28 Şubat’ta “Atatürk’e, TSK’ya, Cumhuriyet’e hakaretten” tutuksuz yargılandım şimdi ürküyorum

"AKP'liyim" diyen Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak, 28 Şubat dönemi yargılamaları ile AKP dönemindeki yargılamaları karşılaştırdı.

Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak bugünkü köşesinde tutuklu yargılamalarla ilgili dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. “Fiilî bir suç işlemeyen ve terör örgütü üyesi de olmayan Ahmet Şık gibi fikrî/siyasî muarızlarıma mümkün mertebe dokunmaz, dokunulmasından da rahatsız olurdum herhalde.” diye yazarak Ahmet Şık’ın tutukluluğuna itiraz eden Hakan Albayrak, “AK Parti iktidarında çok büyük mevziler kaybeden kesimlerin tepkileri de kayıplarının büyüklüğü ile mütenasip oluyor. Hayal kırıklıklarını, öfkelerini anlamak lazım. Bunlardan mütevellit yazılarından veya “tweet”lerinden somut bir tehdit sadır olmuyorsa, pek oralı olmamak lazım.” ifadelerini kullandı.

Hakan Albayrak, “kendi partim” dediği AKP dönemi ile 28 Şubat dönemindeki yargılamaları karşılaştırarak şu çarpıcı satırları kaleme aldı:

“Açılan davalar gene neyse de, sanıkları behemehal hapse atıp tutuklu yargılamayı alışkanlık haline getirme temayülü beni ürkütüyor. 28 Şubat sürecinde pek çok insan akılalmaz zulümlere uğradı; fakat mahkemeleri cuntacı askerlerin yönettiği o süreçte bile basın-yayın yoluyla işlenen “suç”lar için tutuklu yargılama bu kadar yaygın değildi. Ben o zamanlar cuntacılara demediğimi bırakmadım, adıyla sanıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de yüklendim ve “orduya hakaret”ten iki ayrı davada TUTUKSUZ yargılandım. “Türkiye Cumhuriyeti’ne hakaret”ten de tutuksuz yargılandım. Yahu, bütün zulümlerin “Atatürkçülük” adına işlendiği o dönemde “Atatürk’e hakaret”ten bile tutuksuz yargılandım. Benim partimin iktidarında, devletin, muhaliflere karşı 28 Şubat dönemindekinden daha müsamahasız görünmesi gücüme gidiyor. Bunu kendimize yakıştıramıyorum.”

Son Haberler