Pazar / 9 Mayıs 2021

Ağbal’ın başını Kılıçdaroğlu mu yedi?

Korkusuz yazarı Ahmet Takan, eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın, Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği ‘Merkez Bankası’ndaki 128 milyar doların nereye gittiği’ sorusu yüzünden görevden alındığını yazdı.

Takan, “Kaynağımın ifade ettiğine göre, Ağbal’ın yaptığı bazı kurcalamalar ve soruşturmalar Erdoğan’ın hoşuna gitmemiş, bazı bilgilerin bu yüzden CHP’ye ulaştığı sonucuna vararak -tabi bu arada çok da kızmış- Naci Ağbal’ı görevden almış” diye yazdı.

Takan, bugünkü köşe yazısında şunları kaydetti:
Saray da sıkıntı çok büyük!.. Bakanlıklara adam mı bulunamıyor?.. Yoo!.. Lacileri çekmiş çok sayıda isim telefon elinde “hazır ol”da bekliyor. Durum bildiğiniz veya tahmin edebileceğiniz gibi değil. Ekonomi yönetimi nasıl şekillenecek, bazı bakanlıklar bölünürse başlarına kimler geçirilecek?.. Yeni Bakanlar Kurulu’nun yapısı sayesinde ABD Başkanı Biden’dan beklenen telefon gelir mi?.. Cevabı bulunması gereken o kadar çok soru var ki!..

Şöyle bir hatırlayın… CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu iki de bir Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarının nereye gidip durduğunu soruyordu ya:

“128 milyar doları, yani tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan parayı soruyoruz. 128 milyar dolar çok büyük bir rakam. Erdoğan, bu parayı kriz mücadelesinde kullandık diyor. Peki, kargaşayı önledin, güzel. Dövizi düşürdün o da güzel. Ama esas soru şu: 128 milyar doları kime sattın, kimlere sattın?

– Merkez Bankası yaptığı tüm döviz satışlarını duyurur. 128 milyar dolarla ilgili hiçbir duyuru yok. Erdoğan’a beş soru soruyorum. 1- 128 milyar doların satışı hangi yöntemle yapıldı? 2- Bu satış hangi tarihlerde yapıldı? 3- Hangi kurdan ne kadar döviz satıldı? 4- Bu ticaretin alıcıları kimlerdir? 5- Bu satış işleminin altında kimlerin imzası var?

– Sen ve damadın el ele verdiniz Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarını Londra’daki bir avuç tefeciye teslim ettiniz! Sorumlusu sensin.”

★★★

Saraydaki kaynaklarıma göre, Tayyip Erdoğan, Naci Ağbal’ı Merkez Bankası Başkanlığı görevinden bu sorular yüzünden almış. Kaynağımın ifade ettiğine göre, Ağbal’ın yaptığı bazı kurcalamalar ve soruşturmalar Erdoğan’ın hoşuna gitmemiş, bazı bilgilerin bu yüzden CHP’ye ulaştığı sonucuna vararak -tabi bu arada çok da kızmış- Naci Ağbal’ı görevden almış. Ha, bu arada!.. Naci Ağbal’ı hâlâ Maliye Bakanlığı bekleyen isimler arasında da sayıyorlar…

Son Haberler