ABD’den Gazze kararı

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), İsrail'in işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze'de yaşayan Filistinlilere tüm yardımları durdurduğunu açıkladı.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), İsrail’in işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze’de yaşayan Filistinlilere tüm yardımları durdurduğunu açıkladı.

Karar Filistin Özerk Yönetimi’nin talebi üzerine alındı.

ABD’de, ülkeden yardım alan kurumların da “terörle mücadele yasası” kapsamına alınmalarını öngören yasa geçen yıl Kongre’den geçmişti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın da onayı sonrası yasa dün yürürlüğe girdi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre; karar sonucu ABD’nin Filistin güvenlik güçlerine gönderdiği yaklaşık 60 milyon dolarlık yardım da durdurulmuş oldu.

Kongre’nin Terörle Mücadeleyi Açıklığa Kavuşturma Yasası (ATCA), yabancı yardımlar alan kişi ve kurumlar hakkında Amerikan mahkemelerinde “savaş eylemlerine karıştıkları” gerekçesiyle dava açılmasının önünü açıyor.

Filistin Yönetimi neden yardımların kesilmesini istedi?
Filistin Özerk Yönetimi ise bu tür yasal zorluk yaşamamak için ABD’den yardımların kesilmesini istemişti.

Reuters haber ajansına konuşan bir ABD yetkilisi, “Filistin Yönetimi’nin talebi üzerine, Batı Şeria ve Gazze’de belli projeleri ve programları durdurduk” dedi.

Yetkili, Filistin topraklarındaki USAID misyonuyla ilgili atılacak adımlar konusunda ise herhangi bir karar alınmadığını söyledi.

İsrail ve ABD yetkilileri sık sık Filistin Özerk Yönetimi’nin “şiddete destek vermekle” suçluyor.

Batı Şeria ve Gazze, İsrail tarafından 1967’deki 6 Gün Savaşı’nda işgal edilmişti.

Osman Kavala tutuklandı

Gezi Parkı Davasında tahliye edildikten sonra yeniden gözaltına alınan ve ardından tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edil Osman Kavala tutuklandı.

Emekli Tuğamiral Ertürk: ABD’nin bizi İran ile bir savaşa hazırlayacak girişimler yaptığını biliyoruz

Emeli Tuğamiral Türker Ertürk, İdlib üzerinden bölgedeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Pentagon: Ruslarla Türklerin geniş çaplı bir çatışmaya girmeye yakın olduklarını görüyoruz

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, Türkiye ile Rusya'nın İdlib'de geniş çaplı bir çatışmaya yakın olduklarını gördüklerini belirterek, 'uluslararası toplumun Suriye hükümetine İdlib'deki saldırılarına son vermesi konusunda baskı uygulaması gerektiğini' savundu.

AKP Grup Başkan Vekili Cahit Özkan intiharlar neden arttı sorusu sorulunca Türkiye’yi Gambiya’yla kıyasladı

AKP Grup Başkan Vekili Cahit Özkan KRT'de katıldığı programda son günlerde gittikçe artan yoksulluk intiharlarının sorulması üzerine Türkiye'yi Afrika ülkesi Gambiya'yla kıyasladı. 

Feyzioğlu: Gezi davasıyla ilgili konuşma gereği görmüyorum

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, "Gezi davasıyla ilgili süreç devam ettiği için konuşma gereği görmüyorum ve doğru da bulmuyorum" dedi.
209,628BeğenenlerBeğen
4,905TakipçilerTakip Et