6 öğrencinin öldüğü Kuran Kursu yangınına soruşturma yok

Kulp’un Karaağaç köyünde bulunan yatılı bir Kuran Kursu’nda geçen yıl çıkan ve 6 öğrencinin yanarak hayatını kaybettiği yangına ilişkin yürütülen soruşturma, Kulp Kaymakamı’nın köy muhtarı ve azaları hakkında soruşturma izni vermemesi nedeniyle 1 yıldır yerinde sayıyor.

Adana’nın Aladağ ilçesindeki özel bir kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 11’i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği facia, bir yıl önce Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Karaağaç Köyü’nde bulunan yatılı Kuran Kursu’nda çıkan ve 6 öğrencinin yanarak can verdiği yangını yeniden gündeme getirdi. Karaağaç köyünde, 1 Aralık 2015’te Kulp Müftülüğüne bağlı yatılı Kuran Kursu’nda çıkan yangında, yaşları 16 ile 18 arasında değişen 23 öğrenciden 6’sı yanarak yaşamını yitirmiş, 6’sı ise yaralanmıştı.

Yangında 11 öğrenci ise, pencerelerden atlayarak son anda kurtulmuştu.

Köylüler, cami, taziye evi ve Kuran Kursu olarak kullanılan binayı kendi imkânlarıyla imece usulüyle yapmıştı. Kulp Müftülüğü’nün ise, öğrencilerin yatılı ruhsatı olmayan Kuran Kursu’nda yatılı olarak kalmasına göz yumduğu iddia edilmişti.

Olay ile ilgili soruşturma başlatan Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı, Kuran Kursu’nun inşa edilmesine karar veren köy muhtarı ve azaları hakkında soruşturma başlatmıştı.

Açılan soruşturma kapsamında ise, savcılık kamu görevleri nedeniyle köy muhtarı ve azaları hakkında soruşturma izni verilmesi için Kulp Kaymakamlığı’na başvurdu. Ancak Kaymakamlık soruşturma izni vermedi. Bunun üzerine savcılık, kaymakamlığın verdiği kararın kaldırılması ve soruşturma izni verilmesi için mahkemeye itirazda bulundu. Ancak Mahkeme de şu ana kadar itiraza cevap vermiş değil.

Savcılığın kursa ruhsat veren Kulp Müftülüğü ve yangının çıktığı kursun sorumlusu Müftülük çalışanı Faruk Işık hakkında soruşturma başlatıp, başlatmadığı da öğrenilmedi.

Yangının kesin nedeni ve ihmal konusunda bilirkişinin hazırlayacağı rapor ise aradan geçen bir yıla rağmen hala hazırlanmış değil.

Son Haberler