Cumartesi / 24 Ekim 2020

“AKP, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi birleşip ‘kabine değişikliği’ konuşuluyor”

205,092BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, Çukurambar müdavimi bir AKP’li ismi arayarak, “Nereye gitti sizinkiler, nerede iftar açıyorlar, nerede sahur yapıyorlar?” diye sorması üzerine, “İftarlarda genelde herkes evinde oluyor. Ancak sahur için bazı ortak etkinlikler düzenlemekten geri durulmuyor” yanıtını aldığını aktardı.

Bazı ortamlarda hâlâ AKP’de olan isimlerle Gelecek Partisi veya DEVA Partisi’ne geçen isimlerin bir arada olduğunu öğrendiğini söyleyen Zeyrek, toplantıların konusunun ise gazetecilerin gündeme getirdiği kabine değişikliği üzerinden “Kim neden gider, yerine kim gelir” analizleri olduğunu ifade etti.

Zeyrek bugünkü köşesinde şunları kaydetti:

Çarşamba gecesi iftar saatinden sonra arabayla Çukurambar’daki ana caddeden geçtim. Pek açık mekan göremedim. Eve dönünce, tanıdığım Çukurambar müdavimi AK Partilileri telefonla arayıp, “nereye gitti sizinkiler, nerede iftar açıyorlar, nerede sahur yapıyorlar” diye sormaya başladım. Şunu öğrendim: İftarlarda genelde herkes evinde oluyor. Ancak sahur için bazı ortak etkinlikler düzenlemekten geri durulmuyor. Genelde bahçeli  ya da teraslı evi olanlar ev sahibi oluyor. Bazı durumlarda da “iş adamı arkadaşların” geniş ofislerinde toplanılıyor. Maske takmamak, sosyal mesafeye uygun oturabilmek için geçmişteki gibi kalabalık gruplar yerine “en çok sevilen”, “en çok güvenilen”, “en yakın” dostlar davet ediliyormuş.

Bazı ortamlarda hala AK Parti’de olanlar ile Gelecek Partisi ya da DEVA Partisi’ne geçenlerin/geçmeye başlayanların bir arada olduğunun da altını çizmek isterim.

Peki ne konuşuluyor o ortamlarda?

Elbette siyaset. Üstelik, ortamda sadece “güvenilir/yakın dostlar” olunca, bazı bakanların, bürokratların, danışmanların dedikoduları had safhada yapılıyor, biraz daha sansürsüz cümleler duyulabiliyormuş. Bu aralar en çok konuşulan konulardan birini sordum. Korona klasik konu ama bir kaynağım esas hararetli sohbet konusunu şöyle aktardı:

“Gazeteciler ‘kabine değişikliği olacak’ demeye başlayınca, bizimkiler kabine toto oynamaya, ‘kim neden gider, yerine kim gelir’ üzerine analizler  yapmaya başladı” yanıtını aldım.

Bu arada AK Parti ile yollarını ayıran, eski yol arkadaşlarıyla pek bir araya gelmeyip Gelecek Partisi ya da DEVA Partisi saflarına katılan bazı deneyimli isimlerin, Çukurambar’a da veda ettiklerini de hatırlatayım.

Nereye gittiklerini sordum. Gelecek Partisi’ne gidenlerin yoğunlaştığı bir yer yokmuş ama Ankara Çıkrıkçılar Yokuşu’nda büyüyen Ali Babacan’ın partilileri genelde Hamamönü semtindeki restore edilmiş tarihi mekanlarda toplanıyormuş.

Bazılarınız “bu gereksiz bilgilerin bize ne faydası var” diye sorabilirsiniz ama siz yine de bir kenara not alın:

Salgından sonra, Çukurambar eski günlerini arayabilir ve “nerede o Çukurambar sohbetleri” cümlesi, AK Parti’deki ayrışmaları anlatan en iyi klişelerden birine dönüşebilir.

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıktı

İBB Sözcüsü Murat Ongun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Koronavirüs testi pozitif çıkan İmamoğlu’ndan ilk açıklama!

İBB Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Kötü haberi veren Murat...

Sosyal medyadan Ekrem İmamoğlu’na geçmiş olsun mesajları

İBB Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Kötü haberi veren Murat...