Abdullah Öcalan silah bırakma çağrısı mı yapacak?

TV5’te katıldığı bir programda konuşan Saadet Partili Altan Tan, İmralı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Abdullah Öcalan’ın avukatları aracılığıyla yaptığı son açıklamayı değerlendirdi.

208,809BeğenenlerBeğen
7,397TakipçilerTakip Et

Geçtiğimiz günlerde avukatlarıyla görüşen terör örgütü PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın “Çözüm için hazırım” dediği belirtilirken, eski HDP Milletvekili Altan Tan’dan yeni bir iddia geldi. Tan, PKK Lideri Öcalan’ın bu hafta örgüte silah bırakma çağrısında bulunacağını iddia etti.

TV5’te katıldığı bir programda konuşan Saadet Partili Altan Tan, İmralı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Abdullah Öcalan’ın avukatları aracılığıyla yaptığı son açıklamayı değerlendirdi.

Öcalan’ın son açıklaması sonrası yeni bir çözüm sürecinin mümkün olabileceğini ifade eden Tan, terör örgütü liderinin “çözüm için hazırım” mesajını şöyle değerlendirdi:

“Öcalan’ın seçimden üç-dört gün önce gönderdiği mektup ve ondan önceki avukat görüşmesinde de ‘Türkiye’nin hassasiyetleri’ dediği nokta da o. Şimdi sanırım dün yapılan görüşmede de, daha açıklanmadı ama benim anladığım kadarıyla, önümüzdeki dönemde İmralı’dan PKK’ye silah bırakma, 2013 sürecine, konseptine sürecine geri dönme çağrısı gelecek diye tahmin ediyorum, bekliyorum.”

Suriye’de bir uzlaşma olabilmesi için Kürt meselesinin belli bir noktaya gelmesi gerektiğini belirten Tan, “Suriye’deki Kürtlerin statüsünün tanınması lazım” dedi.

Rojava’daki statünün Türkiye’ye tehdit unsuru oluşturmadığını ifade eden Tan şöyle devam etti:

“Bunun karşılığında da PKK’nin, PYD’nin Türkiye’ye karşı savaşını bırakması lazım. Mesela PYD şunu diyor haklı olarak, ‘Ben bugüne kadar Türkiye’ye herhangi bir saldırıda bulunmadım ama Türkiye karşı saldırı olduğunu iddia ediyor’ diyor. Polemiklere de girmeden silahların susması lazım. Ben böyle bir çağrının bu hafta ya da önümüzdeki günlerde geleceğini düşünüyorum.”

Tan, Kürt sorununun çözümü için PKK’nın taktik olarak değil, stratejik olarak silah bırakması gerektiğini belirtti.

Altan Tan, çözüm sürecinde İmralı’da Abdullah Öcalan ile görüşen HDP’li isimlerden biriydi.

Öcalan son açıklamasında şunları söylemişti:

“Bir haftada çatışma durumunu, ihtimalini ortadan kaldırırım diyorum. Ben çözerim, kendime güveniyorum, çözüm için hazırım. Ancak devlet de, devlet aklı da gereğini yapmalıdır.”

Süleyman Soylu talimat verdi, Vakıfbank İBB’nin ve Ankara BB’nin bağış hesaplarına bloke koydu

Bugün Süleyman Soylu imzasıyla İçişleri Bakanlığı’ndan Valiliklere, Jandarma’ya ve Emniyet’e gönderilen, belediyelerin yardım toplamasının yasa dışı olduğuna dair yazıdan sonra Vakıfbank İBB’nin hesabına bloke koydu.

“Man adası gibi adalara kaçırılan vergiyi hazineye kaydet” diyen Engin Altay’dan Erdoğan’ın kampanyasına sert tepki

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan korona pandemisi nedeniyle başlattığı kampanyaya tepki göstererek, Erdoğan'a bu kampanyaya gerek kalmayacağını söylediği 10 maddelik bir öneri sundu.

Yardım kampanyası başlatan İmamoğlu ve Yavaş’a soruşturma tehdidi!

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle yardım kampanyası başlatan CHP'li belediyeleri soruşturma açmakla tehdit etti.

MHP’li Enginyurt Erdoğan’a ‘Sayın genel başkanımız’ dedi

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için "Genel Başkanımız" ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu oran verdi… “Pandeminin merkezi İstanbul, yüzde 60’ın üzerinde”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın Medya Mahallesi'nde çarpıcı iddialarda bulundu. 
208,809BeğenenlerBeğen
7,397TakipçilerTakip Et