’30 milletvekili yeni partilere geçecek, Davutoğlu ve Babacan kadrosunda isimler belli’

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kuracağı iki ayrı parti için bazı istifalar ve kulislerde gündemde.

AKP’de yeni parti hazırlıkları ile birlikte kazan kaynıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bedel öderler” tehdidi ve ihanet suçlamalarına “Eski defterler açılırsa bizi eleştirenler insan içine çıkamazlar” resti tansiyonu yükseltiyor.

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kuracağı iki ayrı parti için bazı istifalar ve kulislerde gündemde.

Babacan ekibinde yer aldığı söylenen AKP’nin çekirdek kadrosunda yer alan Beşir Atalay ve 12 yıl AKP’de çeşitli görevlerde bulunan eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in AKP’den istifaları ses getirirken bu kez 30’a yakın milletvekilinin partiden ayrılacağı konuşuluyor.

Bu iddia, TV 5’te ekrana gelen “Buluşma Noktası” programında dile getirildi.

İddiayı dile getiren isim ise 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yakınlığı ile bilinen Fehmi Koru’nun sitesi Ocak Medya yazarlarından Veysi Dündar…

Dündar, “İsim vermeden şöyle bir tasarrufta bulunayım. Birkaç gün önceki bir kahvaltıda, muhalefette bulunan milletvekillerinden önemli bir isim, tanıdığı bildiği en az 30 kişinin parti kurulur kurulmaz o tarafa geçeceğini söyledi” diyor.

“Hâlihazırda vekil olup da yeni partilere geçecek belli sayıda insan var” diyen Dündar, “Ali Babacan’ın da Davutoğlu’nun da kuracağı partilere geçiş olacak” ifadesini kullanıyor.

Davutoğlu’nun, eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Ayhan Sefer Üstün, Selçuk Özdağ gibi isimlerle çalıştığını söyleyen Dündar, CHP’li eski vekil İhsan Özkes ve eski AB Temsilcilerinden Feridun Sinirlioğlu’nun da yeni parti içinde yer alan isimler olduğunu kaydediyor.

Ali Babacan’ın hareketine dair ise, Gül’ün görevlendirdiği iki isim olduğundan bahseden Dündar, “Ön görüşmeleri kendileri yapıyorlar. Olumlu ya da olumsuz raporları Babacan’a iletiyorlar” kulisini paylaşıyor.

Nihai kararın Babacan tarafından alındığının altını çizen Veysi Dündar, her kesimden görüşmeler olduğunu ve buna TÜSİAD başkanları ve Merkez Bankası başkanlarının da dahil olduğunu ifade ediyor. Kürtler, aleviler ve Ermenilerle de ciddi görüşmeler yapıldığını belirtiyor.

Dündar, Babacan’ın partisindeki kurucular listesindeki ilk beş ismi ise şöyle açıklıyor:

Ali Babacan,
Abdullah Gül,
Beşir Atalay,
Sadullah Ergin,
Nihat Ergun,
Mehmet Aydın (Bir ihtimal)
Veysi Dündar’a göre Gül’ün yeni parti içinde yer almasının en önemli nedeni, yeni bir seçimde başkan adayı olarak çıkmayı planlaması…

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ekrem İmamoğlu’nun 21 yıl önce depremzedelerin yardımına koştuğu görüntüler ortaya çıktı

Ekrem İmamoğlu'nun 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi'nde yardım faaliyetlerine katıldığı görüntüler ortaya çıktı.

Jeoloji profesörü yandaşın maliyet sorusuna cevap verince stüdyo buz kesti

Habertürk'te depremlerle ilgili uyarılarda bulunan Jeoloji Profesörü Prof. Dr. Cem Yaltırak'ın, "Bu projelerin maliyeti ne kadar?" şeklinde yöneltilen soruya verdiği cevap stüdyoda sessizliğe neden oldu.

Depremzede çocuk Süleyman Soylu’ya böyle tokat attı

Elazığ'da 31 yurttaşın hayatını kaybettiği depremin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bölgede depremzedeleri ziyaret etti. 

Yılmaz Özdil yandaşa peşkeş çekip milleten 10 TL bağış isteyen Kızılay’ı es geçmedi

Yılmaz Özdil, Elazığ depreminde yıkılan ilçeler arasında yer alan Sivrice'yi köşesine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ’da: ‘Sizden ricam; olumsuz propagandalara kulak asmayın’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'dan Elazığ'a geldi.
209,919BeğenenlerBeğen
4,678TakipçilerTakip Et