Cuma / 27 Kasım 2020

AKP, ABD seçimlerinde neden Trump’ın kazanmasını istiyor? Emin Şirin yanıtladı

ABD'de 3 Kasım 2020'de yapılacak başkanlık seçimlerinin Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ve Demokrat Joe Biden arasında geçmesi bekleniyor. Peki AKP iktidarı ve AKP'uye yakın medya kuruluşları, Kudüs'ü İsrail'in resmi başkenti olarak tanıyan Trump'ın bu seçimleri yeniden kazanmasını neden istiyor?

204,567BeğenenlerBeğen
8,583TakipçilerTakip Et

AKP’den 22. Dönem İstanbul Milletvekili seçilen ancak 10 ay sonra partiden istifa eden Emin Şirin, Atakan Sönmez’le Satır Arası programında ABD başkanlık seçimi hakkında önemli değerlendirmelerde bulunurken bu sorunun da yanıtını verdi.

SON 60 YILIN EN ÖNEMLİ SEÇİMİ

Emin Şirin, ABD’de yapılacak başkanlık seçimleri için “Bu seçim ABD’de yapılan son 60 yılın en önemli başkanlık seçimi olacak. Sonuçları sadece ABD’nin değil, dünyanın geleceğini de etkileyecek” dedi.

KÜRESELCİLERLE ULUSALCILARIN SAVAŞI

Trump ve Biden arasındaki yarışın sadece Cumhuriyetçilerle Demokratlar arasındaki bir yarıştan ibaret olmadığının altını çizen Emin Şirin, “Bu seçim aynı zamanda küreselcilerle ulusalcıların savaşı. Şu anda dünyanın geleceğine önemli etkisi olacak bir savaş yaşanıyor. Trump ulusalcıları, Biden ise küreselcileri temsil ediyor” dedi.

AKP NEDEN TRUMP’IN KAZANMASINI İSTİYOR?

Emin Şirin, Gazeteci Atakan Sönmez’in “AKP ve AKP’ye yakın medyadaki pek çok isim Trump’ın kazanmasını istediğini açıkça belli ediyor. Daha önce hiçbir ABD başkanının yapmadığı şekilde Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanıyan Trump’ın kazanması neden isteniyor. AKP bu durumu tabanına nasıl anlatacak?” sorusuna ad yanıt verdi.

Şirin, “Çünkü Erdoğan’ın Trump ile kurduğu kişisel ilişki bazı sorunların çözümünde etkili oldu. Her ne kadar F-35 krizi sürse de, bu ilişki olmasa Halkbank konusunda dava bu şekilde sonuçlanmayabilirdi” dedi.

AKP’nin yaklaşık yüzde 20-25’i bulan kemik tabanını bu konuda da ikna edeceğini düşündüğünü belirten Emin Şirin, “Çünkü Biden’in seçilmesi hem AKP iktidarı için hem de Türkiye için işlerin daha zorlaşması anlamına gelir” dedi.

“Türkiye’nin ABD’ye karşı daha bağımsız bir politika izlemesi için hem kişisel olarak hem de ülke siyaseti olarak açığınız olmamalı” diyen Emin Şirin, ABD’nin bu tür açıkları koz olarak kullandığına dikkat çekti.

Son Haberler

AP’de Türkiye için kritik oturum: Üyelik müzakerelerinin durdurulması isteniyor

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz başkanlığında düzenlenen ve Türkiye'nin AB ile müzakerelerinin geleceğinin tartışıldığı oturumda iki büyük grup müzakerelerin durdurulmasını talep etti. Devam eden...

İran’dan ABD’ye tehdit

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımları uzatma kararını değerlendirdi. Hamaney, "ABD'nin İran'a yaptırımları 10 yıl için uzatması nükleer anlaşmanın ihlali olabilir. Tahran kesinlikle misillemede bulunacaktır" dedi.

Merkel’den Türkiye için ‘kaygılıyız’ açıklaması: Alarm veriyor

Alman Federal Meclisi'ndeki bütçe görüşmelerine 'Türkiye' damgasını vurdu. Başbakan Merkel, Türkiye'deki gelişmelerin kaygı verici olduğunu, bazı değerlerin alarm verdiğini söyledi. Merkel, Türkiye ile görüşmelerin kesilmesinden yana olmadığını da belirterek, olumsuzlukları dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

Eski İtalya Başbakanı Berlusconi’den Türkiye uyarısı

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye ile ilişkilerini kesmesi halinde, bu ülkede bulunan 2 milyon 400 bin sığınmacının Avrupa’ya gönderilebileceğini söyledi. İtalyan devlet kanalı RAİ 1’de dün gece yayınlanan “Porta a Porta” adlı programa konuk olan Forza Italia (Haydi İtalya) partisi lideri Silvio Berlusconi, sığınmacı krizine de değindi.

Trump: CNN’den nefret ediyorum

ABD medyası, müstakbel başkan Donald Trump'ın medya temsilcileriyle pazartesi günü yaptığı toplantıda yayın kuruluşlarına ağır suçlamalar yönelttiğini yazdı. Buna göre Trump toplantıda "CNN'den nefret ediyorum" dedi.

Gündem

CHP’li vekil: Covid-19 kaynaklı günlük ölüm sayısı 1000

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Covid-19 kaynaklı ölümlere ilişkin yeni iddialarda bulundu.

Ekrem İmamoğlu’ndan Fahrettin Koca’ya yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı, "Bugünkü vaka sayımız 28 bin 351" açıklamasını dair sosyal medyadan paylaşım yaptı.

Şişli Belediyesi Başkanı Yardımcısı gözaltına alındı

İstanbul’da yapılan eş zamanlı operasyonlarda aralarında Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz ve gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Erdoğan ile Bahçeli ters düştü… Ünlü anket şirketi başkanı İbrahim Uslu sebebini açıkladı

Bir dönem ANAR'ın başkanlığını da yürüten İbrahim Uslu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın MHP ile kaybedeceğini gördüğünü söyledi. İbrahim Uslu ayrıca Erdoğan ile Bahçeli'nin ters düştüğü konuyu açıkladı.

AKP’nin Yelizi Ahmet Hamdi Çamlı, 270 yıllık çeşmenin kitabesine babasının adını yazdırdı

Fatih'teki tarihi I. Mahmud Çeşmesi'nin imitasyon kitabesine, AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı'nın babası Ahmed Zeki Çamlı'nın ismini yazıldığı ortaya çıktı.