Pazar / 4 Nisan 2021

30 bin Maltepeli çözüm bekliyor… TCDD’den çıt yok!

İBB, Maltepe'de 30 bin kişinin toplu taşıma araçlarına ulaşma mesafesini 1 kilometre kısaltacak üst geçit projesi hazırladı. Proje için 6 aydır TCDD'den yanıt bekleniyor.

İstanbul’un Maltepe ilçesinde Marmaray’ın yapımı sırasında koparılan bağlantı nedeniyle bölgede yaşayanlar çarşıya ve sahile ulaşılamıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Maltepe’de üst geçit, Kartal’da da çevre düzenlemesi proje hazırladı. Projelerin hayata geçirilmesi için 6 aydır TCDD’nin onayı bekleniyor.

Marmaray’ın yapımı sonrasında Maltepe’nin Altıntepe Mahallesi’nde oturan 30 binin üzerinde kişinin sahil ve Bostancı çarşısı ile bağlantısı koparıldı. Mahallede yaşayanlar, çarşı ve toplu ulaşıma erişmek için yaklaşık 1 kilometreden fazla yürümek zorunda kalıyor. Bu mesafe, yaşlı ve engelliler için yarım saate yakın bir yürüme anlamına geliyor.

İBB’nin hazırladığı proje ile yapılacak üst geçit, Maltepe’nin Altıntepe Mahallesi’nde yaşayanların Bostancı çarşısı ve toplu taşımaya erişimini yarım saat kısaltacak.

Ancak, uygulama projeleri de tamamlanan köprü inşaatı için TCDD’den 6 aydır izin çıkmıyor. TCDD, kendisine gönderilen resmi yazılara ve yapılan görüşmelere rağmen, kurumsal olarak kullanmadığı, çevre apartmanlar tarafından kullanılan alana projenin yapılmasına henüz izin vermedi.

TCDD’yi eleştiren Altıntepeliler, üst geçidin bir an önce yapılarak yıllardır süren erişim sorunlarının çözülmesini bekliyor.

 

KARTAL’DAKİ PROJE DE 3 AYDIR BEKLİYOR
TCDD, Kartal’da da Marmaray istasyonunun altında oluşan yaklaşık 150 metre uzunluğunda viyadük altı boşluğu değerlendirmiyor.

İBB, TCDD’nin bugüne kadar bu araziyi düzenlememesi ve semt sakinlerinden gelen talep nedeniyle, söz konusu alanla ilgili “çevre düzenleme projesi” hazırladı. Ancak, TCDD 3 aydır çalışmanın başlamasına onay vermiyor.

Son Haberler