‘Adalet Sizsiniz’e valilikten yasak

Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın yer aldığı oyun, 3 şehirde valilikler tarafından yasaklandı, diğer şehirlerde ise oynanmaya devam ediyor...

Ümit Denizer’in kaleme aldığı, Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın oynadığı Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından Türkiye’nin dört bir yanında sahneye konulan “Adalet, Sizsiniz” oyunu, geçen haftalarda 3 şehrin valiliği tarafından yasaklandı.

‘ORANIN İNSANINA VERİLMİŞ BİR CEZA’
Cumhuriyet’ten Orhun Atmış’a, konuyla ilgili görüşlerini bildiren Rutkay Aziz, oyunun neden gösterilmeden Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin’de valilikler tarafından yasaklandığını belirterek, “Yaklaşık 175 oyuna ulaştık, oynamadığımız yer kalmadı. Geçen günlerde AKP’nin önemli yöneticileri kültürden bahsetseler de İskenderun, Adana ve Antakya’da oynadığımız oyunu; Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin’de oynayamadık. Bu aslında bize verilmiş bir ceza değil, oranın insanına verilmiş bir ceza. Hemen ardından oyunu Van’da oynamaya başladık” dedi.

ÖDÜLLÜ BİR OYUN
Bu sansürün sadece kendilerine yapılmadığını söyleyen Rutkay Aziz, “Birçok arkadaşa da aynı şey oldu. Herhangi bir neden de belirtilmiyor, OHAL dolayısıyla hep söylenen, ‘Güvenlik gerekçesi’ oluyor” diye konuştu.

Tek perdelik oyun “Adalet, Sizsiniz”; yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı, Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın yorumlarıyla tiyatroya aktarıyor. Oyunda; MÖ 5. yüzyılda Atina’da, ölüme mahkûm edilen Sokrates, 1633 yılında Roma’da, Engizisyon’un müebbet hapse mahkûm ettiği bilim adamı Galileo ve 1927 yılında Boston’da, adaletin ölüme mahkûm ettiği iki İtalyan göçmen işçi Sacco ile Vanzetti’nin hikâyeleri anlatılıyor.

Oyun, ayrıca 2012 yılı Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştü.

Öte yandan, “Adalet, Sizsiniz” hâlâ sahnelenmeye devam ediyor. Oyun, 11 Ocak Perşembe Mecidiyeköy’deki artısahne, 23 Ocak Salı Bursa Tayyare Kültür Merkezi, 26 Ocak Cuma Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, 15 Şubat Perşembe Ankara 4 Mevsim Tiyatro Salonu ve 16 Şubat Cuma Ankara Sanat Tiyatrosu’nda izleyiciyle buluşacak.

 

Son Haberler