Perşembe / 6 Ağustos 2020

AABF Genel Sekreter Yardımcısı Kurtyiğit: “Alevileri tarif etmek Erdoğan’a düşmez”

Almanya'daki Alevi hareketinin önemli hukuki kazanımları olduğuna dikkat çeken Gülay Kurtyiğit, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Alevilikle ilgili sözlerini yorumlarken, “Bizler Almanya’da inanç özgürlüğümüzü ve bu alandaki haklarımızı kullanıyoruz” diye hatırlattı.

206,505BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki Alevilere yönelik “Ali’siz Alevilik” söylemlerine bir tepki de Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Sekreter Yardımcısı ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Yönetim Kurulu Üyesi Gülay Kurtyiğit’den geldi.

Filderstadt Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nin 30’uncu kuruluş yıl dönümü kutlamalarında HALKWEB’e konuşan Kurtyiğit, Erdoğan’ın Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen 6’ncı Din Şurası’nda yaptığı konuşmada “Alman devletinin Ali’siz Aleviliğe bedel ödeyerek İslam dünyasında ve özellikle ülkemizde bölünmenin tohumlarını ekmek istediği“ yönündeki söylemini “kasıtlı” ve “bölücü” olarak niteledi.

“DERSİM VE SİVAS’I YAŞAYANLAR OLARAK ŞAŞIRMADIK TABİİ”

Bernhausen’daki Rundsporthalle kapalı spor salonunda binden fazla vatandaşımızın katılımıyla gerçekleşen gecede sorularımızı yanıtlayan Kurtyiğit’in aktardıkları özetle şöyle:

“Bizi tanımlamak, Alevileri tarif etmek Erdoğan’a düşmez. Biz bize gelenlerin inancını, nasıl inandığını inancımız gereği soruşturmuyoruz. Cumhurbaşkanının açıklaması bizi bölmeye çalışan bir söylemdir. Ancak Almanya’daki Alevilerin mücadelesi çok güçlü bir mücadeledir. Gücümüzü birlik olmamızdan alıyoruz. Söz sahibiyiz. Ve bizi Türkiye’deki Alevilerle birbirimize düşüremeyecekler.

Türk, Kürt, Ermeni, Alevi, Hıristiyan, Yahudi burada yani Avrupa’da kimliklerini özgürce yaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Ali’siz Alevilik’ tanımı birleşmemizi engellemek için sarf edilmiş kasıtlı bir söylem. Dünya Alevileri birleşmek, daha da kenetlenmek zorunda. Aleviler elbette bu oyuna gelmeyecektir. Bizler Almanya’da inanç özgürlüğümüzü ve bu alandaki haklarımızı kullanıyoruz. Bize bu fırsatı da Alman devleti sağlıyor. Dersim, Sivas, Gazi ve Gezi olayları yaşanmış bir Türkiye’de zaten kabul görmediğimiz için şaşırmadık tabii.

Filderstadt Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nin 30’uncu kuruluş yıl dönümü kutlamalarında AABF Genel Sekreter Yardımcısı ve AABK Yön. Kur. üyesi Gülay Kurtyiğit, Başkan Mahmut Demir ile de bir araya gelerek gündemi değerlendirdi.

“DİTİB’E VERİLEN DESTEKTEN DE SÖZ ETSEYDİ KEŞKE”

Cumhurbaşkanının bu tutumu muhaliflere ve azınlıklara yöneliktir. Güçlü olmak zorundayız ve birlik içinde olmak durumundayız. Başı dik ve özgürce yaşama hakkımız var. Almanya’daki Alevilere yönelik Almanya’nın desteğinden söz ederken anlaşılan uzun yıllardan bu yana Alman devletinin tüm imkânlarından maddi ve manevi şekilde yararlanan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ni (DİTİB) unutuyor. Evet, DİTİB de destek gördü ve biz bu yola başvurmadık. Ayrıca, bizim de destek görmemiz, Almanya’nın bizi dizayn ettiği anlamına gelmiyor.”

ALEVİLİĞİN ALMANYA’DAKİ KAZANIMLARI

Diğer taraftan Almanya’da 100 binden fazla üyesi bulunan AABF, 2013 yılından bu yana Rheinland-Pfalz, Aşağı Saksonya, Bremen ve Hamburg eyaletlerinde “Hak Eşitliği Anlaşmaları“ imzaladı. AABF, kısa bir süre önce Köln kentinde yaklaşık bin sanatçının yer aldığı dev bir etkinlikle 30’uncu yılını kutladı.

AABF bu süreçte, eyaletlerde hak eşitliğinin yanı sıra, Alevilik dersleri, üniversitelerde Alevilik kürsüsü gibi çok önemli kazanımlar elde etti.

Alevilik dersleri 2002 yılında Berlinʼde başladı ve halen 8 eyalette veriliyor. AABF’nin ana hedefinde ise “kamu tüzel kişiliği” kazanmak yer alıyor. Bu yönde 5 yıldan beri mücadele veriyor ve konuyla ilgili başvuruları tamamlamış durumda.

Kamu tüzel kişiliği hakkı elde edildiğinde kiliselerle aynı statüye sahip olacak olan AABF örneğin kiliseler gibi vergi alabilecek. Ayrıca çocuk yuvası, üniversite, okul, vakıf kurmak istendiğinde bir dizi bürokratik engelden de muaf olacak.

160 cemevinin bağlı olduğu AABF, Alman İslam Konferansı’nda da gözlemci olarak yer alıyor.

IŞIN TOYMAZ – STUTTGART

 

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Meral Akşener’den Bahçeli’nin ‘evine dön’ çağrısına yanıt

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin kendisine yönelik 'Evine dön' çağrısına ilişkin ilk kez açıklama yaptı.

Kulisler hareketli: CHP’den Muharrem İnce’ye Agatha Christie göndermesi

Muharrem İnce'nin yeni parti kuracağı iddiaları siyaset kulislerini hareketlendirdi.

AKP’de İstanbul Sözleşmesi ayrışması: Toplantı iptal edildi

MYK’da yaşanan tartışmayı AKP’li vekil Canan Kalsın ve Sümeyye Erdoğan’ın yönetiminde olduğu KADEM’in açıklamaları takip ederken, son olarak parti yönetimi toplantısının bu nedenle ertelendiği öğrenildi.

Muharrem İnce’nin yeni parti için görüşmeler yaptığı iddia edildi

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, yeni parti kuracağı iddia edilen Muharrem İnce'nin İstanbul'da görüşmelere başladığını yazdı.

‘Canan Kaftancıoğlu sözlerinin arkasında durdu’

CHP İstanbul il başkanı Canan Kaftancıoğlu, "Basında yer alan haberleri üzülerek takip ediyorum ancak cevap vermek yerine her zaman olduğu gibi çalışmayı tercih ediyorum" dedi.
206,505BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et