Cumartesi / 8 Ağustos 2020

Abdülkadir Selvi: AYM kararının uygulanacağı konusunda emin değilim

Hürriyet gazetesinin iktidara yakın yazarlarından Abdulkadir Selvi, AYM'nin 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' bildirisini ifade özgürlüğü olarak nitelendirmesinin yerel mahkemeler tarafından uygulanmayabileceğini söyledi.

206,477BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et

Hürriyet gazetesinin iktidara yakın yazarlarından Abdulkadir Selvi, AYM’nin ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisini ifade özgürlüğü olarak nitelendirmesinin yerel mahkemeler tarafından uygulanmayabileceğini söyledi. Selvi, “Bildiri yayınladığı için akademisyenlerin hapse atılıp mesleklerinden ihraç edilmesi yanlıştı. İki yanlıştan bir doğru çıkmadı. Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararının yerel mahkeme tarafından uygulanacağı konusunda emin değilim” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), Barış Akademisyenleri’nin ifade özgürlüğünün ihlal edilmesine karar vermesini iktidara yakın Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi değerlendirdi. ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisine imza atan akademisyenleri desteklememesine karşın bunun ifade özgürlüğü olduğunu belirten Selvi, “Akademisyenlerin ülke ve dünya olayları hakkında açıklama yapmasını her zaman destekledim. Bu tavrım barış akademisyenlerinin yayınladığı bildiriye karşı çıkmama engel olmadı” dedi.

‘O karar uygulanacak mı?’ başlıklı köşesinde AYM kararının yerel mahkeme tarafından uygulanmama ihtimali olduğunu dile getiren Selvi, “AYM’nin ihlal kararının yerel mahkeme tarafından uygulanmayacağı yönünde kokular geliyor burnuma” ifadelerini kullandı.

Selvi, “Anayasa Mahkemesi’nin ifade özgürlüğü yönündeki tavrı geleceğe dönük umutların tazelenmesine yol açtı. Bildiri yayınladığı için akademisyenlerin hapse atılıp mesleklerinden ihraç edilmesi yanlıştı. İki yanlıştan bir doğru çıkmadı. Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararının yerel mahkeme tarafından uygulanacağı konusunda emin değilim. Hatta AYM’nin ihlal kararının yerel mahkeme tarafından uygulanmayacağı yönünde kokular geliyor burnuma. Mehmet Altan kararında olduğu gibi. Benim durumum ise Voltaire misali, düşüncelerine katılmıyorum ama düşüncelerini savunma hakkını sonuna kadar destekleyeceğim” dedi.

Muharrem İnce açık açık konuştu: Yüzde 31 ile bıraktım, harekete geçiyorum

Cumhuriyet Halk Partisi'nden ayrılıp yeni parti kuracağı iddia edilen Muharrem İnce, suskunluğunu bozdu ve çarpıcı açıklamalarda bulundu

CHP’nin İnce’ye vereceği ‘yeni parti’ cevabı hazır

Muharrem İnce ve ekibinin ‘CHP 24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde 60 bin sandığa gözlemci koymadı’ iddiasıyla yönetimi eleştireceği kulislerde dolaşıyor.

Deniz Baykal’dan Muharrem İnce ve CHP’lilere çağrı

Deniz Baykal, Muharrem İnce'nin CHP'den ayrılmaması için genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret edeceğini açıkladı.

Deniz Zeyrek’ten CHP’ye uyarı: İnce ve Kılıçdaroğlu bu istatistiklere bakmalı

Yargıtay Başsavcılığı'nın siyasi partilerle ilgili rakamlarını inceleyen Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, ortaya çıkan tabloya hem Kılıçdaroğlu'nun hem de İnce'nin dikkat etmesi gerektiğini yazdı.

Muharrem İnce’den flaş yeni parti açıklaması

CHP'den ayrılacağı ve yeni parti kuracağı ileri sürülen Muharrem İnce çarpıcı bir açıklama yaptı
206,477BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et