Salı / 27 Ekim 2020

68 Kuşağı Mülkiyeliler: Erdoğan için başkanlık görünümlü rejim değişikliğine ‘Hayır’

205,032BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

Aralarında Baskın Oran, İstemihan Talay, Murat Karayalçın gibi isimlerin bulunduğu Mülkiyeliler, teklifin ‘Osmanlı’nın bile gerisinde olduğunu’, daha çok Roma döneminin ‘monokrosi’ düzeniyle benzeştiğini belirtti.

Roma’nın monokrasi’ anlayışı, sonraki yıllarda Avrupa’da, egemenlik hakkını Tanrı’dan aldığını iddia eden krallıklar tarafından sürdürülmüştür. Şimdi Türkiye’de ‘seçilmiş krallık’ olarak canlandırılmak istenmektedir” denilen metinde, 68 Kuşağı Mülkiyelilerin ‘MHP liderliği gibi boyun eğmeyeceği’ söylendi.

Açıklamanın tamamı ve imzacı listesi:

“Ülkemizin içinde bulunduğu durum, hepimizin bilgisi dahilindedir. Ülke giderek karanlığa doğru sürüklenmektedir. Geçmişte, siyasette, kamuda ve özel sektörde çeşitli sorumluluklar almış, Mülkiye 68 kuşağın özgür yetişmiş bireyleri olarak daha fazla suskun kalmamızın doğru olmadığı düşüncesi ile aşağıdaki bildiriyi halkımızla paylaşıyoruz.

Kadir-i mutlak olacak

AKP’nin anayasa teklifi, sert kuvvetler ayrılığına dayalı demokratik bir başkanlık sistemi değildir. Cumhurbaşkanının hem yürütmeyi, hem yasamayı, hem de yargıyı eline geçirdiği teokratik karakterli bir dikta rejimdir. 

Bu teklifte ayrıca, cumhurbaşkanının partili olması nedeniyle rejimin meşruiyetinin kaynağı azınlık temelli olacaktır.  

Buna rağmen, Cumhurbaşkanı tüm yönetim işlerini yapabilecek, bugün başbakan ve bakanların kullandığı bütün yetkileri kullanabilecektir. Meclisi kapatabilecek, Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile yasama yetkisine ortak olacak, kanunları veto edebilecektir. Yüksek mahkemelere, Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na üye atayacak, yargıyı belirleyecektir. 

Bütün bunları yaparken hiçbir şekilde hesap vermeyecek, işlemlerinden sorumlu tutulamayacaktır. Herkese dokunabilen ama kendisine dokunulamayan bir kadir-i mutlak kişi olacaktır.

Çünkü bu rejimde denge-denetleme mekanizmaları yoktur. Düzen, cumhurbaşkanında toplanan yetkilerin hiçbir şekilde sınırlanmaması üzerine kurgulanmıştır.

AKP teklifi, Osmanlı’nın ‘padişahlık’ düzeninin dahi gerisindedir. 

AKP’nin ‘Türk tipi’ dediği rejim arayışı, Türk devlet geleneğine aykırı bir düzendir. Daha çok Roma döneminin ‘monokrasi’ anlayışına paraleldir.

Roma’nın ‘monokrasi’ anlayışı, sonraki yıllarda Avrupa’da, egemenlik hakkını Tanrı’dan aldığını iddia eden krallıklar tarafından sürdürülmüştür. Şimdi Türkiye’de ‘seçilmiş krallık’ olarak canlandırılmak istenmektedir. AKP iktidarının bu dayatmasına biz, MHP liderliğinin yaptığı gibi boyun eğemeyiz. ‘Madem cumhurbaşkanı hukuka uymuyor, o halde hukuku cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zorladığı fiili duruma uyduralım’ diyemeyiz. Böylesi bir teslimiyetçilik, cumhuriyetin laik ve demokratik karakterinin yanı sıra üniter bir hukuk devleti olmasından da vazgeçilmesi anlamına gelir.

Son nefesimize kadar Türkiye

Başkanlık koalisyonunun kriz ve biriken sorunlara çözüm için tek bir önerisi var: Erdoğan için başkanlık görünümlü rejim değişikliği…

Latife olarak, zaman zaman bizlere takılanlara net olarak belirtiyoruz ki, her zaman ‘Önce Türkiye’ idi son nefesimize kadar da ‘Önce Türkiye’ olacak.

‘Demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devleti’ olan Türkiye Cumhuriyeti için bu teklife her zeminde karşı çıkıyor ve ‘Hayır’ diyoruz.

1968 kuşağı Mülkiyelileri”

İmzacı listesi:

Macit Akman, Sudi Kocaimamoğlu, Uluç Gürkan, Erkan Oyal, Baskın Oran, Mustafa Kemal Çamkıran,Muharrem Kılıç, Hüner Tuncer, Murat Karayalçın, Hüseyin Bölükbaşı Ünan, Coşkun Günhan, İstemihan Talay, Aslan Sonat, Firuz Demir Yaşamış, Sami Urfalı, Tayfun Kalkan, Cüneyt Tunca, Çağlar Ünal,Ahmet Öziş, Kenan Yüksel, Ata Murat Kudat, İlham Küsmenoğlu, Narin Coşar, Engin Türker, Mustafa Özgen, Tuba Kayahan Ayberkin, Nazime Gürkan, Doğan Tuncer, Aslan Eren, Nezahat Eren, Nurcan Aktürk, Akın Evren, Onur Arı, İbrahim Özkartal, Cengiz Şenocak, Sahir Koçak, Emin Erdem, Nesrin Kaya,Nejat Kumbasar, Köksal Bağdu, Zerrin Edipoğlu, Mustafa Pekdemir, Nadir Önen, Yener Kalyoncu, Zeki Güngör, Doğan Yaşar Ayhan, Tahir Göksoy, Altay Utkan, Kevser Abışgil, Yurdakul Alpay, Sönmez Özyürek, Akın Erkan, Fırat Topçuoğlu, Latife Büyüktaşkın, Şener Büyüktaşkın, Mustafa Kırcı, Emine Öztekin, Zeynepgül Özşen, Andaç Atak, Kemal Tosyalı, Zeynep Akıncı, Mehmet Ali Çatal, Necat Olcay, Mustafa Polat, Hayri E.Özen, Ömer Ali Bostancıoğlu, Muhammet Atmaca, Ülfet Cinbiş, Cüneyt Akalın, Ali İhsan Hasıcıoğlu, Erol Özgürel, Akın Ergüden, Hayat Apak, Savaş Aldoğan, Önder Sezer, Ünal Er,Hülya Özün, Demet Kayıran, Süleyman Coşkun, M.Savaş Özkan, Hasan Kalaycı, Mehmet Şadi Ander,Aysel Aslansan, Yüksel Erdoğmuş, Taşkın Karaca, Gülbün Kocaimamoğlu, Asuman Yücel, Eray Günay,Emel Uygur, Ender Nitas, M.Kemal Mısırlıoğlu, Ülkü Atabey, Savaş Sönmez, Necil Nedimoğlu, İsmail Yedidal, Yalçın Saraçoğlu, Çınar Aldemir, Noyan Aydınoğlu, Kuday Genç, M.Kemal Öke, Demir Erman, Lale Alev Ertem, Meriç Havva, Tuğrul Bilen Ünal, Ümran Timur, Aysel Eryamaç Deligönül, Ayhan Sağocak, Hale Boysal, Osman Alpak, Mine Emine Alpak, Erhan Tezgör, Ahmet Semih Bilgin, Şule Soysal, M.Arif Toraganlı, İbrahim Dinç, Hayri Muşlu, Turgay Bilgin, Sami Tezveren, Fahri Uzunefe, Berati Arısoy, Belma Güner, Kürşat Abakay, Erdoğan Gerçel, Bülent Akyavuz, Oğuz Akhan, Nedret Uluğbay,Sezer Türktan, Kemal Danacı, Hasan Eskil, Mehmet Buçukoğlu, Rıfkı Güngör, Gülizar Baggson, Funda Tezok, Arif Özsaygı, Yılmaz Özin, Aysel Özkan, Neşe Kılıç, Samiye Ayder, Engin Alev Alpkan, Mehmet Yıldırım, Ersal Yazgan, Gönel Şahin, Ahmet Özdemir.

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Komünistler 29 Ekim’de yürüyecek!

Türkiye Komünist Partisi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Bakırköy'de "Cumhuriyet yaşamalı ve yaşatmalıdır" diyerek bir yürüyüş yapacak... Türkiye Komünist Partisi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Bakırköy'de "Cumhuriyet...

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına yasak getirildi!

İçişleri Bakanı Sülayman Soylu imzasıyla valiliklere gönderilen genelgede, "Tören ve Kutlama Komitesi tarafından düzenlenen ve vali/kaymakam tarafından onaylanan tören ve kutlamaların dışındaki programlara izin verilmeyeceği" belirtildi.