrudan Erdoğan’la çalışanlar” sözlerinin duyulduğu bildiriliyor.

“Hükümetteki birliktelik, zoraki birliktelik!” deniyor.

SOYLU KRİZİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu istifa noktasına getiren kriz herkesin dilinde. Soylu’nun Damat’la yaşadıklarını artık kimse gizlemiyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın “Gitme” uyarısına rağmen, “Cumhurbaşkanımın talimatını yerine getirdim” diyerek Hollanda krizini yaratan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Soylu ile kavgası dillerde. Sonrasında yaşanan gelişmeler de gazete sayfalarında.

BOLU’DA TATİL

İçişleri Bakanlığı koridorlarında anlatılanlara göre, Süleyman Soylu yaşadığı olaylardan sonra istifa mektubunu hazırlamış. Odasını toplamış. Bolu’da gözlerden uzak bir mekanda yerini ayırtmış. Ailesiyle birlikte tatile çıkma kararı almış.

Ama son dakikada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müdahalesiyle istifadan vazgeçmiş.

NEŞTER VURACAK

Erdoğan’a yakın AKP’liler, “AKP’de ve hükümette sorunların biriktiği” görüşünde. Bu nedenle Reis’in yakında bir neşter vuracağını ifade ettiler.

Özetle, “Reis Bakanlar Kurulunda bir değişiklik yapacaktı. Hem de köklü bir değişiklik gerçekleştirecekti. Ama gecikti. MHP ile ittifak, Afrin operasyonu, erken seçim konusunda bir karar verilememesi işi uzattı. Ancak hükümette ipler kopma noktasında. Çok uzun bekleyeceğini sanmıyoruz” dediler.

SÜRPRİZ DEĞİŞİKLİKLER

Daha önce Bakanlar Kurulunda sürpriz değişiklikler olabileceğini yazmıştım. Kaynaklarım ısrarlı. Karar verildiği anda hiç beklenmeyen isimlerin kabine dışında kalacağını söylüyorlar.

Yeniçağ gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, Bakan Soylu’nun Erdoğan’la konuşması sonrası epeyce rahatladığını yazdı. Yakın çevresine “Göreceksiniz, Berat Albayrak, 2019 olmadan gidecek…” dediğini iddia etti.

ERDOĞAN’A DİŞLİ BİR RAKİP ÇIKARSA

AKP’liler de “testinin çatladığını” düşünüyor. Hatta daha fazlasını da iddia edenler var. Seçimler yaklaştıkça gerilimin artacağı konuşuluyor. Hele Erdoğan’ın karşısına dişli bir rakip çıkarsa, dengelerin iyice değişeceğini düşünenlerin sayısı epeyce fazla.

“Metal yorgunluğunun sonu kırılmadır” diyenler, “kırılma” anının yaklaştığını düşünüyor. Yeni dönem için arayış içinde olanlardan bahsediliyor.

BİR BAŞLARSA!

2002’de AKP’ye katılmış, bir dönem milletvekilliği yaptıktan sonra kenara konmuş bir AKP’li ile gelişmeleri değerlendirdik. Hala AKP’li. Bazı ek görevler yapıyor. “Çuval dikiş tutmaz oldu” görüşünde.

Erdoğan’ın güçlü göründüğünü, ama çok yalnız olduğunu söyledi. “Ben şu anda kendisine ulaşamıyorum. Farkında mı bilmiyorum. İşler pek iyi değil. MHP ile ittifak getirdiği kadar da götürüyor. Güç algısı yanıltıcı. 2002’deki sihir bozuldu. Çözülme başlarsa arkasının geleceği çok açık” diye konuştu.

Anlayacağınız, AKP kaynıyor. Her an her şey olabilir!

Sakarya’da patlamamış malzemeyi imhaya götüren kamyon patladı: 3 asker şehit, 6 yaralı

Sakarya'da Taşkısığı bölgesinde bir patlama meydana geldi. Olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Sakarya Valisi Kaldırım, patlamada 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, 6 kişinin ise yaralandığını açıkladı

Havai fişek fabrikası sahipleri çalışanları ve yakınlarını suçladı

Havai fişek fabrikasındaki patlamanın ardından gözaltına alınan fabrikanın ortaklarından Ali Rıza Ergenç Coşkun adli kontrol şartıyla salıverilirken, oğlu Yaşar Coşkun tutuklandı. Baba ve oğul, savcılıkta verdikleri ifadelerde patlamanın sorumluluğunu fabrika yöneticilerine ve işçilere yıkmaya çalıştı.

Erkan Baş konuşması sonrası Meclis’te ortalık karıştı! Barış Atay: Feriştahınız gelse…

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş konuşması sonrası Meclis'te ortalık karıştı.

Bahçeli: Temennim, ne idüğü belirsiz şahısların CHP’den tasfiye edilmesi

TBMM'de görüşülen barolarla ilgili yasa teklifine yönelik tepkileri değerlendiren MHP lideri Bahçeli, "Saltanatları tartışmaya açılan bazı baroların CHP takviyeli protestoları demokratik bir hak değil, densiz bir zorlamadır" dedi. CHP yönetimine tepki gösteren Bahçeli, CHP'lilere çağrı yaptı: "Temennim CHP kurultayında, bu partinin tepesine musallat olmuş ne idüğü belirsiz şahısların Cumhuriyet, Atatürk ve bağımsızlık sevdasıyla kalpleri çarpan sağduyulu CHP’liler tarafından tasfiye edilmeleri."

İmamoğlu, İBB’deki tartışma yaratan atamayla ilgili konuştu

İBB Genel Sekreterliği'ne atanan Can Akın Çağlar'ın AKP yaşanan tartışmaların ardından İmamoğlu'ndan "Kamu yöneticisi olabilir; ama bir partinin mensubu olmadığını biliyorum” açıklaması geldi.
206,949BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et