Perşembe / 22 Ekim 2020

Aile Bakanı sorumluluğu çocuklara attı

205,138BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

Çocuk yaşta yapılan evlilikler ve çocuklara yönelik cinsel istismarı “toplumun kanayan yarası” olarak niteleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, bu konuyu eğitim ile aşabileceklerini söyleyen bir açıklama yaptı .

T24’ün haberine göre; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, CNN Türk’te katıldığı programda çocuklara yönelik istismarın önlenmesi konusunda skandal bir projeden bahsetti. Evrensel’in haberine göre, bakanın açıklamaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Avukat Hülya Gülbahar ise Bakanın açıklamalarını, “sorumluluğun çocuğa atılması” olarak değerlendirdi.

“Yasa işlemiyor, çocuk kendini korusun”
CNN Türk’te katıldığı programda Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Betül Sayan Kaya, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kadına yönelik şiddeti ve çocuklara yönelik cinsel suçları önleme konusunda Türkiye’de yürürlükte olan yasaların Avrupa ülkeleri ortalamasından daha iyi olduğunu savunan Kaya, uygulamada sorunlar yaşandığını ileri sürdü. Hakim, savcı, kolluk kuvvetlerinin yasalara uygun davranmadığını söyleyen Kaya’nın önerisi ise “eğitim” oldu. Çocuklara yönelik cinsel suçlar konusunda da Kaya’nın önerisi yine eğitim.

 Bu konuda da yürürlükteki yasaların AB ortalamalarının üzerinde olduğunu savunan Kaya, “Ama hukuki yaptırımla bunun üstesinden gelemiyoruz maalesef. Farkındalık oluşturacağız, çocuklarımızı koruyacağız ve eğitim vereceğiz” dedi. Çocuklara ‘mahremiyet eğitimi’ verileceğini açıklayan Bakan Kaya, mahremiyet eğitimin müfredata girmesi için çalıştıklarını söyledi. “Çocuklar kendisini korumayı öğrenecek, çünkü biliyorsunuz artık kız çocuğuna da erkek çocuğuna da taciz olaylarını sıklıkla duyuyoruz. Çocuk kendi bedenini korumayı öğrenecek, bir yabancıya bedenini dokundurmayacak, onun izni olmadan bedenine dokunmasına izin vermeyecek. Bununla ilgili çalışıyoruz. Bunun yolu eğitimden geçer”

“Sorumluluğu çocuğa atma politikası”
Bakan’ın açıklamalarına ilişkin T24’e değerlendirmelerde bulunan Avukat Hülya Gülbahar, çocukların maruz kaldığı suç karşısında yalnızlaştırılmak istendiğini ve sorumluluğun çocuğa atılmaya çalışıldığını söyledi.

“Kadın erkek eşitliğinin reddedildiği, kadınların kendilerini şiddetten koruyacak yasal haklarının geri alınmaya çalışıldığı, kadın kurumlarının kapatıldığı koşullarda çocuk ve kadınların kendilerini koruyacağı toplumsal iklimi ortadan kaldırıp koruma mekanizmalarını yok ederseniz, erkeklere ‘Kadın ve çocuklar sizin mülkiyetinizdedir, onlara her şeyi yapabilirsiniz. En ağır suçları işleseniz de biz sizin arkanızda oluruz’ mesajı vermiş olursunuz. Bu mesajı alan erkek de çocuk ve kadınlar üzerinde her türlü eyleme girişme hakkını kendinde görür” sözleriyle hükümeti eleştirdi.

Gülbahar, Bakan Kaya’nın ‘mahremiyet eğitimi projesi’ açıklamasına ilişkin olarak “Bir devlet politikası olarak hayatı kadın ve erkeklerin birbirine değmeyeceği şeklinde kurgulayıp, cinsel suçları artırıp, kadın ve çocukları da cinsel suçlar karşısında yalnız bırakma politikasıyla karşı karşıyayız” değerlendirmesinde bulundu. “İstanbul Sözleşmesi’nin gereği olan tecavüz ve cinsel şiddet kriz merkezleri açılmasından kimse söz etmiyor. Türkiye’de bir tane bile böyle bir merkez yok. Bakanlık bu tür mekanizmaları oluşturup, şiddeti körükleyen bu söylemlere son vermek yerine; sorumluluğu yine mağdura atma politikası uyguluyor” diyen Gülbahar, “Kadına tecavüzün kıyafetten, sokakta bulunduğu saate kadar sorumlusunun kadının davranışları ilan edildiği bir cinsel suç politikasının, çocuk istismarının sorumlusunun da çocuğun kendisi ilan edildiği son ürkütücü iddiasıyla karşı karşıyayız” diye konuştu.

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

İstanbul’da eğitim uçağı düştü

İstanbul Büyükçekmeçe'de Hezarfen havaalanından kalkan uçak Büyükçekmeçe'de düştü.

Miley Cyrus: Uzaylılar tarafından kovalandım, artık gökyüzüne eskisi gibi bakamam

Ünlü şarkıcı Miley Cyrus, 'bir tür UFO' tarafından kovalandığını ve ardından bir uzaylıyla göz göze geldiğini öne sürdü.

Ayhan Bilgen’den Özdağ’a yanıt: İYİ Parti MHP’ye destek verdi…

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın 31 Mart yerel seçimlerinde Kars'ta HDP'nin kazanmaması için MHP'ye destek verilmesi için çabaladığını belirterek, “Genel Başkan Akşener'i 3 defa aradım ve Kars'ta seçimlerden çekilmemizi söyledim ama sonuç alınmadı” sözlerine tutuklu eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen'den yanıt geldi.

İran ve Rusya ABD seçimlerine müdahale mi edecek ?

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü John Ratcliffe, İran ve Rusya’nın 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalıştığını duyurdu.

İsmail Saymaz İyi Parti’nin 40 ilde yaptırdığı anketi açıkladı

Gazeteci İsmail Saymaz, Habertürk’te katıldığı Türkiye’nin Nabzı programında, İyi Parti’nin 40 ilde gerçekleştirdiği anketin sonuçları açıkladı.