ABD’nin ‘FaceApp’ suçlamasına yanıt

Tüm dünyada yaygınlaşan FaceApp uygulamasına ilişkin ABD'den 'kişisel bilgilerimiz yabancıların eline geçiyor' açıklaması geldi. Uygulamanın sahibi olan Rus şirketten yapılan açıklamada, kişisel verilerin depolandığı iddiası yalanlandı. Öte yandan geçtiğimiz yıl kişisel verilerin gizliğini ihlalle suçlanan Facebook, 5 milyar dolar ceza almıştı.

Son dönemde hızla yayılan akıllı telefon uygulaması “FaceApp” ABD’de de tartışma konusu oldu.

ABD Senatosu’ndaki Demokratların lideri Chuck Schumer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada FBI ve Federal Ticaret Komisyonu’na çağrı yaparak programın “ulusal güvenlik ve veri gizliliğine yönelik tehlike oluşturduğunu” öne sürdü.

Sputnik’te yer alan habere göre, programın St. Petersburg merkezli Wireless Lab. tarafından geliştirildiğini belirten Schumer, “kullanıcıların bilgilerinin ABD’ye karşı siber düşmanlıklarla aktif olarak ilgilenen düşmanca bir yabancı gücün eline geçecekse bu durumun problem yaratacağını” iddia etti.

FaceApp’TEN AÇIKLAMA

Kullanıcılarının veri bilgilerini depolamakla suçlanan FaceApp’ten yapılan açıklamada söz konusu iddia yalanlandı.

Açıklamada, “Yüklenen fotoğrafların çoğu, yüklendiği tarihten itibaren 48 saat içerisinde sunucularımızdan siliniyor. Kullanıcılar tarafından gelen verilerin silinmesi taleplerini ise kabul ediyoruz. Destek ekibimiz şu an oldukça yoğun olsa da bu taleplere öncelik gösteriyoruz” denildi.

Açıklamada, fotoğraflar üzerinde yapılan işlemlerin bulut sunucular üzerinde yapıldığını ancak düzenleme için seçilmeyen diğer fotoğrafların hiçbir şekilde buluta transfer edilmediğini dile getirildi.

FACEBOOK 5 MİLYAR DOLAR CEZA ALMIŞTI

ABD’nin FaceApp’e yönelik suçlamaları ve iddiaları sürerken, Facebook geçtiğimiz yıl kişisel verilerin gizliliğini ihlal etmiş, üçüncü taraflarla paylaşmıştı.

Facebook’a bu nedenle ABD Federal Ticaret Komisyonu 5 milyar dolar ceza kesmişti.

Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na: Savcılığa götür ver, vermiyorsan sana suç duyurusunda bulunacağız

Bahçeli, “Kılıçdaroğlu ‘AKP’de 120-180 arasında ByLock’çu vekil var’ diyor. Şu ByLock’çuları savcılığa götür ver, eğer vermiyorsan biz sana suç duyurusunda bulunacağız; ‘gel tıpış tıpış ayaklarınla ver’ diyeceğiz” dedi.

Milletvekillerine ‘casus ajandası’

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, milletvekillerine ‘akıllı’ uygulamalar içeren özel bir ajanda hediye etti. Söz konusu hediyenin, casusluk filmlerinde yer alan nesnelere benzediği belirtildi.

Özgür Özel’den çok sert İmamoğlu tepkisi: Herkes haddini bilecek

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, dün Türkiye Belediyeler Birliği toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na saygısızlık yapıldığını belirterek, yaşananlara tepki gösterdi.

İmamoğlu, Erdoğan’a verdiği mektubun içeriğini açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongresi’nde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği mektuba ilişkin konuştu.

Binali Yıldırım’ın yeğeninden ‘ayaklanma ve darbe’ çağrısı

Adı her gündeme geldiğinde Binali Yıldırım’ın yeğeni olduğu iddia edilen Ömer Önder Haberdar’ın ayaklanma çağrısı yaptığı ortaya çıktı.
210,038BeğenenlerBeğen
4,674TakipçilerTakip Et