Abdulkadir Selvi’den önemli iddia: ‘IŞİD bayramda…’

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, ABD'nin Türkiye'ye IŞİD'in Kurban Bayramı'nda saldırı yapacağına dair istihbarat verdiğini öne sürdü.

Selvi bugün yayımlanan “ABD’den güvenlik uyarısı” başlıklı yazısında, Adana’da ve Urfa’da düşen iki ABD insansız hava aracının (İHA) İncirlik Üssü’ne IŞİD’in olası saldırısını önlemek amacıyla uçurulduğunu yazdı.

ABD’li yetkililerin, Türk makamlarına IŞİD’in Kurban Bayramı’nda İHA’larla İncirlik Üssü ve Ankara Büyükelçiliği’ne saldırı planladığı istihbaratı ilettiğini belirten Selvi, “İletilen istihbarat Türk güvenlik birimlerince ciddiyetle ele alındı. İki ülke alınacak tedbirler üzerinde çalışıp, önlemleri hızla devreye soktu. Türkiye yetinmedi ayrıca önlemler aldı” ifadesini kullandı.

Selvi, yazısında “ABD makamları daha önce DAEŞ’in İstanbul Taksim, Ankara ve Gaziantep saldırıları öncesinde intihar eylemlerine yönelik olarak Türkiye’de yaşayan vatandaşlarına uyarılarda bulunmuşlardı. İncirlik Üssü ve Ankara’daki Büyükelçiliğe yönelik uyarılara ilişkin herhangi bir bilgiye sahip değilim. Ayrıca DAEŞ’le mücadelede güvenlik birimlerimiz çok önemli mesafeler aldı. Önceden alınan istihbaratlar doğrultusunda DAEŞ hücreleri eylem yapamadan çökertildi” değerlendirmesinde bulundu.

Son Haberler