75 milyar dolarlık bir Varlık Fonu öyküsü

Sözcü yazarı Çiğdem Toker bugünkü yazısında üç yıl önce kurulan ve tartışmaların odağında olan  Türkiye Varlık Fonu’nu (TVF) gündeme taşıyor. Toker, Türkiye Varlık Fonu A.Ş.'nin Türkiye'ye yüklü bir finansman sağlayacağını taahhüt eden bir girişimciyle anlaştığını yazdı.

207,721BeğenenlerBeğen
7,876TakipçilerTakip Et
Çiğdem Toker, yurt dışı bağlantılarının çok güçlü olduğunu belirttiği bu girişimcinin, TVF’ye dünya piyasalarındaki emeklilik, aile, sigorta ve yatırım fonları ve vakıf fonları yönetimindeki kaynakları “Yüzde 3 vade ve 35 yıl vadeyle Türkiye’ye getiririm” dediğini aktardı. Toker, “Garanti olarak da TVF bünyesindeki varlıkların temettü geliri gösterilecekmiş” dedi.
Kamu bankaları olan Ziraat ve HalkBank’ın, Borsa İstanbul, THY (kamu payı), ÇAYKUR, BOTAŞ ve de Milli Piyango’nun TVF malı olduğunu belirten Toker, “Yine de memleket ekonomisi adına ciddi bir ‘varlık’ gösteremedi. İlk yönetim ‘beklentileri karşılamadı’ gerekçesiyle görevden alındı” diyor.
TVG bünyesindeki Milli Piyango’nun işletme hakkının 10 yıllığına Demirören-Sisal ortaklığına devredileceğini anımsatan Toker, “Daha doğrusu hizmet alım sözleşmesinin yakında onaylanacağı. Aslında bu devir, medyayı saraya bağlama operasyonların tamamlayıcı bir yeni halkası. Doğan Medya Grubu’nun Demirören’e Cumhurbaşkanı talimatıyla Ziraat Bankası kredisi kullanılarak devredildiğini anımsayalım” ifadelerini kullanıyor.
TVF’nin kurulduktan kısa süre sonra, Türkiye’ye yüklü bir finansman sağlayacağını taahhüt eden bir girişimciyle anlaştığını belirten Toker’in yazısının ilgili bölümü şöyle:
“Yurtdışı bağlantıları çok güçlü olan girişimci, TVF’ye dünya piyasalarındaki emeklilik, aile, sigorta ve yatırım fonları ve vakıf fonları yönetimindeki kaynakları ‘Yüzde 3 faiz ve 35 yıl vadeyle Türkiye’ye getiririm’ demiş. Garanti olarak da TVF bünyesindeki varlıkların temettü geliri gösterilecekmiş.
Hedef 75 milyar dolarmış. Hazırlanan programa göre dört paket halinde 15+20+20+20’şer milyar dolarlık bu finansmanın 6 ile 8’er aylık süreler içinde getirilmesi planlanmış. Plana göre 15 milyar dolarlık ilk finansman paketinin üç katı bir varlığın TVF bünyesine transferi öngörülmüş. TVF’deki varlıkların temettü gelirlerinin Türkiye dışındaki bir hesapta toplanması düşünülmüş. Sağlanacak finansman için TVF bünyesindeki varlıklar gösterileceği için, bu varlıkların değer tespitinin yapılması, bu noktada düğümlenmiş ve tıkanmış. Fon’a devredilen kamu şirketlerinin değer tespitine yönelik değerleme ve hukuki inceleme çalışmaları engellenmiş. Kim, neden engellemiş bu taahhütte bulunan şirket kime bulunan şirket kim? Bu konuya devam edeceğim.”
loading...

Sokak röportajında “AKP’ye oy vermeyeceğim” deyince tartışma çıktı: O zaman metrobüse binme!

Yurttaş TV'nin Küçükçekmece'de yaptığı sokak röportajına katılan bir genç, olası bir erken seçimde AKP'ye oy vermeyeceğini ifade edince arkadaşları ile tartışma yaşadı. Arkadaşları gence "Metrobüse binmeyin o zaman" dedi. Genç ise "Ben vergi vermiyorum muyum?" diye tepki gösterdi.

Bakanlık ‘risk yok’ dedi CHP’li İlgezdi isyan etti: Önlem almak için illa birilerinin ölmesi mi gerekiyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında, İstanbul- İzmir Otobanında rüzgar riski polemiği yaşanıyor.

İmamoğlu: “Meclisten çıkmasa da oranın adı Atatürk Kent Ormanı’dır”

İBB Başkanı İmamoğlu, Sarıyer'de 19 Mayıs'ta açılan Kent Ormanı'nın adının "Atatürk Kent Ormanı" olmasına ilişkin kararın hala İBB Meclisinden çıkmadığını belirterek, "Ama çıkmasa da oranın adı artık Atatürk Kent Ormanı” dedi.

İmamoğlu’ndan saldırıya uğrayan kiliseye ziyaret: Bir ibadethaneye yapılmış hareket, hepimize yapılmıştır

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, geçtiğimiz günlerde kapısının önündeki haçın koparılmasıyla gündeme gelen Kuzguncuk’taki Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’ne ziyarette bulıundu.

Süleyman Soylu provokatör yakalandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Uluslararası Hrant Dink Vakfı’na e-mail yoluyla ölüm tehdidi içeren bir mesaj gönderen şahsın yakalandığını duyurdu.
207,721BeğenenlerBeğen
7,876TakipçilerTakip Et