68 kuşağı devrimcilerinden Teslim Töre’yi binlerce kişi uğurladı

İsviçre'de hayatını kaybeden Türkiye sosyalist hareketinin önemli isimlerinden Teslim Töre için, binlerce kişinin katılımıyla Karacaahmet Sultan Dergahı'nda bir tören düzenlendi.

’68 kuşağı devrimci hareketinin önemli simalarından biri olan Teslim Töre son yolculuğuna binlerce kişinin katılımıyla uğurlandı.

Artıgerçek’ten Rıfat Doğan’ın haberine göre İsviçre’de 80 yaşında gözlerini hayata yuman devrimci hareketin önemli liderlerinden Teslim Töre için Üsküdar’da bulunan Karacaahmet Sultan Dergahı’nda bir tören düzenlendi.

Türkiye sol-sosyalist hareketinden çok sayıda ismin katıldığı cenaze töreninde HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, Türkiye İşçsi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, ÖDP Eş Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, Halkevleri Eş Başkanı Nuri Günay, TKP yöneticisi Aydemir Güler, HDP Milletvekili Oya Ersoy’un yanı sıra CHP eski Milletvekili Eren Erdem, EMEP, SYKP, ESP ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, HDK yöneticileri ile Töre’nin yoldaşları hazır bulundu.

Dergahın önü Töre’yi son yolculuğuna uğurlamaya gelenlerle doldu taştı. Onunla özdeleşen “Fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar her şey emeğin olacak” sloganı da tabutunun baş ucuna yazılı pankartta asıl duruyordu. Slogan sık sık törene katılanlar tarafından atıldı.

TESLİM TÖRE DEVRİMCİ HAREKETİN ÖNEMLİ BİR İSMİYDİ

Tören öncesinde Artı Gerçek’e konuşan yoldaşlarından Semih Gür, Töre için şu ifadeleri kullandı:

“1990’da kendisiyle yollarımız ayrıldı. “Fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar her şey emeğin olacak” sloganını bize öğreten odur. O yolda bizi eğiten Töre’dir, o yüzden başımızın üstünde yeri vardır. Teslim bir çığır açtı. Silahlı mücadele konusunda bir çığır açtı. O yüzden Teslim Töre devrimci hareket için önemli bir figürdür. Kendisini 80’li yılların başında tanıdım. TKEP davasından beraber yattık. Onun için buradayım. Hüzünlüyüm. Başımız sağolsun.”

‘BABAM DEMOKRASİ İNŞA EDİLDİĞİNDE HUZUR İÇİNDE UYUYACAK’

Törende konuşmalar yapıldı. İlk konuşmayı kızı Muazzez Töre yaptı. Töre “Babam sağlığında Türkiye’de çok kalamadı. Şu anda faşizmin egemen olduğu topraklara döndü oysa burada demokrasi egemen olmalıydı. Onu kıskandım hep sadece beni sevsin diye. Oysa o bana ‘Benim seni sevmeme gibi bir şansım yok. Doğa zaten bana bunu verdi. Önemli olan bütün çocukları sevebilmektir’ derdi. Babam hep mücadele etti. Hapis yattı. Geride kalanlar mücadelesini katlayarak büyütecekler ve babam da bu topraklarda demokrasi inşa edilince huzur içinde yatacak” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

‘SENİ SEVEN BİNLERCE İNSANIN TESLİM YOLDAŞI OLDUN’

Yoldaşlarından Ergun Adaklı da Töre ile uzun mücadele dönemlerini anımsattığı konuşmasında, “İnandığın ve doğru bildiğin ne varsa onun uğruna mücadele ettin. Kolay kolay göremeyeceğimiz öğrenme ve araştırma yeteneğiyle nice teorik sorunlar üzerine cebelleştin. Sen her zaman bir adım ilerideydin. Öyle bir mücadele verdin ki bu mücadele halkların kavgasında ve dünyada derin bir iz açtın. Seni seven binlerce insanın Teslim yoldaşı oldun” ifadelerini kullandı.

SOSYALİSTLER TÖRE’Yİ ANLATTI

ÖDP Eş Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş da “Tohumlar eken bir devrimci kuşağın yıldızlarındandır Teslim abi. Türkiye halklarına emekçilerine özgürlük, eşitlik, barış ve sosyalizm kavramlarını armağan etti. Bizim tarihimizin de ÖDP tarihinin de önemli bir parçasıdır. Parti kurucumuzdur. Bir dönem birlikte Parti Meclisi üyeliği yaptık. Onu ÖDP içinde tanıdık. İyi ki tanıdık. Her zaman her daim moralliydi. Umut doluydu. Mücadele doluydu. Her zaman anlamaya ve kavramaya çalışan bir devrimciydi” sözleriyle Töre’yi anlattı.

TİP Genel Başkanı ve Milletvekili Erkan Baş “Bugün burada Teslim Töre’yi sonsuzluğa uğurlarken öncelikle olarak bizlere taşıdıkları o mücadele azmini kararlılığını sürdürmek konusundaki sorumluluğumuzun bilincinde olduğumuzu söylemek isterim. Kopan halkaların birbirine bağlanmasında Teslim Töre ve Töre kuşağı devrimcilerinin bizler açısından son derece önemli bir yeri vardır” diye konuştu.

Halkevleri Eş Başkanı Nuri Günay “Türkiye sosyalist hareketinin en önemli isimlerinden birini, önder isimlerinden birini, militanlarından birisini uğurluyoruz. Hayatını devrim ve sosyalizm mücadelesine adamış Teslim Töre’yi uğurluyoruz. Teslim Töre yoldaşımız abimizdir. Anısını mücadelemizde yaşatacağız” dedi.

‘O BİR HALK LİDERİ, AYDINIYDI’

Töre’nin yakın dostlarıından ve yoldaşlarından biri olan Kenan Kalyon da şunları söyledi:

“Onunla doğrudan tanışmam Sinan Çiftyürek yoldaşımızla beraber bir gece Fırat’ın kıyısında gerçekleşti. Bir gece boyunca tartıştık. Döndük kendi aramızda tartıştık ve bu harekete katılma kararı aldık. O zamandan beri Teslim yoldaşla birlikte çalışmaktaydık. Son görüşüm bundan beş ay önce Avrupa’da olmuştu. Bir daha görmek isterdim nasip olmadı. Şimdi hep beraber sonsuzluğa uğurluyoruz. Neydi onu farklı kılan? Evet farklıdır, özgün bir devrimcidir. O özgünlüğü nedir? Zaman zaman köylü olduğu söylense de o halk önderi, kitle önderiydi. Halk aydınıydı. Doğal liderdi. Siyasi lider olduktan sonra da bu eğilimlerini terk etmedi.”

TÖRE SON YOLCULUĞUNA TÜRKÜ VE ŞİİRLERLE UĞURLANDI

Tören diğer konuşmalarının ardından sona erdi ve Töre’nin naaşı, cenaze aracına bindirildikten sonra yoldaşlarının en önde tuttuğu ve “Fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar her şey emeğin olacak” yazan pankartın ve sloganın eşliğinde Karacaahmet Mezarlığı’nda bulunan yoldaşı Sinan Cemgil’in yanına defnedildi.

Mezarlıkta yapılan defin işlemi sırasında Ankara’da bulunan Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan’ın mezarından getirilen toprak, Töre’nin mezarının üstüne serpiştirildi.

Töre son yolculuğuna türküler ve şiirler arasında uğurlandı.

Törenden sonra Artı Gerçek’e konuşan kızı Sidanur Töre babasını şu sözlerle anlattı:

“Duygularımı ve düşüncelerimi bu güzel kalabalık arasında ifade etmekte zorlandığımı İsviçre’de söylemiştim. Çünkü ilk olarak babam belki birincil olarak büyük bir yoldaşı kaybettik. Bize büyük bir miras bıraktığını düşünüyorum. Bugün burada olan herkes bunu göğüsleyecek yüreğe ve cesarete sahiptir aynı babam gibi. Onun mücadelesini devam ettireceğimizi biliyorum ve bu yüzden babam giderken ağlamayı değil bize gülmeyi sosyalizmi devrimi bıraktı. Herkese çok teşekkür ediyorum.”

Son Haberler