41’inci madde büyükelçilerin aklına yeni mi geldi? Yoksa danışıklı dövüş mü var?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 büyükelçiyi istenmeyen adam ilan etme talimatı verdiğini söylemesinin ardından büyükelçilerden açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 büyükelçiyi istenmeyen adam ilan etme talimatı verdiğini söylemesinin ardından büyükelçilerden açıklama geldi.

ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “ABD Viyana Sözleşmesinin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder” ifadeleri kullanıldı.

Hollanda Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet, “Hollanda, 18 Ekim tarihli açıklamaya ilişkin bazı soruların yöneltilmesi vesilesiyle, Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder” paylaşımını yaptı.

Bazı ülkelerin büyükelçilerinin ABD’nin açıklamasını paylaşması dikkat çekti.

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN İLK AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD ve diğer büyükelçiliklerin açıklamalarının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından olumlu karşılandığını bildirdi.

DANIŞIKLI DÖVÜŞ MÜ VAR? 

Bloomberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Ankara’nın Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını talep eden bir açıklama yayımlayan 10 büyükelçinin ‘istenmeyen kişi’ ilan edilmemesinin yollarını aradığını belirtmişti.

Konuyla ilgili olarak direkt bilgisi olan bir kaynağın Bloomberg’e verdiği bilgiye göre üst düzey danışmanlar, bu büyükelçilerin ‘istenmeyen kişi’ ilan edilmesi durumunda Türkiye ekonomisinin göreceği zarar ve Türk lirasının yaşayacağı olası değer kaybı konusunda Cumhurbaşkanlığı’na bilgi verdi.

Erdoğan’ın ofisine yapılan bilgilendirmede, bu adımın atılmamasının Türkiye’nin ABD ve Almanya gibi ticari partnerleriyle ilişkilerinin daha da kötüleşmesini önleneceğinin söylendiği aktarıldı. Dışişleri Bakanlığı’nın bu endişeler nedeniyle şu ana kadar konuyla ilgili olarak temkinli davrandığı belirtildi.

Bloomberg’in haberinde Erdoğan’ın bu hafta sonu yapılacak G20 zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmek istediğine dikkat çekilirken, mevcut şartların Cumhurbaşkanı’nı “garip bir pozisyonda bırakacağı” değerlendirmesinde bulunuldu.

İŞTE O MADDE

ABD Büyükelçiliğinin açıklamasında belirttiği Viyana Sözleşmesinin 41. Maddesi konsolosluk memurlarının dokunulmazlığını düzenliyor.

Madde 41 şöyle:

“1. Kabul eden Devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmek, ayrıcalıklarına ve bağımsızlıklarına halel gelmeksizin, bu gibi ayrıcalıklardan ve bağışıklıklardan yararlanan her şahsın görevidir. Anılan Devletin iç işlerine karışmamak da bu şahısların keza görevidir.

2. Gönderen Devlet tarafından kabul eden Devlet nezdinde yapılması misyonun uhdesine tevdi olunan bütün resmî işler, kabul eden Devletin Dışişleri Bakanlığı veya mutabık kalınacak başka Bakanlık ile veya aracılığıyla yürütülür.

3. Misyonun binaları, misyonun bu Sözleşmede belirtilen görevleri veya diğer genel uluslararası hukuk kuralları veya gönderen ve kabul eden Devlet arasında yürürlükte olan özel anlaşmalar ile bağdaşmayacak bir tarzda kullanılmaz.”

Son Haberler