Çarşamba / 20 Ocak 2021

Ağustos ayında 49 kadın daha öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, sadece Ağustos ayında 49 kadının en yakınındaki erkekler tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Kadın cinayetlerine karşı en yoğun tepkinin yaşandığı Ağustos ayında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun hazırladığı rapora göre 49 kadın erkekler tarafından katledildi.

Cinayetlerin çoğunda faillerin, kadınların en yakınındaki erkekler olduğunun belirtildiği raporda, cinsel şiddet ve çocuk istismarının da devam ettiği belirtildi.

Her ay hazırladıkları raporlarda kadın düşmanı söylem ve uygulamaların toplumsal cinsiyet eşitsizliğini artırdığını ve bunun da kadın cinayetlerini etkilediğini belirten Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, siyasi iktidar tarafından dillendirilen ‘idam’ taleplerine karşı olduklarını, kadın cinayetlerinin ancak mevcut yasalar ve İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması ile durdurulacağını belirtti.

Geçtiğimiz Ağustos ayında işlenen 49 kadın kadın cinayetinin 7’sinin şüpheli ölüm olarak kaydedildiğinin belirtildiği raporda, 8 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemezken, 3 kadının ekonomik bahaneyle, 10 kadının boşanmak, ayrılmak ve arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldüğü tespit edildi.

Erkekler tarafından öldürülen 49 kadının isimleri:

Son Haberler