‘ABD istihbaratı, Türkiye ve IŞİD arasındaki bağlantı iddialarını ortaya çıkarmak için ekip kurdu’

Bloomberg gazetesi, ABD istihbaratının, Türkiye ve IŞİD arasındaki bağlantı iddialarını ortaya çıkarmak için bir ekip kurduğunu yazdı. Gazete, IŞİD lideri Bağdadi’nin Türkiye’ye çok yakın bir yerde ve Türkiye’nin kontrolü altındaki bir köyde bulunmasına da dikkat çekti.

Bloomberg’de Elı Lake (eli leyk) imzalı haberde, ABD istihbaratının, Bağdadi operasyonundan sonra Türkiye ile IŞİD arasındaki bağlantı iddialarını ortaya çıkarmak için bir ekip kurduğu belirtildi.

IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin ve IŞİD sözcüsü Abul Hassan Al-Muhacir’in Türkiye’nin kontrolü altında olan ve devriye gezdiği yerde saklandığını ifade eden lake, Bağdadi operasyonunda ele geçirilen materyallarin incelemeye alındığını ifade etti.

Dünyadaki en çok aranan teröristlerin, NATO müttefikinin burnunun dibine girmesinin mümkün olduğunu ancak ABD istihbarat yetkililerinin bunu şüpheli bulduğunu belirten Lake, söz konusu kuşkunun Bağdadi ve Muhacir’in Türkiye kontrolü altındaki bir yerde bulunmuş olmasından kaynaklanmadığını ifade etti.

“Türkiye, Esad hükümetine karşı birçok cihatçı savaşçıyı destekleyen bir rejim değişikliği politikası izledi”
Suriyede ABD’nin başlattığı emperyalist saldırının başlarında, Türk istihbarat servisinin, Avrupa ve Afrika’dan gelerek silahlanan yabancıların Türkiye üzerinden Suriye’ye geçiş yapmasına izin verdiğini öne süren yazar, “Türkiye, Suriye’de Beşar Esad hükümetine karşı birçok cihatçı savaşçıyı destekleyen bir rejim değişikliği politikası izledi” diyor.

Lake, yakın zamanda Amerikan hükümetinin en az bir üst düzey IŞİD yöneticisinin Türkiye’de olduğunu belirlediği, ABD hazine bakanlığının, örgütün maliye bakanının 2017’nin başlarında Irak’tan Türkiye’ye geçiş yaptığına dair, Ağustos 2017’de not geçtiğini kaydediyor.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Abdüllatif Şener’de Erdoğan’a: Eski bir arkadaşı olarak uyarıyorum, hiç yorma kendini, başın ağrır!

Eski AKP kurucularından ve CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, CHP'nin İş Bankası'ndaki hisselerinin Hazine'ye devredilmesinin büyük bir hata olacağını söyledi. “Erdoğan'a eski bir arkadaşı olarak tavsiyem, yanlış işlerle uğraşıp başına bela almasın” diyen CHP'li Şener, “Tayyip Erdoğan'ın bankalara ve paralara çok özel merakı var. Bu yüzden nerede bir para kaynağı varsa Tayyip Erdoğan oraya uzanıyor” dedi.

İmamoğlu’na açılan davada video skandalı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na Ordu Valisi'nin kendisine hakaret edildiği iddiasıyla açtığı davanın ilk duruşması yapıldı. Mahkeme hakimi duruşmada video kaydını izletti ve İmamoğlu'nun Vali Yavuz'a yönelik, 'vali itlik yapmıştır' dediğinin duyulduğunu tutanağa geçirtti. İmamoğlu'nun avukatı tanıklar dinlenilmeden ifadelerin tutanağa geçirilmesinin, "önceden görüş bildirmeme ilkesine" aykırı olduğu ve hakimin tarafsızlığını şüpheye düşürdüğü gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu.

AKP’den CHP’nin İş Bankası hisselerine ilişkin açıklama

AKP Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, CHP'nin İş Bankası'nda bulunan hisselerinin hazineye devri tartışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Bir ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ AKP’dir açıklaması da SP liderinden

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un, 'FETÖ'nün siyasi ayağı' tartışmalarında AKP'yi işaret etmesi ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun daha açık bir şekilde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın adını zikretmesinin ardından, benzer bir açıklamasa da SP lideri Temel Karamollaoğlu'dan geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine Rusya’dan yalanlama: Putin böyle bir emir vermedi

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Rusya'nın en üst düzey asker kadrosunun Libya'da Wagner'e bağlı güçleri bizzat yönettiği' yönündeki açıklamalara yanıt verdi.
209,675BeğenenlerBeğen
4,903TakipçilerTakip Et