Ahmet Davutoğlu hakkında, “anayasayı ihlal, terör suçu”ndan suç duyurusu

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Sakarya'da yaptığı konuşma nedeniyle eski Başbakan Ahmet Davutoğlu hakkında, “Anayasayı İhlal, Terör Suçu” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

207,731BeğenenlerBeğen
7,865TakipçilerTakip Et

HKP Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman, eminim en kritik dönemlerden, birkaç aydan biri 7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır” sözleri nedeniyle, “Anayasayı İhlal, Terör Suçu, Birden çok kişinin ölümüne sebebiyet verme, Birden çok kişinin yaralanmasına sebebiyet verme, Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Davutoğlu’nun yaptığı konuşmada suç işlediğini öne süren Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), bir dilekçe ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç Duyurusu’nun ardından HKP’den yapılan açıklama:

AHMET DAVUTOĞLU VE TESPİT EDİLECEK SUÇ ORTAKLARI HAKKINDA,

ANAYASAYI İHLAL VE TERÖR SUÇUNDAN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK

Bilindiği gibi, eski başbakan Ahmet Davutoğlu “Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz”, “Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman, eminim en kritik dönemlerden, birkaç aydan biri 7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır.” şeklinde suç itirafında bulunmuştu.

Yine Cumhuriyet Gazetesi’nin sürecin devamındaki haberine göre aynı dönem Şüpheli Ahmet Davutoğlu başkanlığında alınan kararla, bu konuda devletin ilgili birimlerine açık yetki verildi. Buna göre Türkiye, Suriye’de “dost grup” olarak gördüğü örgütlere silah ve teçhizat desteği verecek, devletin ilgili birimleri, bu grupların sınırdan getirilip götürülmesi konusunda tam yetkili olacaktı.

Nitekim 10 Ekim 2015 Ankara Katliamında, devlet ve emniyet yetkililerin IŞİD terör saldırısının istihbari bilgilerini gizledikleri, 102 insanımızın katledildiği bu alçak eyleme göz yumdukları, yol verdikleri ortaya çıkmış, dönemin emniyet yetkilileri, Mülkiye Müfettişlerinin yürüttükleri soruşturmada verdikleri ifadelerinde birbirlerini suçlamışlardı.

7 Kasım – 1 Haziran süreci olarak tarif edilecek zamansal aralıkta birden fazla terör eylemi gerçekleşmiş, gerçekleşen bu eylemlerde yüzlerce kişi hayatını kaybetmiş ve binlerce kişi yaralanmıştır. (14 önemli terör saldırısı gerçekleştirdi. Bunun sonucunda 10’u polis ve 1’i asker olmak üzere, toplam 304 kişi yaşamını yitirdi; 1338 kişi yaralandı. 10 canlı bomba eylemi, 1 bombalı saldırı, 3 silahlı saldırı gerçekleşti. ). Yapılan ikrar göz önüne aldığında şüphelinin Başbakan olduğu süreçte gerçekleştirilen tüm terör saldırıları hakkında detaylıca bilgisi olduğu ve bilgileri sakladığı, suçu bildirmemesi göz önüne alındığında Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere Ahmet DAVUTOĞLU’nun sorgulanması neticesinde suça karıştığı tespit edilen tüm şüpheliler alenen TCK. 83. TCK. 86 ve TCK. 279 uncu maddelerinde tanımlanan “birden çok kişinin ölümüne sebebiyet verme”, “yaralanmaya sebebiyet verme”, “kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçları sübut bulmuştur.

Süreç, cihatçı terör örgütlerinin tedhiş gücünden ve yarattıkları ortamdan faydalanarak AKP’nin tek başında iktidarda kalması üzerine kurulmuştur.

Terör örgütlerinin bu cebir ve tedhiş yönteminden faydalanmak eylemi Türk Ceza Kanununun 309. Maddesindeki “ANAYASAYI İHLAL” suç tipinin vücud bulmuş halidir.

Demokratik Hukuk devleti taahhüdüne dayanan anayasal düzenin, terör örgütlerinin caydırıcı-korkutucu etkisinden faydalanarak sürdürülen bir dikta rejimine dönüştürülmesi tam olarak anayasal düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs suçunu oluşturmaktadır.

Bu suç ve terör örgütlerinin tedhişçi, caydırıcı gücünden yararlanmak aynı zamanda Terörle Mücadele Kanununda terör suçu olarak sayıldığından, şüpheli ve suç ortakları terör suçundan yargılanmak üzere TMK atfıyla şikayet edilmiştir.

Ne şüpheli, ne ceraim ortakları, ne de sırtlarını yaslandıkları terör örgütleri, bizi Halkın Kurtuluş Mücadelesinden bir milimetre bile geriletemeyecektir. Aksine, terör suçlarının hesabını er-geç soracağız! Ahmet Davutoğlu ve suç ortaklarını, makam ve ünvanları ne olursa olsun, bugünkü yasalarla, emri sadece hukuktan ve vicdanlarından alan bağımsız mahkemelerde yargılatacağız, er ya da geç…

loading...

Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? İbrahim Kalın’dan açıklama

Gazeteci Candaş Tolga Işık, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'a hafta sonu sokağa çıkma yasağı ile ilgili belirsizliği sordu.

Mustafa Hoş: Gezi bu toprakların gördüğü en delikanlı direnişlerden biridir

Gazeteci Mustafa Hoş, gazeteci Atakan Sönmez'in gündeme dair sorularını yanıtladı. Gezi davasında yargılanan sanıkların hiç birinin yargılanmaması gerektiğinin altını çizen Mustafa Hoş, "Asıl hesap vermesi gerekenler o gencecik çocukları katledenlerdir" dedi.

Avusturya fena karıştı: Ataması olay olan “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 

CHP’li isim AKP’nin blöfünü gördü el yükseltti: Toplumu birleştiren partiyiz pilavdan dönenin kaşığı kırılsın deriz!

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Fatma Karaağaç'la Gündem Özel'in konuğu oldu. Erken seçim iddialarını değerlendiren CHP'li Karabat, iktidar temsilcilerinin de bu konuda kafa karışıklığı yaşadığını belirtti. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum'un erken seçime ilişkin "Yeni sistemde erken seçim yoktur, ancak seçim yenilenir" sözlerini hatırlatan Karabat, "Kafaları gerçekten karışık neyi nasıl yapacaklarını da bilmiyorlar" dedi.

AKP’nin kalesi Esenler’de erken seçim istiyor musunuz sorusuna birbirinden ilginç yanıtlar!

Yurttaş TV Ak Parti'nin kalesi Esenler'de erken seçim hakkında yurttaşlara görüşünü sordu.
207,731BeğenenlerBeğen
7,865TakipçilerTakip Et