Perşembe / 6 Ağustos 2020

“AKP kendi medyası gibi sosyal medya istiyor”

Bilgisayar Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Küçükaras, AKP’nin Meclis’e getirdiği sosyal medya düzenlemesine “Demek ki iktidar her şeyi sansürlemek, kendi medyası gibi sosyal medya ortamı yaratmak istiyor” diyerek karşı çıktı.

206,497BeğenenlerBeğen
8,609TakipçilerTakip Et

Bilgisayar Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Küçükaras, AKP’nin Meclis’e getirdiği sosyal medya düzenlemesine “Demek ki iktidar her şeyi sansürlemek, kendi medyası gibi sosyal medya ortamı yaratmak istiyor” diyerek karşı çıktı.

Bilgisayar Mühendisleri Odası bugün AKP’nin Meclis’e sunduğu sosyal medya düzenlemesine karşı Ankara Kuğulu Park’ta halka bildiri dağıttı. Bildiri dağıtımının ardından parkta basın açılaması yapan Oda Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Küçükaras, düzenlemeyi ‘sansür’ olarak değerlendirirken, “Bu değişiklikle ifade özgürlüğümüz, bilgi edinme hakkımız, haber alma özgürlüğümüz kısıtlanacak” dedi.

Küçükaras dünyanın sosyal medya üzerinden dönmeye başladığını vurgulayarak, “Kamuoyunda düzenlemenin reklamını yapmak için unutulma hakkı diye yola çıkıyorlar. Büyük bir yanılgı yaratarak, sosyal medya şirketlerinden vergi alınacağı söyleniyor. Yasa düzenlemesinde böyle bir şey yok. Algı operasyonu yapılıyor” diye konuştu.

Bilişim alanındaki derneklerin de düzenlemeye karşı olduğunu kaydeden Küçükaras,  şu ifadeleri kullandı: “Biçim özün göstergesidir. Öyle bir biçimde çıkıyor ki bu yasa değişikliği hiçbirimizin görüşü alınmıyor, uzmanlar dinlenmiyor. Apar topar Meclis gündemine getiriyor. Bu biçimsel durum özün göstergesidir. Demek ki iktidar her şeyi sansürlemek, kendi medyası gibi sosyal medya ortamı yaratmak istiyor.”

Odanın bildiri dağıtımına CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turan Çakar ve Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Faruk Çakır da katıldı.

Düzenlemenin bugün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi bekleniyor.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Balbay’dan CHP’ye İnce tepkisi: Hele konuşsun, ağzının payını veririz

Düne kadar, “Ben bu partiye 15 yaşında girdim. Her kademesinde görev yaptım” diyen İnce neden bu noktaya geldi?

Cemal Enginyurt’tan tarihi Meral Akşener itirafı!

MHP’den ihraç edilen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, MHP’de Meral Akşener’in kazandığı kongreyi kendisinin iptal ettirdiğini söyleyerek, hem Devlet Bahçeli’yi, hem de Semih Yalçın’ı topa tuttu.

Reuters, Ankara’daki Covid-19 belgesine ulaştı: Her gün 1000 yeni vaka

Uluslararası haber ajansı Reuters, bu hafta günlük vaka sayısının 1000'in üzerine çıktığı Türkiye'de hastanelere bazı talepler gittiğini ve "Covid-19 yüzünden yoğum bakım ünitesindeki yatakları boşaltın" ifadesinin yer aldığını yazdı.

Cindoruk: AKP’nin 18 yılı tartışmaya açılmalı

"Milli irade, devlet yönetme yetkisi ve görevi verir. AKP, bu yetkiyi, milleti yönetme ve yönlendirme, devlet rejimini değiştirme biçiminde kullandı."

Muharrem İnce’nin Ankara’da ofis açacağı iddiası

Kendi partisini kuracağı iddia edilen Muharrem İnce'nin Ankara'da ofis açtığı iddia edildi.
206,497BeğenenlerBeğen
8,609TakipçilerTakip Et