Ahmet Davutoğlu’ndan TL’deki değer kaybına deprem benzetmesi

Ahmet Davutoğlu, Fatih Erbakan ile gerçekleştirdiği basın toplantısında ekonomik kriz hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ortak basın toplantısı düzenledi. İki lider daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Davutoğlu, “Kritik bir eşikten geçiyoruz. Her gün yeni bir depremle sarsılıyoruz. Toplumsal dokumuzu derinden etkileyen ciddi bir yoksullaşma, yüksek enflasyon, yüksek faiz, yüksek kur şeytan üçgeni içerisine sıkışmış bir dönemde bir araya geldik” dedi.

Davutoğlu, görüşmeye dair şöyle bilgi verdi:

“Memleket meselelerini detaylı bir şekilde ele aldık. Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı ekonomik sorunları, siyasal sorunları, ahlaki yozlaşmayı, yolsuzlukları, kapsamlı bir şekilde görüştük. Bugün biz görüşmeyi gerçekleştirirken Türkiye’de hemen hemen her hanede doların yükselmesi ve buna bağlı şekilde enflasyonun da birlikte artışından doğan büyük bir kaygı ile karşı karşıyayız.”

Davutoğlu, “Döviz bu şekilde oynuyorsa ve siz dolarla borçlanıyorsanız feci bir zarara gideceksiniz demektir. Özel sektörün dolar bazlı borçlarını ödeyemeyecek hale geleceksiniz. Türkiye yeniden 70’li yıllardaki dar boğazına dönecek” dedi.

Davutoğlu, “Herkesin gündemi dolar. Tüm bunların sorumlusu temel ekonomik bilgiden bile yoksun olanlardır. Son zamanlarda sayın Cumhurbaşkanı ve iktidar cepheleri ekonomik durumu dış mihraklara mal etmeye çalışıyorlar. Ama şuan bu tablonun sorumlusu hükümetin yanlış politikalarıdır. Geçmişteki krizlerde nasıl ülkemizi bedel ödetmeden çıkardık? Çünkü ehil kadrolar mevcuttu. Ama şimdi böyle bir durum yok. Aynı şekilde dini bir arka planla bugünkü ekonomik krizi kapatmaya çalışıyorlar.” diye konuştu.

“ÇELİŞKİLERİ İNANILMAZ BOYUTTA”

Davutoğlu şu ifadeleri kullandı: 

Sayın Cumhurbaşkanının çelişkileri artık inanılmaz boyutta. Türk lirasının değerini korumak politikayla olur. 128 milyar doları harcamak zorunda kalan bir iktidar var. Türkiye ciddi bir milyarlarca zarara gidiyor. Döviz bu şekilde oynuyorsa ve siz dolarla borçlanıyorsanız feci bir zarara gideceksiniz demektir. Özel sektörün dolar bazlı borçlarını ödeyemeyecek haline geleceksiniz. Türkiye yeniden 70’li yıllardaki dar boğazına dönecek.

“İKTİDARI KAYBETME KORKUSUYLA YANLIŞ YAPIYORLAR”

Merkez Bankası’nın bağımsızlığı diye bir şey mi var? Buna kargalarla bile güler. Damadınız ekonomiyi hâlâ kendi ekibiyle arkadan yönetmeye çalışıyorsa böyle bir şey olmaz. Bahçeli ve iktidar ortağı, ülkeyi bir batağa soktular, suçu başka yerlere atmaya çalışıyorlar. Devlet kurumlarla yönetilir. Türkiye’de bugün ayakta kalan kurum kalmadı. Eskiden insanlar ülkeye güveniyordu, çünkü TÜİK doğru veri veriyordu. Şimdi ülkeyi tek bir kişi yönetiyor, kurum diye bir şey yok. Şimdi de kurum olmayan bir merkez bankası var.

İktidarı kaybetme korkusuyla yanlış yapıyorlar. Sayın Bahçeli’ye söylüyorum, istediği zaman iktidar, istediği zaman muhalefet olamaz. Şuan Anadolu’da bir yangın var ve iktidarı savunabilecek kimse yok.

Halkın erken seçim istediğini biliyoruz ve bu yönde erken seçim istiyoruz. Bugünkü iktidarın kitlesinden, tabanından uzaklaşmadık ama çatısıyla tamamen ayrıyız. Beraber hareket etmiyoruz ve gelecek planımızda da etmek gibi bir şey yok. Türkiye’nin zihniyet değişikliğine ihtiyacı var. Seçim zamanına da girdiğimizi düşünürsek, istişarelerimizi sürdüreceğiz. Sizin de iade-i ziyaretinizi bekliyoruz.”

Dolar, 12 buçuk liraya kadar yokladı. Hala belirsizliğini koruyor. Herkesin gündeminde bu var. Bütün bunların sorumlusu, Türkiye’yi ehliyetsiz bir şekilde yöneten ve temel ekonomik bilgilerden de yoksun, hukuk altyapısını tahrip eden, yolsuzluklara bulayan bir siyaset anlayışını egemen kılanlardır. Son dönemlerde bu yoksullaşma, ekonomideki kötü gidiş ve kurdaki yükselişi dış mihraklara telaşı içindeler.”

Son Haberler