Ahmet Davutoğlu ekibine FETÖ soruşturması

FETÖ soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığı’na personel temini amacıyla düzenlenen sınavlarda örgüt üyesi adaylar lehine usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle 249 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Soruşturmanın Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı dönemini kapsaması dikkat çekti.

207,606BeğenenlerBeğen
7,892TakipçilerTakip Et

Dışişleri Bakanlığı’na personel alımı amacıyla 2010, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında düzenlenen Aday Meslek Memurluğu sınavlarında FETÖ mensuplarınca usulsüzlük yapıldığı saptamasıyla, sınavlara ve komisyon üyelerine yönelik beş farklı soruşturma yürütüldüğü öğrenildi. Başsavcılık açıklamasında, söz konusu dört yılda yapılan sınavlarda 275 kişinin atamasının yapıldığı belirtildi.

43 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON

275 şahsa ilişkin soruşturma ve bilirkişi raporları sonucu, 249 kişinin örgütle bağlantısı saptandı. Ankesörlü telefonlarla örgüt üyeleri ve tepe yönetimi ile irtibat, ByLock kullanımı, KPSS- KPDS gibi sınavlara ilişkin olağandışılık raporlarında isimlerinin bulunması gibi deliller elde edildi. Başsavcılık açıklamasında, söz konusu kişiler hakkında ‘terör örgütü üyeliği’, ‘nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘terör amaçlı sahtecilik’ suçlarının işlendiğine ilişkin yeterli şüphe yoğunluğu oluştuğu bildirildi.

Ankara ve 42 ilde düzenlenen eşzamanlı operasyonlarda 78 şüpheli gözaltına alındı. Diğer şüphelilerin yakalanması için Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Müdürlüğü ekiplerince çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

DAVUTOĞLU DÖNEMİ

Beş farklı soruşturmanın yürütüldüğü 2010, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu idi. O dönemde FETÖ’nün Dışişleri Bakanlığına yerleşmek için yoğunlaştığı, örgüt evlerinde Siyasal Bilgiler ve diğer ilgili okullardan mezun olan öğrencilere “Dışişleri Bakanlığı sınavlarına girme” talimatı verildiği gündeme gelmişti. Bakanlık kulislerinde sınavlarla ilgili tartışma yaşanmış ve sınavların şaibeli olduğu vurgulanmıştı.

loading...

İkinci Süleyman Soylu vakası

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasakları konusunda ikinci kez boşa düştü.

‘İktidar, istediği vekili cezaevine koyar’

Hukukçular, CHP’li Enis Berberoğlu ve HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendirdi.

Ahmet Hakan’dan aç-kapa rezaletini aklama yazısı: Biliyorum, bazılarını kesmeyecek bu hikâye

İktidarın bile tam olarak açıklayamadığı sokağa çıkma skandalını aklamaya çalışan Ahmet Hakan, yaşanan 48 saatin hikayesini, 'Biliyorum, bazılarını kesmeyecek bu hikâye' diye kaleme aldı.

Bu iki fotoğraf siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak

Bu iki fotoğraf önümüzdeki dönemde siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak.

Öztrak’tan kritik sorulara yanıt… CHP Meclis’ten çekilecek mi? Süleyman Soylu’ya ne olacak?

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.
207,606BeğenenlerBeğen
7,892TakipçilerTakip Et