Sosyal Medya

AKP, Trump’tan önce Kudüs’ü başkent kabul etmiş! İşte belgesi

Gündem

AKP, Trump’tan önce Kudüs’ü başkent kabul etmiş! İşte belgesi

AKP’nin 2016 yılında imzaladığı anlaşmada dikkat çeken ifadeler.

ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü tanıdıklarını ilan etmesine tepkiler devam ediyor. Karara en çok tepki veren ülkelerin başında ise Türkiye geliyor. Mavi Marmara sonrasında 2016 yılında imzalanan tazminat anlaşmasında Ankara ve Kudüs eşdeğer olarak geçiyor. Yani Kudüs başkent olarak kabul ediliyor. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı, Binali Yıldırım’ın Başbakan olduğu dönemde yapılan anlaşmada çok sayıda AKP’li bakanın da imzası yer alıyor.

Türkiye ile İsrail arasında tazminata ilişkin usul anlaşmasının 6 maddesinin yer aldığı belgede son paragrafta, aynen şu cümleler yer alıyor:

ANKARA VE KUDÜS İFADELERİ

“Bu Anlaşma, Ankara ve Kudüs‘te 28 Haziran 2016 tarihinde her biri eşit derecede geçerli Türkçe, İbranice ve İngilizce dillerinde ikişer nüsha halinde akdedilmiştir. Yorum farklılığı halinde İngilizce metin esas alınacaktır.”

Belgede açıkça görüldüğü üzere, Türkiye Kudüs’ü başkent olarak kabul etmese de, AKP Hükûmetinin imzaladığı anlaşmada Kudüs başkent veya yönetim yeri olmadığı halde anlaşmaya Ankara ile eş anlamlı olarak giriyor bu şekilde giriyor. Tamamı halen TBMM sitesinde yer alan belgeden ilgili iki sayfa şöyle;

 

Kararın altında imzası olan AKP’liler ise şöyle;

 

Gündem Kategorisinden...

Yukarı
*