AKP verdiği bir sözden daha döndü!

AKP Genel Merkezi bu kuraldan da caydı.

3 Kasım 2002 tarihinde iktidara gelen AKP, tüm Türkiye’ye bir söz vermişti. Geçmiş dönemler eleştirilmiş, kendilerine yönelik “koltuk sevdalıları” eleştirilerine karşılık ise hep 3 dönem kuralını göstererek karşı çıkmışlardı. “Demokrasi”, “gençlerin siyasete katılımı arttırma” ve “sürekli yenilenen bir partiyiz” sözleriyle süslenmişti hep 3 dönem kuralı… Ancak AKP Genel Merkezi 3 döneme takılanları hiçe saydı.

ERDOĞAN 3 DÖNEM KURALINA NASIL SAHİP ÇIKMIŞTI

Bu kurala göre AKP’de bir kişi ancak 3 dönem milletvekilliği yapacaktı. Sonrasında görevi bırakmak ya da ara vermek zorundaydı. Öyle ki bu kuralın AKP’de işleyip işlemeyeceğinin tartışıldığı dönemde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan eleştirilere karşı çıkarak 3 dönem kuralına şöyle sahip çıkmıştı:

“3. dönemle ilgili konuda biz faniyiz. Faniler bakiler üzerinde söz sahibi olamaz. Biz partiyi kurarken bu teklifi yaptık. 3 dönem görev yapan bir dönem ara versin dedik. Bu yaşı ile de alakalıdır. Bu taze hücrelerin partilerde yer bulmasına imkan verir. İki dönem görev yapanların yerine genç dinamik kadrolar geldi.”

Bu kurala ilişkin itirazların AKP içinden de yüksek sesle dinlendirilmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sert bir dille partililerini de uyarmış, Kuralın çiğnenmemesi gerektiğini ifade ederek şunları söylemişti:

“3 dönem kuralı, bir kişinin siyasi yaşamanın bitmesi demek değildir. Parlamentoyla alakalı. Partinin genel kurullarında yine yapabilirsin. Seçilme yaşını 25’e indirdik. MHP’den bir Profesör, güye profesör karşı çıktı. Güya genç nesillere hocalık yapıyorsun, gençleri parlamentoya layık görmüyorsun.

Avusturya dışişleri bakanı 27 yaşında. Bu makamlara gelebiliyor. 3 dönem meselesi, bu ilkenin çiğnenmeden süreceğine inanıyorum.”

VE AKP’DE 3 DÖNEM KURALI BİTTİ

Hükümete yakın Star gazetesi yazarı Mustafa Kartoğlu’nun ise 27 Nisan Cuma günü ve bugün kaleme aldığı yazısı dikkat çekti.

Mustafa Kartoğlu Cuma günkü “’3 Dönem’ kuralı işleyecek mi?” başlıklı yazısında, bu kuralın bazı istisnalar dışında uygulanacağını yazarak şu ifadeleri kullanmıştı:

“AK Parti’de üç dönem kuralına takılan 24-25 milletvekili var. Bunların bazıları da bakan. Lütfü Elvan, Mehmet Şimşek, Fikri Işık ve Veysel Eroğlu gibi. Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’la dün sabah konuştum;

‘Üç dönem kuralını siyaset için yararlı görüyorum. Aday olmayacağım’ dedi. Ama ‘ara vermeyi’ düşündüğünü söyledi, siyasetten çekilmeyi değil. Ama bitirmeden söyleyelim, üç dönem kuralı daha önce ‘istisnalar’ ile uygulanmıştı; yine istisnaların olacağı belirtiliyor.”

Kartoğlu bugünkü yazısında ise, Cuma günü uygulanacağını yazdığı 3 dönem kuralının uygulanmayacağını ifade etti. Konuya yazısının son bölümünde değinen Kartoğlu, AKP’de 3 dönem kuralının tamamen bittiğini parti genel merkezinden gelen mesajla şöyle duyurdu:

“Cuma yazımda, AK Parti’de aralarında bazı bakanların da olduğu‘3 dönemlik’ milletvekillerinin aday olmayacaklarını yazmıştım. Ancak hafta sonu Genel Merkez ‘herkesin başvurmasını’ istedi. Vekilleri ‘sözlerinden caymakla’ suçlamayın.”

En çok okunan haberler

Ekrem İmamoğlu Esenler Otogarı’nın alt katına indi: Böyle bir yere ailem girmez

Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz Demokrasi otogarında güvenlik ve temizlik önlemleri ile ilgili çalışma yapılacağını söyledi

Atatürk’e küfreden yandaşa polis koruması

AKP'ye yakınlığıyla bilinen ve sosyal medyadaki provokatif paylaşımlarıyla dikkat çeken yazar Fatih Tezcan'a koruma polisi tahsis edildiği iddiasını, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen Meclis gündemine taşıdı.

CHP’ye yakın anket şirketinden CHP’yi ayağa kaldıracak anket sonuçları

Yerel seçimlere yaklaşırken büyükşehirlerdeki oy dağılımlarını, ittifakların söylemlerinin belirlediğini söyleyen Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Kutuplaştırma yerine sorunları çözmeye dönük söylem adayın puanını arttırıyor. Buna göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay Cumhur İttifakı AKP adayları, Adana Cumhur İttifakı MHP adayı, Bursa Millet İttifakı CHP adayı ve Mersin’de İYİ Parti adayının önde olduğu görülüyor”. dedi.

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

İstanbul Büyükşehir’de tüm iştiraklerin genel müdürleri istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm iştirak şirketlerinin genel müdürleri bugün istifa etti.

Dikkat çeken bugün seçim olsa anketi: AKP yüzde 36, en başarılı bakan Süleyman Soylu en başarısız bakan Berat Albayrak

PİAR’ın araştırmasına katılanların yüzde 62.5’i parlamenter sisteme geri dönülmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti. Araştırmaya göre, bugün seçim olsa AKP, kararsızlar dağıtıldığında oyların yüzde 36.7’ini alabiliyor.

Ekrem İmamoğlu açıkladı: Yüzde 90’ı istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, "(iştirakler) Yüzde 90'a yakın yönetimi kurulu başkanları ve vekilleri istifa etti" dedi.

Kurtuluş Savaşına dil uzatan yandaş Merve Şebnem Oruç’a tarih dersi veren Gamze Pamuk Ateşli trollerin hedefi oldu

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Avukat Gamze Pamuk Ateşli Haber Global'de katıldığı programda "Madem yurtta sulh cihanda sulh diyoruz, Kurtuluş Savaşını yapmasaydık o zaman" diyen yandaş Sabah yazarı Merve Şebnem Oruç'a cevap verince iktidarın paralı trollerinin hedefi oldu. 

İstifa etmeyen İSPARK yönetiminden yandaşa milyonluk ihale

İSPARK, 23 Haziran seçimlerinden sonra 894 bin 480 TL’lik araç kiralama ihalesi yaptı. İhale 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde AKP’den Gümüşhane milletvekili aday adayı olan Baki Otomotiv’in sahibi Abdulbaki Kara'ya verildi.

AKP’li belediye lalelere 3 milyon lira harcamış!

Bazı kişilere devlet memurluğu kadrosu verebilmek için sınavsız kadro alınabilen özel kalem müdürlüğünü araç olarak kullandığı tespit edilen Sincan Belediyesi’nin aldığı laleler 3 milyon liraya mal oldu.

Erhan Çelik Karlov suikastı şüphelisi mi?

Rus Büyükelçi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin görüntülerin TRT'de yayınlanmasıyla ilgili soruşturma kapsamında 6 kişinin gözaltına alındığı operasyonda, polisin eski sunucu Erhan Çelik'in de evine gittiği ancak kendisini bulamadığı belirtildi.

Celal Uzunkaya’nın görevden alınmasının arkasında Soylu ile yaşadığı anlaşmazlık mı var?

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Celal Uzunkaya'nın yerine Şırnak Valisi Mehmet Aktaş atandı.

Zuhal Olcay’a ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten verilen hapis cezası onandı

Sanatçı Zuhal Olcay'a, bir mekanda şarkı söylediği sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle verilen ve ertelenen 11 ay 20 gün hapis cezasını onandı.