Cumartesi / 24 Ekim 2020

AKP cinsel istismar tasarısını iptal etti

205,102BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıklamıştı. Bunun üzerine önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı’nın imzasıyla komisyona çekilmişti. Kadın dernekleri, siyasi partiler önerinin komisyona çekilmesinin yeterli olmadığını, tamamen iptal edilmesi gerektiğini belirttiler. Tepkiler üzerine AKP tasarıyı TBMM Adalet Komisyonu’ndan da çıkardı.

KADINLAR MECLİS’İN KAPISINA DAYANDI, AKP GERİ ADIM ATTI

AKP’nin skandal ‘cinsel istismar’ önergesi Türkiye’nin birçok ilinde protestolara neden oldu. Sokağa çıkan kadın dernekleri ve sivil toplum kuruluşları AKP’nin yasay tasarısını geri çekmesinin yeterli olmadığını, tamamen iptal edilmesinin istedi. Anklara’da bir araya gelen kadınlar TBMM’nin kapısına dayandı.

Kadınların Meclis kapısına dayandığı saatlerde Başbakan Binali Yıldırım, “Düzenlemeyi komisyona geri çekiyoruz” açıklamasını yaptı. Kararı Meclis kapısında öğrenen kadınlar, tasarının geri çekilmesini değil, tamamen iptal edilmesini istedi.

KILIÇDAROĞLU: ZAFER KADINLARIN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dünkü grup toplantısında yaptığı konuşmada cinsel istismar önergesinin AKP tarafından geri çekilmesini kadınların zaferi olarak değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, “Kadınların gücü bu teklifin geri alınmasını sağladı. Türkiye bir bataklığın içine sürüklenmiş durumda. Bu bataklıktan Türkiye’yi kadınlar kurtaracak” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, dün yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki göstererek, “Bu düzenlemeyi yapmak açık ve net söylüyorum, Binali Yıldırım da duysun, Saray’daki zat da duysun, haindirler. Çocuğunu vatan için şehit veren annelerin gözyaşları arasında ayrım yapılır mı? Şehitler arasında ayrımcılık yapan bir partiden ülkeye hayır gelmez” ifadelerini kullandı.

 

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem