’30 milletvekili yeni partilere geçecek, Davutoğlu ve Babacan kadrosunda isimler belli’

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kuracağı iki ayrı parti için bazı istifalar ve kulislerde gündemde.

AKP’de yeni parti hazırlıkları ile birlikte kazan kaynıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bedel öderler” tehdidi ve ihanet suçlamalarına “Eski defterler açılırsa bizi eleştirenler insan içine çıkamazlar” resti tansiyonu yükseltiyor.

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kuracağı iki ayrı parti için bazı istifalar ve kulislerde gündemde.

Babacan ekibinde yer aldığı söylenen AKP’nin çekirdek kadrosunda yer alan Beşir Atalay ve 12 yıl AKP’de çeşitli görevlerde bulunan eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in AKP’den istifaları ses getirirken bu kez 30’a yakın milletvekilinin partiden ayrılacağı konuşuluyor.

Bu iddia, TV 5’te ekrana gelen “Buluşma Noktası” programında dile getirildi.

İddiayı dile getiren isim ise 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yakınlığı ile bilinen Fehmi Koru’nun sitesi Ocak Medya yazarlarından Veysi Dündar…

Dündar, “İsim vermeden şöyle bir tasarrufta bulunayım. Birkaç gün önceki bir kahvaltıda, muhalefette bulunan milletvekillerinden önemli bir isim, tanıdığı bildiği en az 30 kişinin parti kurulur kurulmaz o tarafa geçeceğini söyledi” diyor.

“Hâlihazırda vekil olup da yeni partilere geçecek belli sayıda insan var” diyen Dündar, “Ali Babacan’ın da Davutoğlu’nun da kuracağı partilere geçiş olacak” ifadesini kullanıyor.

Davutoğlu’nun, eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Ayhan Sefer Üstün, Selçuk Özdağ gibi isimlerle çalıştığını söyleyen Dündar, CHP’li eski vekil İhsan Özkes ve eski AB Temsilcilerinden Feridun Sinirlioğlu’nun da yeni parti içinde yer alan isimler olduğunu kaydediyor.

Ali Babacan’ın hareketine dair ise, Gül’ün görevlendirdiği iki isim olduğundan bahseden Dündar, “Ön görüşmeleri kendileri yapıyorlar. Olumlu ya da olumsuz raporları Babacan’a iletiyorlar” kulisini paylaşıyor.

Nihai kararın Babacan tarafından alındığının altını çizen Veysi Dündar, her kesimden görüşmeler olduğunu ve buna TÜSİAD başkanları ve Merkez Bankası başkanlarının da dahil olduğunu ifade ediyor. Kürtler, aleviler ve Ermenilerle de ciddi görüşmeler yapıldığını belirtiyor.

Dündar, Babacan’ın partisindeki kurucular listesindeki ilk beş ismi ise şöyle açıklıyor:

Ali Babacan,
Abdullah Gül,
Beşir Atalay,
Sadullah Ergin,
Nihat Ergun,
Mehmet Aydın (Bir ihtimal)
Veysi Dündar’a göre Gül’ün yeni parti içinde yer almasının en önemli nedeni, yeni bir seçimde başkan adayı olarak çıkmayı planlaması…

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan haberler

Erdoğan’ı tedirgin edecek iddialar… AKP’de neler oluyor?

AKP milletvekillerinin Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı yeni partilere katılıp katılmayaağı merak konusu oldu.

Soyunma kabininde kadınların fotoğrafını çeken müezzin: Şaka maksadıyla çektim

Bursa Osmangazi Müftülüğü görevlisi, Mehmet Zahit Kotku Cami Müezzin Kayyımı Yakup Çerkez Temmuz ayında bir mağazada kadın soyunma kabinlerinde cep telefonuyla video çekerken yakalanmıştı. Çerkez savunmasında 'Yan kabinde arkadaşım olduğunu düşünerek, şaka maksadıyla cep telefonumla video ve fotoğraf çektim' dedi.

Muharrem İnce’ye tuzak soru soran Nagehan Alçı fena yakalandı… 24 Haziran’da Erdoğan’a oy vermediği böyle deşifre oldu!

Programda cemaatler ve tarikatların tartışıldığı bölümde Nagehan Alçı, Muharrem İnce'ye "Süleymancılar'la görüştünüz, seçimde sizi desteklediler" deyince ortalık karıştı. 

İsmail Saymaz anlattı dinleyenin nutku tutuldu

Gazeteci yazar İsmail Saymaz Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın konuğu olduğu programda yeni kitabı Şehvetiye Tarikatı'ndaki korkunç detayları açıkladı. 

İktidar çalkalanıyor… Arınç ve Bahçeli kavgası genel merkeze sıçradı!

Türkiye'yi 17 yıldır yöneten iktidar partisi AKP'de çalkantılar bitmek bilmiyor. Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu'nun istifa ederek parti kurma kararı almalarıyla başlayan tartışmalar giderek büyüyor.

Metin Feyzioğlu neyin peşinde?

Tacettin Çolak yazdı...

Öğrencilerin kişisel bilgileri Ensar Vakfı’na veriliyor

Selçuk Üniversitesi'nde öğrenime başlayan öğrencilerin kişisel bilgileri Ensar Vakfı'yla paylaşıldı.

Yandaş yazardan Arınç’a: ‘AKP’de rahatsızlığa neden oluyor’

Arınç'ın AKP içinde rahatsızlığa sebep olduğunu ifade eden Yeni Akit yazarı, "Arınç ya Saadet’e ya da şu yeni partilerden birine katılsın" dedi.

15 Temmuz’da Erdoğan’ın yanında olan AKP’li yöneticiden istifa açıklaması: Bir aile şirketi…

15 Temmuz darbe girişimi esnasında Atatürk Havalimanı'nda Erdoğan'ın yanında olan isimlerden olan eski AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Değirmenci, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Cübbeli Ahmet İsmail Saymaz’ı kandırdı

Gazeteci İsmail Saymaz, kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü‘nün yandaş Yeni Şafak yazarı Ergün Yıldırım‘ın yazısını paylaşmasını tepki gösterdi.

CHP’den Aylin Nazlıaka kararı

CHP Parti Meclisi, Atatürk tablosu tartışması sonrası partiden ihraç edilen Aylin Nazlıaka'nın affedilmesine karar verdi.

Yeni bir AHBAP doğuyor

Haluk Levent'in sosyal yardım çalışması AHBAP Atilla Taş'a ilham oldu. CANLAR adlı bir çalışmayı başlattığını duyuran Atilla Taş sosyal medya hesabından çağrı yaptı.

Kılıçdaroğlu’ndan Süleyman Soylu’ya sert tepki: Ne diye gidip oraya oturuyorsun?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, Çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır İl Binası önünde oturma eylemi gerçekleştiren ailelerin yanına giderek oturan bakanlara tepki gösterdi. "Yetki sahibi olanlar güçsüzlüklerini adeta göstermek için gitmiş oturuyorlar" diyen Kılıçdaroğlu, "Ne diye gidip oraya oturuyorsun? Sen acıyı, sorunu çözeceksin. Senin görevin sorunu çözmek" sözlerini kaydetti.