4 örgütten sosyal medyada 1 Mayıs mitingi

Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl 1 Mayıs meydanlarda kutlanamazken DİSK, KESK TTB ve TMMOB sosyal medya mitingi düzenledi. Örgüt başkanları yaptıkları ortak açıklamada koronavirüs salgını sürecinde kapitalizmin gerçek yüzünün en çıplaklığıyla görüldüğünü belirterek, “2020 1 Mayısı bu gerçekliğin en çıplaklığıyla görüldüğü bir kırılma anı olarak tarihe geçecek. Yeni toplumsal düzeni emek ve bilimle kuracağız.” dedi.

Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl 1 Mayıs meydanlarda kutlanamazken DİSK, KESK TTB ve TMMOB sosyal medya mitingi düzenledi.

Dört örgütün başkanlarının yaptığı ortak açıklamanın ardından işçiler ve sanatçılar 1 Mayıs mesajlarını yolladı. 1 Mayıs açıklaması Kürtçe de okundu.

Başkanlar okudukları ortak metinde şunları belirtti:

“İnsanca yaşamak için üreteceğimiz yeni toplumsal düzeni emek ve bilimle kuracağız. Bizler bu ülkenin emekçileri, bu dünyanın tüm değerlerini emeğimizle üretenler. 2020 1 Mayıs’ında bir aradayız.

Dünya halklarına yoksulluk ve işsizlik dışında hiçbir şey sunamayan bu düzen koronavirüs salgınıyla büyük bir uygarlık krizi yaşıyor.

Kapitalist sistem doğanın ve yaşamın üzerine çöküyor. Bu uygarlık krizi bir kez daha gösteriyor ki bu düzenin çarkları, bizleri insanca yaşatmak için kurulmamış.

Salgın koşullarında bile işyerlerinde çalışmamızı dayatan bu düzen bizi üretimdeki her hangi bir araçtan farksız, basit bir meta olarak görüyor.

Artık daha net görüyoruz ki insanca yaşamak için üretmiyoruz, sadece ve sadece sermayenin bu akıl dışı düzenin çarkları dönsün diye üretiyoruz.

2020 1 Mayısı bu gerçekliğin en çıplaklığıyla görüldüğü bir kırılma anı olarak tarihe geçecek. Bu düzeni emekten yana değiştirebiliriz. Yeni toplumsal düzeni emek ve bilimle kuracağız.”

SANATÇILAR 1 MAYIS ŞARKISI SÖYLEDİ

Kutlamada Kardeş Türküler, Bandista, Ruken Yılmaz, Ozan Çoban & Güneş Demir, Cahit Berkay (Moğollar), Erdal Güney, Niyazi Koyuncu, Rewşan Çeliker, Bajar, Koma Pel, Praksis, Hakan Vreskala, Ozbi ve BGST Dansçıları 1 Mayıs şarkıları söyledi.

Son Haberler