Perşembe / 2 Temmuz 2020

AKP, ABD seçimlerinde neden Trump’ın kazanmasını istiyor? Emin Şirin yanıtladı

ABD'de 3 Kasım 2020'de yapılacak başkanlık seçimlerinin Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ve Demokrat Joe Biden arasında geçmesi bekleniyor. Peki AKP iktidarı ve AKP'uye yakın medya kuruluşları, Kudüs'ü İsrail'in resmi başkenti olarak tanıyan Trump'ın bu seçimleri yeniden kazanmasını neden istiyor?

207,087BeğenenlerBeğen
7,858TakipçilerTakip Et

AKP’den 22. Dönem İstanbul Milletvekili seçilen ancak 10 ay sonra partiden istifa eden Emin Şirin, Atakan Sönmez’le Satır Arası programında ABD başkanlık seçimi hakkında önemli değerlendirmelerde bulunurken bu sorunun da yanıtını verdi.

SON 60 YILIN EN ÖNEMLİ SEÇİMİ

Emin Şirin, ABD’de yapılacak başkanlık seçimleri için “Bu seçim ABD’de yapılan son 60 yılın en önemli başkanlık seçimi olacak. Sonuçları sadece ABD’nin değil, dünyanın geleceğini de etkileyecek” dedi.

KÜRESELCİLERLE ULUSALCILARIN SAVAŞI

Trump ve Biden arasındaki yarışın sadece Cumhuriyetçilerle Demokratlar arasındaki bir yarıştan ibaret olmadığının altını çizen Emin Şirin, “Bu seçim aynı zamanda küreselcilerle ulusalcıların savaşı. Şu anda dünyanın geleceğine önemli etkisi olacak bir savaş yaşanıyor. Trump ulusalcıları, Biden ise küreselcileri temsil ediyor” dedi.

AKP NEDEN TRUMP’IN KAZANMASINI İSTİYOR?

Emin Şirin, Gazeteci Atakan Sönmez’in “AKP ve AKP’ye yakın medyadaki pek çok isim Trump’ın kazanmasını istediğini açıkça belli ediyor. Daha önce hiçbir ABD başkanının yapmadığı şekilde Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanıyan Trump’ın kazanması neden isteniyor. AKP bu durumu tabanına nasıl anlatacak?” sorusuna ad yanıt verdi.

Şirin, “Çünkü Erdoğan’ın Trump ile kurduğu kişisel ilişki bazı sorunların çözümünde etkili oldu. Her ne kadar F-35 krizi sürse de, bu ilişki olmasa Halkbank konusunda dava bu şekilde sonuçlanmayabilirdi” dedi.

AKP’nin yaklaşık yüzde 20-25’i bulan kemik tabanını bu konuda da ikna edeceğini düşündüğünü belirten Emin Şirin, “Çünkü Biden’in seçilmesi hem AKP iktidarı için hem de Türkiye için işlerin daha zorlaşması anlamına gelir” dedi.

“Türkiye’nin ABD’ye karşı daha bağımsız bir politika izlemesi için hem kişisel olarak hem de ülke siyaseti olarak açığınız olmamalı” diyen Emin Şirin, ABD’nin bu tür açıkları koz olarak kullandığına dikkat çekti.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Atatürk için “İngiliz ajanı” diyen Jandarma Astsubay Rafi Ceran’a tepki yağdı!

Sosyal medya platformu Facebook’ta Ankara Hasanoğlan Köy Enstitüsü adlı hesabın paylaştığı Atatürk videolarına yorum yapan Rafi Ceran'ın, Atatürk için 'İngiliz ajanı' demesine tepki yağdı. Rafi Ceran, yorumlarında Atatürk'le ilgili gerçekleri söylemek için Koruma Kanunu’nun kaldırılması gerektiğini söyledi. Rafi Ceran, yorumlarının ortaya çıkmasının ardından Facebook hesabını kapattı.

İktidarın yasa teklifinin detayları ortaya çıktı: BTK, ‘kamu yararı’ diyerek Netflix ve Whatsapp’ı engelleyebilecek

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya platformlarının kontrol altına alınması gerektiğine yönelik açıklamalarının ardından, AKP'nin konuyla ilgili hazırladığı kanun teklifi çalışmasının detayları ortaya çıktı.

AKP, kadınları koruyan ‘İstanbul Sözleşmesi’ni iptal edeceğini açıkladı!

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi hakkında, “Nasıl usulünü yerine getirerek imzalanmışsa, usulünü yerine getirerek sözleşmeden çıkılır” açıklamasını yaptı.

Ayşenur Arslan: Seda Sayan’dan neyim eksik

Halk TV'deki medya Hahallesi'nde RTÜK'ün Halk TV ve TELE1 kanallarına verdiği 5 günlük ekran karartma yasağına tepki gösteren Ayşenur Arslan, "Ben de bundan sonra magazin programı yapacağım" dedi.

Bahçeli: Sosyal medya hesaplarımı askıya alıyorum

MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sosyal medya çıkışının ardından açıklama geldi. Bahçeli, 'Sosyal medyayla ilgili kanuni düzenleme TBMM’de yapılana kadar şahsen sosyal medya hesaplarımı tümden askıya alıyorum' ifadelerini kullandı.
207,087BeğenenlerBeğen
7,858TakipçilerTakip Et