Pazar / 5 Temmuz 2020

Abdullah Öcalan silah bırakma çağrısı mı yapacak?

TV5’te katıldığı bir programda konuşan Saadet Partili Altan Tan, İmralı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Abdullah Öcalan’ın avukatları aracılığıyla yaptığı son açıklamayı değerlendirdi.

207,025BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et

Geçtiğimiz günlerde avukatlarıyla görüşen terör örgütü PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın “Çözüm için hazırım” dediği belirtilirken, eski HDP Milletvekili Altan Tan’dan yeni bir iddia geldi. Tan, PKK Lideri Öcalan’ın bu hafta örgüte silah bırakma çağrısında bulunacağını iddia etti.

TV5’te katıldığı bir programda konuşan Saadet Partili Altan Tan, İmralı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Abdullah Öcalan’ın avukatları aracılığıyla yaptığı son açıklamayı değerlendirdi.

Öcalan’ın son açıklaması sonrası yeni bir çözüm sürecinin mümkün olabileceğini ifade eden Tan, terör örgütü liderinin “çözüm için hazırım” mesajını şöyle değerlendirdi:

“Öcalan’ın seçimden üç-dört gün önce gönderdiği mektup ve ondan önceki avukat görüşmesinde de ‘Türkiye’nin hassasiyetleri’ dediği nokta da o. Şimdi sanırım dün yapılan görüşmede de, daha açıklanmadı ama benim anladığım kadarıyla, önümüzdeki dönemde İmralı’dan PKK’ye silah bırakma, 2013 sürecine, konseptine sürecine geri dönme çağrısı gelecek diye tahmin ediyorum, bekliyorum.”

Suriye’de bir uzlaşma olabilmesi için Kürt meselesinin belli bir noktaya gelmesi gerektiğini belirten Tan, “Suriye’deki Kürtlerin statüsünün tanınması lazım” dedi.

Rojava’daki statünün Türkiye’ye tehdit unsuru oluşturmadığını ifade eden Tan şöyle devam etti:

“Bunun karşılığında da PKK’nin, PYD’nin Türkiye’ye karşı savaşını bırakması lazım. Mesela PYD şunu diyor haklı olarak, ‘Ben bugüne kadar Türkiye’ye herhangi bir saldırıda bulunmadım ama Türkiye karşı saldırı olduğunu iddia ediyor’ diyor. Polemiklere de girmeden silahların susması lazım. Ben böyle bir çağrının bu hafta ya da önümüzdeki günlerde geleceğini düşünüyorum.”

Tan, Kürt sorununun çözümü için PKK’nın taktik olarak değil, stratejik olarak silah bırakması gerektiğini belirtti.

Altan Tan, çözüm sürecinde İmralı’da Abdullah Öcalan ile görüşen HDP’li isimlerden biriydi.

Öcalan son açıklamasında şunları söylemişti:

“Bir haftada çatışma durumunu, ihtimalini ortadan kaldırırım diyorum. Ben çözerim, kendime güveniyorum, çözüm için hazırım. Ancak devlet de, devlet aklı da gereğini yapmalıdır.”

AKP’li vekil Erdoğan’ın açılışına katılmadı!

Ardahan'da AKP'nin tek vekili olan Orhan Atalay, Çıldır ilçesinde yapımı tamamlanan Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Köroğlu Barajı ve Kotanlı Hidroelektrik Santrali'nin açılışına katılmadı.

İmamoğlu, Halk Ekmek’in hizmetlerinin önüne geçen Salih Bekaroğlu’nun görevine son verdi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem  İmamoğlu'nun Halk Ekmek Genel Müdürü Salih Bekaroğlu'nu görevden aldığı öğrenildi. 

Kılıçdaroğlu, erken seçim için Bahçeli’yi adres gösterdi: ‘Artık destek vermiyorum’ diyebilir

Kemal Kılıçdaroğlu, " 2023 yani Cumhuriyet’in 100'üncü yılında biz bu ülkede halkımıza söz verdik Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandıracağız." dedi.

Erdoğan: Sembolik de olsa bayan vekillerimizden hiç olmazsa iki tane alalım

Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde konuşan partili AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Evet şöyle sembolik de olsa bayan milletvekillerimizden hiç olmazsa iki tanesini alalım” ifadelerini kullandı.

Erken seçim tartışmaları gölgesinde anket sonuçları: Salgın ve yeni partiler AKP’yi eritti

Salgın döneminde AKP'nin oy oranı gerilerken CHP ise oyunu arttırdı.
207,025BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et