AKP verdiği bir sözden daha döndü!

AKP Genel Merkezi bu kuraldan da caydı.

3 Kasım 2002 tarihinde iktidara gelen AKP, tüm Türkiye’ye bir söz vermişti. Geçmiş dönemler eleştirilmiş, kendilerine yönelik “koltuk sevdalıları” eleştirilerine karşılık ise hep 3 dönem kuralını göstererek karşı çıkmışlardı. “Demokrasi”, “gençlerin siyasete katılımı arttırma” ve “sürekli yenilenen bir partiyiz” sözleriyle süslenmişti hep 3 dönem kuralı… Ancak AKP Genel Merkezi 3 döneme takılanları hiçe saydı.

ERDOĞAN 3 DÖNEM KURALINA NASIL SAHİP ÇIKMIŞTI

Bu kurala göre AKP’de bir kişi ancak 3 dönem milletvekilliği yapacaktı. Sonrasında görevi bırakmak ya da ara vermek zorundaydı. Öyle ki bu kuralın AKP’de işleyip işlemeyeceğinin tartışıldığı dönemde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan eleştirilere karşı çıkarak 3 dönem kuralına şöyle sahip çıkmıştı:

“3. dönemle ilgili konuda biz faniyiz. Faniler bakiler üzerinde söz sahibi olamaz. Biz partiyi kurarken bu teklifi yaptık. 3 dönem görev yapan bir dönem ara versin dedik. Bu yaşı ile de alakalıdır. Bu taze hücrelerin partilerde yer bulmasına imkan verir. İki dönem görev yapanların yerine genç dinamik kadrolar geldi.”

Bu kurala ilişkin itirazların AKP içinden de yüksek sesle dinlendirilmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sert bir dille partililerini de uyarmış, Kuralın çiğnenmemesi gerektiğini ifade ederek şunları söylemişti:

“3 dönem kuralı, bir kişinin siyasi yaşamanın bitmesi demek değildir. Parlamentoyla alakalı. Partinin genel kurullarında yine yapabilirsin. Seçilme yaşını 25’e indirdik. MHP’den bir Profesör, güye profesör karşı çıktı. Güya genç nesillere hocalık yapıyorsun, gençleri parlamentoya layık görmüyorsun.

Avusturya dışişleri bakanı 27 yaşında. Bu makamlara gelebiliyor. 3 dönem meselesi, bu ilkenin çiğnenmeden süreceğine inanıyorum.”

VE AKP’DE 3 DÖNEM KURALI BİTTİ

Hükümete yakın Star gazetesi yazarı Mustafa Kartoğlu’nun ise 27 Nisan Cuma günü ve bugün kaleme aldığı yazısı dikkat çekti.

Mustafa Kartoğlu Cuma günkü “’3 Dönem’ kuralı işleyecek mi?” başlıklı yazısında, bu kuralın bazı istisnalar dışında uygulanacağını yazarak şu ifadeleri kullanmıştı:

“AK Parti’de üç dönem kuralına takılan 24-25 milletvekili var. Bunların bazıları da bakan. Lütfü Elvan, Mehmet Şimşek, Fikri Işık ve Veysel Eroğlu gibi. Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’la dün sabah konuştum;

‘Üç dönem kuralını siyaset için yararlı görüyorum. Aday olmayacağım’ dedi. Ama ‘ara vermeyi’ düşündüğünü söyledi, siyasetten çekilmeyi değil. Ama bitirmeden söyleyelim, üç dönem kuralı daha önce ‘istisnalar’ ile uygulanmıştı; yine istisnaların olacağı belirtiliyor.”

Kartoğlu bugünkü yazısında ise, Cuma günü uygulanacağını yazdığı 3 dönem kuralının uygulanmayacağını ifade etti. Konuya yazısının son bölümünde değinen Kartoğlu, AKP’de 3 dönem kuralının tamamen bittiğini parti genel merkezinden gelen mesajla şöyle duyurdu:

“Cuma yazımda, AK Parti’de aralarında bazı bakanların da olduğu‘3 dönemlik’ milletvekillerinin aday olmayacaklarını yazmıştım. Ancak hafta sonu Genel Merkez ‘herkesin başvurmasını’ istedi. Vekilleri ‘sözlerinden caymakla’ suçlamayın.”

Son Haberler