ABD demokrasisi uçurumdan döndü, Türkiye bunu başarabilecek mi?

201,488BeğenenlerBeğen
8,790TakipçilerTakip Et

Türkiye yakın tarihinde pek çok darbe ve darbe girişimi tarihi mevcut. Artık dünyaya demokrasi pazarlayan ABD’nin de tarihinde 6 Ocak, başarısız bir darbe girişimi olarak tarihteki yerini aldı.

Seçimi kaybeden Donald Trump, sandıkla devraldığı iktidarı sandıkla devretmemek için her türlü çirkefliği yaptıktan sonra son çare olarak taraftarlarını Kongre binasını basmaya çağırdı.

Sonrasında yaşanan olayları tüm dünya naklen izledi.

4 kişinin hayatını kaybettiği bu ‘darbe girişimi’ saatler sonra bastırıldı.

Trump da başlattığı bu darbe girişimi başarısız olunca, Kongre binasını bastırdığı taraftarlarını, “Siz ülkemizi temsil etmiyorsunuz. Hukuku çiğneyenler, bunun bedelini ödeyeceksiniz” diye sattı.

Aklıma nedense “Giderken benden mi izin aldınız?” diyen bir başka lider geldi!

ABD’nin seçilen başkanı Joe Biden, olayların ardından yaptığı konuşmada şu mesajları verdi:

  • Hiçbir başkan kral olamaz
  • Demokrasimizin 3 eşit ve bağımsız kolu vardır ve Başkan kesinlikle kanunların üzerinde değildir. Hukuk devletiyiz, hukukla yönetiliriz
  • Adalet Bakanı Devlet Başkanı’nın avukatı değildir, halkın Adalet Bakanı’dır
  • Trump demokrasimize zarar verdi. Eski askerleri siyasete alet etti. Mahkeme yargıçlarıyla başkanlığı kazanacağını düşündün. Daha seçim başlamadan mahkemede biteceğini düşünüyordu. Yargıçların başkanlığı hediye edeceğini düşünüyordu

Biden’in bu açıklamalarını dinlerken bir an, “acaba mesajları Türkiye’ye mi veriyor?” diye düşünen sadece ben değilimdir!

ABD’de yaşanan rezalet, aslında Türkiye’de 2023’te veya daha erken bir tarihte yaşanabileceklerin fragmanı gibiydi aslında.

Çünkü bu filmin kötü bir kopyasını 31 Mart yerel seçimlerinden sonra İstanbul’da bize izletmişlerdi.

Üstelik, elde hiçbir delil olmamasına rağmen, “Hiçbir şey olmadıysa bile kesin bir şeyler oldu” gibi bir gerekçeyle seçim iptal edildi!

Bir belediye başkanlığı koltuğunu terk etmemek için demokrasiyi ve hukuku bu kadar zorlayan bir iktidarın, yarın ülkü yönetimini sandıktan çıkan sonuçla sorunsuz bir şekilde devredeceğini, ya da iktidarı devredeceği bir seçim sonucunun çıkmasına izin vereceğini düşünüyor musunuz?

Bu söylediğim, “AKP seçimle gitmez” demek değil, gideceği bir seçimin olmasına, olsa bile geçerli sayılmasına izin vermemek için elinden gelen her şeyi yapacaktır.

Trump’ın çağrısı ile Kongre binasını basan kürklü ve boynuzlu meczup Jake Angeli’nin benzerlerinin böyle bir çağrıda hangi kostümle Cumhurbaşkanlığı Sarayı önüne gideceklerini tahmin etmek hiç de zor değil.

Ancak ABD, Biden’in de dediği gibi he şeye rağmen Trump’a ‘dur’ diyecek bir yargı ve yargıçlar vardı.

Onun da ötesinde kendi partisi bile demokrasiyi bu enli zorlayan Trump’ın arkasında durmadı.

Peki Türkiye’de Erdoğan böyle bir hevese kapıldığında onun karşısında duracak bir yargı veya AKP olacağını düşünen var mı?

Muhalefet şimdiden Türkiye’nin 6 Ocak’ı olacak o büyük güne hazırlığını yapmalı. Sandıktan çıkmanın yetmeyeceği bir otoriter ve popülist şarlatanlar çağında olduğumuz unutulmamalı.

Bakmayın siz bugün TV ekranlarında ABD’ye ve Trump’a demokrasi dersi vermeye çalışan yorumculara. Onların pek çoğu yarın benzer bir durum Türkiye’de yaşandığında Saray’ın önünde görüntü vermek için çoktan koşmuş olacaklardır.

ABD’nin döndüğü virajdan demokrasiyi devirmemek ve Erdoğan’ın taraftarlarına “Sizi ben mi sokağa çağırdım. Şimdi hesap vereceksiniz” dedirtmek için hem akıllı olmak gerekiyor hem de dirayetli.

Bakalım bu dirayet gösterilebilecek mi?

Yazarın Diğer Yazıları