ABD’den Gazze kararı

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), İsrail'in işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze'de yaşayan Filistinlilere tüm yardımları durdurduğunu açıkladı.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), İsrail’in işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze’de yaşayan Filistinlilere tüm yardımları durdurduğunu açıkladı.

Karar Filistin Özerk Yönetimi’nin talebi üzerine alındı.

ABD’de, ülkeden yardım alan kurumların da “terörle mücadele yasası” kapsamına alınmalarını öngören yasa geçen yıl Kongre’den geçmişti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın da onayı sonrası yasa dün yürürlüğe girdi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre; karar sonucu ABD’nin Filistin güvenlik güçlerine gönderdiği yaklaşık 60 milyon dolarlık yardım da durdurulmuş oldu.

Kongre’nin Terörle Mücadeleyi Açıklığa Kavuşturma Yasası (ATCA), yabancı yardımlar alan kişi ve kurumlar hakkında Amerikan mahkemelerinde “savaş eylemlerine karıştıkları” gerekçesiyle dava açılmasının önünü açıyor.

Filistin Yönetimi neden yardımların kesilmesini istedi?
Filistin Özerk Yönetimi ise bu tür yasal zorluk yaşamamak için ABD’den yardımların kesilmesini istemişti.

Reuters haber ajansına konuşan bir ABD yetkilisi, “Filistin Yönetimi’nin talebi üzerine, Batı Şeria ve Gazze’de belli projeleri ve programları durdurduk” dedi.

Yetkili, Filistin topraklarındaki USAID misyonuyla ilgili atılacak adımlar konusunda ise herhangi bir karar alınmadığını söyledi.

İsrail ve ABD yetkilileri sık sık Filistin Özerk Yönetimi’nin “şiddete destek vermekle” suçluyor.

Batı Şeria ve Gazze, İsrail tarafından 1967’deki 6 Gün Savaşı’nda işgal edilmişti.

En çok okunan haberler

Hüsnü Mahalli: Bu işte bir gariplik var, hem de çok büyük bir gariplik…

Korkusuz yazarı Hüsnü Mahalli, Barış Pınar Harekatı'nı değerlendirdi. Mahalli, "Ankara nasıl bir oyunun içine çekildiğini görmüyorsa bu işte bir gariplik var." dedi.

Büyük boykot başladı: Diyanet kapatılsın!

Diyanet’in kızlarda 9, erkeklerde 12 yaşında evlilik yapabilecekleri yönünde fetvayı yayınlamasının ardından “Diyanet kapatılsın” kampanyası başladı.

Suriye Ordusu’nun sürpriz hamlesinin ardından Erdoğan’ın danışmanından gerilimi arttıran açıklamalar… Arap medyası: İki ordu çatışabilir

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, ”Suriye ordusu, ülkenin kuzeyinde devam eden Türk saldırganlığına karşı koymaya gidiyor. Suriye ordusu birlikleri, Suriye topraklarında tam kontrolü sağlamak üzere Menbic, Ayn İsa ve Kamışlı’ya doğru yola çıktık” diyerek Suriye ordusunun hareket ettiğini açıkladı.

Erdoğan’dan, MHP teklifine ilişkin açıklama: Bu konu kapanmıştır

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, “Uyuşturucuya ilişkin suçlara kesinlikle indirim yapılmayacak. Bu konu kapanmıştır” ifadelerini kullandı.

Tansiyonu yükseltecek gelişme: Suriye Ordusu SDF ile anlaştı iki gün içinde Kobani’ye girecek

SDF ile yapılan anlaşma sonucunda Suriye Ordusunun Kobani’ye giriş yapacağı iddia edildi

Patronca Sohbetlerin konuğu Sina Afra

Tiko ve Markafoni markalarının yaratıcısı ve Türkiye Girişimcilik Vakfı Başkanı Sina Afra, başarı hikâyelerini Gazeteci–Yazar Demet Cengiz’in moderatörlüğünde gerçekleştirilecek olan “Patronca Sohbetler” etkinliğinde genç girişimciler ile paylaşacak. Etkinlik, hazır ofis sektörünü dünyaya kazandıran ve bu sektörün kalite çıtasını yükseltmede belirleyici role sahip olan Avustralya merkezli Servcorp’un ev sahipliğinde, 16 Ekim Çarşamba günü Tekfen Tower’da gerçekleşecek.

Hulusi Akar, Süleyman Soylu ve Fatih Dönmez hakkında yaptırım kararı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'nin kuzeyindeki harekat nedeniyle Türkiye'ye yaptırım planını açıklamasının ardından ilk adım geldi. ABD Hazine Bakanlığı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu yaptırım listesine aldı.

Türkiye devrimci hareketinin önemli isimlerinden Garbis Altınoğlu, yaşamını yitirdi

1978 Maraş Katliamı'nda direnişin simgelerinden biri olan Garbis Altınoğlu, yaşamını yitirdi

Fransız rejisi A Milli Takım’ın asker selamını görmedi

A Milli Futbol Takımı, 2020 Avrupa Şampiyonası (EURO 2020) Elemeleri H Grubu'nda Fransa ile deplasmanda 1-1 berabere kaldı ve liderliğini sürdürdü.

Saymaz, kendi ülkesi için para karşılığı savaşan ÖSO’cuları savunan yandaşa haddini bildirdi: Mehmetçik hakkında bu kadar konuşmadın

Suriye Milli Ordusu adlı silahlı grup Habertürk ekranlarında gazeteci İsmail Saymaz'la Sabah yazarı Merve Şebnem Oruç arasında polemiğe neden oldu. 

Trump açıkladı: İşte ABD’nin Türkiye’ye uygulayacağı yaptırımlar!

ABD Başkanı Donald Trump, "Yakında Türkiye'ye yönelik yaptırımlara izin veren bir Başkanlık Kararnamesi'ni çıkaracağım" dedi.