Çarşamba / 28 Ekim 2020

Abdullah Gül’den AYM tepkisi

205,013BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

TV 100’de Sağlı – Sollu programını sunan Gazeteci Ahu Özyurt, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e AYM’ye atadığı isimler (‘Işıklar Yanıyor’ tweetini atan AYM üyesi Engin Yıldırım’ı Gül atamıştı) üzerinden yaptığı açıklamayı paylaştı.

TV 100’de Ahu Özyurt’un sunduğu Sağlı – Sollu isim programda Gürkan Hacır, Metin Özkan, Hadi Özışık ve Barış Yarkadaş, Enis Berberoğlu kararı ve ‘Işıklar yanıyor’ tartışmasını yorumladı.

Gazeteci Ahu Özyurt, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün AYM tartışmalarıyla ilgili özel demecini TV 100 canlı yayınında şöyle anlattı:

ABDULLAH GÜL: AYM’YE YAPILAN YAKIŞTIRMALARI ANLAYAMIYORUM
“Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü arayıp not bıraktım. Atadığı isimler üzerinden yazılı bir açıklaması olup olmayacağını sordum.

Gül’ün açıklamasında şunları kaydetti;

“Bu tartışmaları hayretle takip ediyorum. Yıllardır Anayasa Mahkemesi özgürlükçü olsun, yasakçı olmasın. Dar anlamda düşünen bir AYM olmasın derken… Şu an özgürlükçü davranan, AİHM içtihatlarına uygun davranan AYM’ye yapılan bu yakıştırmaları anlayamıyorum.

Üyeleri şu atamış, bu atamış ayrı bir konu. Aslolan üyelerin bakışı çok önemli. Tekrar parti kapatan, dar bakışlı bir mahkeme mi isteniyor? Bu tarz tartışmayı ilk defa görüyorum. Ve üzüntü ile karşılıyorum.

Bu arada Yüksek Mahkeme üyeleri dahil, tüm hakim ve savcıların siyasi görüş paylaşmalarını çok yanlış buluyorum. Hakimler kararlarıyla konuşur. “

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Komünist belediye işçilere ne kadar zam yaptı?

Tunceli Belediyesi ile Genel-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. 161 işçiyi kapsayan sözleşmede yevmiyelere yapılan ortalama zam yüzde 30,19 oldu.

Sinan Engin koronavirüse yakalandı

Beyaz Futbol yorumculardan Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı.

Ankara Anlaşması kapsamında İngiltere vizesi dönemi sona eriyor!

Türkiye'nin Londra Başkonsolosluğu, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Ankara Anlaşması'na başvuru süresinin 31 aralık 2020 tarihinde sona ereceğini duyurdu.

Vatandaşları ücretsiz araç muayenesi vaadiyle kandırdılar. Yıllık 2 milyon liralık vurgun ortaya çıktı

Ankara merkezli gerçekleşen operasyonda vatandaşları ücretsiz araç muayenesi vaadiyle dolandıran çete çökertildi. Söz konusu çetenin yıllık 2 milyon liralık vurgun yaptığı ortaya çıkarken, operasyonda 24 kişi gözaltına alındı.

Ekrem İmamoğlu’ndan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çağrısı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için tüm vatandaşları hep birlikte 29 Ekim’de tam saat 19.23’te hep birlikte İstiklal Marşı'nı okumaya davet etti.