Ortak canlı yayın için ilk fikri HaberTürk TV’den Didem Yılmaz Arslan atmış, ancak yayını yönetecek moderatör için teklif gazeteci Uğur Dündar’a gitmişti. Dündar kendisine gelen bu teklifi reddedince iki parti, FOX TV’den İsmail Küçükkaya üzerinde uzlaşma sağlamıştı.

Ancak İsmail Küçükkaya ismine AKP’nin ittifak ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den itiraz gelmişti.

Bahçeli, İsmail Küçükkaya’nın neden tercih edildiğini anlayamadığını söyleyerek şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu şahsın Cumhur İttifakı ve MHP’ye husumet besleyen tavrı açıktır, bilinmektedir. Tarafsız değildir, samimi değildir, yeterli hiç değildir. Kaldı ki, FOX TV’nin yayın çizgisi de bulanık ve sorunludur.

Şayet İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğü kesinleşirse, bilinsin ki, 16 Haziran 2019 tarihinde 21.00’den itibaren televizyon izlemeyeceğim, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarının tartışmasını takip etmeyeceğim.”

HaberTürk Yazarı Muharrem Sarıkaya da bugünkü yazısında Bahçeli’nin bu tepkisinin nedenini sorguluyor. Sarıkaya, ortak programa ilişkin AKP’nin MHP’ye danışmadığını belirtiyor. Sarıkaya’nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Aktarıldığına göre, karşılık beklemeden İstanbul’da aday çıkarmayacağını açıklayan, Yıldırım’ın ortak adayı olduğunu ilan eden MHP’ye program ile ilgili herhangi bir danışmada bulunulmamış.

Bu gelişme, ‘Kürdistan…’ söylemiyle yükselen, ancak ‘kol kırılır yer içinde kalır’ anlayışıyla bir süreliğine içe atılan tepkiyi de dışa çıkarmış.”