AKP, Ekrem İmamoğlu’ndan neden korkuyor?

Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu karşısında itirazlarını sürdüren AKP'nin bu tutumu, 'yenilgiyi hazmetmemek' olarak yorumlanıyor.

Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu karşısında itirazlarını sürdüren AKP’nin bu tutumu, ‘yenilgiyi hazmetmemek’ olarak yorumlanıyor.

Bu tabloyu, “Ne zormuş iktidardan kopmak, ne kadar sıkıntı yaratmış rantın en büyük olduğu kentten ayrılmak, ne kadar zormuş yenilgiyi kabul etmek ve de ne kadar kahrediciymiş demokrasinin gereği olan bir seçimin sonucuna tahammül edememek” satırlarıyla yorumlayan Yeniçağ Gazetesi yazarı Mehmet Faraç, “İmamoğlu neden AKP’yi korkutuyor” başlıklı yazısında, ülkenin 12 gündür diken üstünde olduğunu kaydediyor.

“AKP şaşkın, çırpınıyor ve direniyor… Çünkü muhalefetin adayı CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun en büyük metropol belediyesini 25 yıl sonra Milli Görüş’ün elinden alması yalnızca İstanbul’u değil, tüm Türkiye’yi şaşırtırken siyasi dengeleri de altüst etti, etmeye devam edecek” yorumunu yapan Faraç, yazısını şu satırlarla sürdürüyor:

“Doğrusu 31 Mart yenilir-yutulur bir yenilgi değil AKP için… 25 yıllık iktidarı 15 bin oyla kaybetmek öfkelendiriyor onları… Ne çare ki demokraside denge için “bir oy bile” yeterli ama onlar sindiremiyor…

AKP neden şaşkın, öfkeli ve saldırgan, toplum neden bekleyişte, sabırsız ve gergin, herkes biliyor yanıtını… Şaşkınlık yalnızca İmamoğlu’nun başarısında değil, şaşkınlık rantiye de, iktidarda, yandaş medyada, belediyeleri vurgun yerine çevirenlerde, ihale çarkının figüranlarında ve de İstanbul’un tükenmesini 25 yıldır seyredenler de…

Yandaşlar bunu tartışıyor: Ekrem İmamoğlu’nun 145 yıldır mücadele veriyoruz sözü ne anlama geliyor?

İşte bu yüzden tarihte görülmemiş bir kuşatma var İstanbul’da… Bir yerel seçimin ardından yaşanan sonuca karşı iktidar devletin bütün olanaklarını kullanarak dört koldan saldırıyor İmamoğlu’na… Çünkü AKP doymadı İstanbul’u siyasal mücadelesinde kullanmaya ve iktidar için zemin yapmaya… İktidar destekçileri doymadılar İstanbul’un rantından nemalanmaya, keyif çatmaya ve caka satmaya…

Evet; AKP İstanbul’u 25 yıl sonra kaybetmenin şaşkınlığını sadece 31 Mart yenilgisiyle yaşamayacak… İşte asıl sarsıntı İstanbul’ın yanı sıra Ankara gibi kentlerin belediyelerinde 25 yıldır neler yaşandığının deşifre olmasıyla yaşanacak ve ortaya saçılanlar belki de AKP’yi siyaset arenasından silecek…”

En çok okunan haberler

Ekrem İmamoğlu Esenler Otogarı’nın alt katına indi: Böyle bir yere ailem girmez

Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz Demokrasi otogarında güvenlik ve temizlik önlemleri ile ilgili çalışma yapılacağını söyledi

Atatürk’e küfreden yandaşa polis koruması

AKP'ye yakınlığıyla bilinen ve sosyal medyadaki provokatif paylaşımlarıyla dikkat çeken yazar Fatih Tezcan'a koruma polisi tahsis edildiği iddiasını, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen Meclis gündemine taşıdı.

CHP’ye yakın anket şirketinden CHP’yi ayağa kaldıracak anket sonuçları

Yerel seçimlere yaklaşırken büyükşehirlerdeki oy dağılımlarını, ittifakların söylemlerinin belirlediğini söyleyen Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Kutuplaştırma yerine sorunları çözmeye dönük söylem adayın puanını arttırıyor. Buna göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay Cumhur İttifakı AKP adayları, Adana Cumhur İttifakı MHP adayı, Bursa Millet İttifakı CHP adayı ve Mersin’de İYİ Parti adayının önde olduğu görülüyor”. dedi.

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

İstanbul Büyükşehir’de tüm iştiraklerin genel müdürleri istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm iştirak şirketlerinin genel müdürleri bugün istifa etti.

Yobaz gazetesi ‘harem selamlık üniversite olmaz’ diyen cumhuriyet kadınlarını hedef gösterdi

Dinci Yeni Akit, harem selamlık üniversiteler için adım atma arayışındaki Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tepki gösteren Cumhuriyet Kadınları Derneği'ni hedef gösterdi.

Trump: ABD şu anda Türkiye’ye yaptırım arayışında değil

ABD Başkanı Trump, Washington’un Türkiye’ye S-400 satın alması konusunda bir yaptırım arayışında olmadığını söyledi.

Meclis’teki dört partiden ortak bildiri

AKP, CHP, MHP ve İYİP Doğu Akdeniz konusunda ortak bir bildiri yayımladı. Bildiride ‘Bir oldu-bittiye getirerek Kıbrıs Türk'ünün ve Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuk temelindeki meşru hak ve çıkarlarını görmezden gelme girişimlerini şiddetle telin ediyoruz’ denildi.

İstanbul Büyükşehir’de tüm iştiraklerin genel müdürleri istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm iştirak şirketlerinin genel müdürleri bugün istifa etti.

ABD’nin ‘FaceApp’ suçlamasına yanıt

Tüm dünyada yaygınlaşan FaceApp uygulamasına ilişkin ABD'den 'kişisel bilgilerimiz yabancıların eline geçiyor' açıklaması geldi. Uygulamanın sahibi olan Rus şirketten yapılan açıklamada, kişisel verilerin depolandığı iddiası yalanlandı. Öte yandan geçtiğimiz yıl kişisel verilerin gizliğini ihlalle suçlanan Facebook, 5 milyar dolar ceza almıştı.

Ekrem İmamoğlu Esenler Otogarı’nın alt katına indi: Böyle bir yere ailem girmez

Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz Demokrasi otogarında güvenlik ve temizlik önlemleri ile ilgili çalışma yapılacağını söyledi

Süleyman Soylu Demokrat Parti’ye mi dönecek?

Günboyu gazetesi yazarı Balamir Göktuğ, bugünkü köşe yazısında Süleyman Soylu hakkında çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Muhalif gazetecilere röpörtaj veren Davutoğlu: İktidara söylemediğini bırakmadı!

Yavuz Oğhan'ın sunduğu Bidebunuizle programında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ahmet Davutoğlu "Pelikan çetesinin yayınladığı paçavra bir takım heveslerin ortaya çıkmasına zemin hazırladı." dedi.