’30 milletvekili yeni partilere geçecek, Davutoğlu ve Babacan kadrosunda isimler belli’

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kuracağı iki ayrı parti için bazı istifalar ve kulislerde gündemde.

208,768BeğenenlerBeğen
7,616TakipçilerTakip Et

AKP’de yeni parti hazırlıkları ile birlikte kazan kaynıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bedel öderler” tehdidi ve ihanet suçlamalarına “Eski defterler açılırsa bizi eleştirenler insan içine çıkamazlar” resti tansiyonu yükseltiyor.

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kuracağı iki ayrı parti için bazı istifalar ve kulislerde gündemde.

Babacan ekibinde yer aldığı söylenen AKP’nin çekirdek kadrosunda yer alan Beşir Atalay ve 12 yıl AKP’de çeşitli görevlerde bulunan eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in AKP’den istifaları ses getirirken bu kez 30’a yakın milletvekilinin partiden ayrılacağı konuşuluyor.

Bu iddia, TV 5’te ekrana gelen “Buluşma Noktası” programında dile getirildi.

İddiayı dile getiren isim ise 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yakınlığı ile bilinen Fehmi Koru’nun sitesi Ocak Medya yazarlarından Veysi Dündar…

Dündar, “İsim vermeden şöyle bir tasarrufta bulunayım. Birkaç gün önceki bir kahvaltıda, muhalefette bulunan milletvekillerinden önemli bir isim, tanıdığı bildiği en az 30 kişinin parti kurulur kurulmaz o tarafa geçeceğini söyledi” diyor.

“Hâlihazırda vekil olup da yeni partilere geçecek belli sayıda insan var” diyen Dündar, “Ali Babacan’ın da Davutoğlu’nun da kuracağı partilere geçiş olacak” ifadesini kullanıyor.

Davutoğlu’nun, eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Ayhan Sefer Üstün, Selçuk Özdağ gibi isimlerle çalıştığını söyleyen Dündar, CHP’li eski vekil İhsan Özkes ve eski AB Temsilcilerinden Feridun Sinirlioğlu’nun da yeni parti içinde yer alan isimler olduğunu kaydediyor.

Ali Babacan’ın hareketine dair ise, Gül’ün görevlendirdiği iki isim olduğundan bahseden Dündar, “Ön görüşmeleri kendileri yapıyorlar. Olumlu ya da olumsuz raporları Babacan’a iletiyorlar” kulisini paylaşıyor.

Nihai kararın Babacan tarafından alındığının altını çizen Veysi Dündar, her kesimden görüşmeler olduğunu ve buna TÜSİAD başkanları ve Merkez Bankası başkanlarının da dahil olduğunu ifade ediyor. Kürtler, aleviler ve Ermenilerle de ciddi görüşmeler yapıldığını belirtiyor.

Dündar, Babacan’ın partisindeki kurucular listesindeki ilk beş ismi ise şöyle açıklıyor:

Ali Babacan,
Abdullah Gül,
Beşir Atalay,
Sadullah Ergin,
Nihat Ergun,
Mehmet Aydın (Bir ihtimal)
Veysi Dündar’a göre Gül’ün yeni parti içinde yer almasının en önemli nedeni, yeni bir seçimde başkan adayı olarak çıkmayı planlaması…

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Mehmet Ceyhan: Ölüm oranımız Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı gibi 1,58 değil, yüzde 7!

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vatandaşlara dışarı çıkmama çağrısını yenileyerek, “Ölüm oranımız, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı gibi 1,58 değil. Ölüm oranımız yüzde 7 civarında. Bir süre artan test sayısına rağmen vaka sayısı durduğu zaman o zaman bu iş durdu diyebileceğiz. Şu anda biz işin daha başındayız. Biz 30 bin test yaptığımızda daha çok vaka ile karşılaşacağız” dedi.

CHP’nin doktor vekili Adıgüzel: Eylül’e kadar sürerse 50 milyon insanımız enfekte olacak bir milyon insanımızı kaybedebiliriz.

CHP’li doktor milletvekillerinden Mustafa Adıgüzel, koronavirüs salgınına ilişkin soruları yanıtladı. Adıgüzel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hakkında başarılı yorumlarına katılmadığını belirtti. Sürecin başarısız yürütüldüğünü belirten Adıgüzel, "Bence işini yapmaya çalışan bir adam ama başarılı değil." dedi. 

Erdoğan’ın kampanyasında toplanan paranın tutarı belli oldu

İletişim Başkanlığı, Erdoğan'ın duyurduğu kampanya kapsamında şimdiye kadar 846 milyon 606 bin 155 lira bağış toplandığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Koca: 79 hastamızı kaybettik, 2456 yeni vaka var

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte 79 kişinin daha yaşamını yitirdiğini, toplam can kaybının 356'ya ulaştığını bildirdi.

Belediye başkanlarıyla görüşen Erdoğan’dan bağış açıklaması: Kendilerini devletin üstünde görenlere milletimiz hak ettiği cevabı verecektir

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, video konferans ile yapılan belediye başkanları toplantısı sonrası açıklama yaptı.
208,768BeğenenlerBeğen
7,616TakipçilerTakip Et