Çarşamba / 28 Ekim 2020

ABD’li senatör: Trump-Erdoğan ilişkileri açıklansın

205,013BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ilişkilerine dair açıklamaları, Demokrat Parti’nin tepkisini çekti. Trump’ın son dönemde sık sık “Erdoğan ile çok iyi anlaşıyorum” demesi üzerine, Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin kıdemli Demokrat üyesi Bob Menendez, Trump-Erdoğan ilişkilerine dair bir rapor hazırlanmasını istedi.

Menendez, Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı Robert O’Brien’a hitaben yazdığı mektupta ulusal istihbarat servislerine seslenerek, “Başkan Trump’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la yakın ilişkilerinin içeriğine ve bunun ulusal güvenlik üzerindeki etkisine ilişkin ayrıntılı bir rapor hazırlanmasını’ talep etti.

Demokrat senatör mektubunda, Trump’ın gazeteci Bob Woodward’ün kitabı için yaptığı söyleşilerde Erdoğan için kullandığı ifadelere işaret edip, Kongre’nin Türkiye’ye uygulanmasını istediği yaptırımların Başkan tarafından ertelenmesini ve ABD’nin Suriye’den çekilmesi sonrası bölgeye Türk askerlerinin girmesini örnek gösterdi. Menendez, “Bu örneklerin her birinde, Trump’ın aldığı pozisyonlar ya da sessizliği, ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarını ilerletmekten çok Erdoğan’la şahsi ilişkisi ya da Türkiye’deki şahsi çıkarlarından etkileniyor” dedi. Demokrat Senatör, “Bu durum şahsen başkanın işine gelmiş olsa da, yönetmek için seçildiği ülke olan ABD’nin ulusal güvenliği açısından faydalı olmadı” ifadelerini kullandı.

Trumo Woodward ile söyleşilerinde, “Herkes ‘Ne kadar kötü bir adam’ dese ve böyle yapmamam gerektiğini söylese de, Erdoğan ile çok iyi geçiniyor. Benim için işler iyi gidiyor” demişti.

Son Haberler

AP’de Türkiye için kritik oturum: Üyelik müzakerelerinin durdurulması isteniyor

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz başkanlığında düzenlenen ve Türkiye'nin AB ile müzakerelerinin geleceğinin tartışıldığı oturumda iki büyük grup müzakerelerin durdurulmasını talep etti. Devam eden...

İran’dan ABD’ye tehdit

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımları uzatma kararını değerlendirdi. Hamaney, "ABD'nin İran'a yaptırımları 10 yıl için uzatması nükleer anlaşmanın ihlali olabilir. Tahran kesinlikle misillemede bulunacaktır" dedi.

Merkel’den Türkiye için ‘kaygılıyız’ açıklaması: Alarm veriyor

Alman Federal Meclisi'ndeki bütçe görüşmelerine 'Türkiye' damgasını vurdu. Başbakan Merkel, Türkiye'deki gelişmelerin kaygı verici olduğunu, bazı değerlerin alarm verdiğini söyledi. Merkel, Türkiye ile görüşmelerin kesilmesinden yana olmadığını da belirterek, olumsuzlukları dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

Eski İtalya Başbakanı Berlusconi’den Türkiye uyarısı

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye ile ilişkilerini kesmesi halinde, bu ülkede bulunan 2 milyon 400 bin sığınmacının Avrupa’ya gönderilebileceğini söyledi. İtalyan devlet kanalı RAİ 1’de dün gece yayınlanan “Porta a Porta” adlı programa konuk olan Forza Italia (Haydi İtalya) partisi lideri Silvio Berlusconi, sığınmacı krizine de değindi.

Trump: CNN’den nefret ediyorum

ABD medyası, müstakbel başkan Donald Trump'ın medya temsilcileriyle pazartesi günü yaptığı toplantıda yayın kuruluşlarına ağır suçlamalar yönelttiğini yazdı. Buna göre Trump toplantıda "CNN'den nefret ediyorum" dedi.

Gündem

CHP’den AKP’ye sert çıkış: Kendinize çok güveniyorsanız…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, AKP'ye "kendinize çok güveniyorsanız erken seçime gidin" çağrısında bulundu.

Ankara Anlaşması kapsamında İngiltere vizesi dönemi sona eriyor!

Türkiye'nin Londra Başkonsolosluğu, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Ankara Anlaşması'na başvuru süresinin 31 aralık 2020 tarihinde sona ereceğini duyurdu.

Ekrem İmamoğlu’ndan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çağrısı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için tüm vatandaşları hep birlikte 29 Ekim’de tam saat 19.23’te hep birlikte İstiklal Marşı'nı okumaya davet etti.

Mansur Yavaş o sözünü de tuttu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş daha önce çalışan annelere sözü verilen gündüz çocuk bakımevinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda hizmete açılacağını duyurdu.

Sinan Engin koronavirüse yakalandı

Beyaz Futbol yorumculardan Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı.