62.500 TL maaş alan bürokrat hakkında suç duyurusu!

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz ve Genel Müdür Yardımcısı Davut Arpa hakkında suç duyurusunda bulundu.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın 10 ayrı yerden 180 bin TL maaş aldığı, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı Davut Arpa’nın da 5 ayrı kurumdan maaş aldığı iddia edilmişti. Poyraz, 180 bin TL iddialarının doğruyu yansıtmadığını belirterek 62 bin 500 lira maaş aldığını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Bunun üzerine Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları harekete geçti.

3 İSME SUÇ DUYURUSU

HKP avukatları, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı Davut Arpa hakkında, “Görevi Kötüye Kullanmak Suretiyle Kamuyu Zarara Uğratmak” suçunu işlediklerini belirterek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

HKP avukatları dilekçede, Pakdemirli, Poyraz ve Arpa hakkında soruşturma yürütülerek kamu davası açılması talep etti.

“BU İKRARDIR, İTİRAFTIR”

Suç duyurusuna ilişkin HKP MYK Üyesi Adnan Okur açıklama yaptı. Okur şu ifadelere yer verdi:

Halkın Kurtuluş Partisi olarak, bir kez daha birden fazla kurumdan huzur hakkı adı altında maaş olan AKP yandaşı kamu görevlilerini, onları atayan Bakanları yargıya taşıdık. AKP’ye yandaşlık ederek Kamu Kurumlarının tepesine çöken eski Bakan, Milletvekili, Belediye Başkanı, Meclis Üyesi, Bürokratın Halkın hak ve çıkarlarını gasp etmesine karşı suç duyurusunda bulunduk.

Suç duyurumuza konu olayın yaşandığı yer Tarım ve Orman Bakanlığı. Bu Bakanlığa bağlı Tarım ve Kredi Kooperatiflerinin başına getirilen Fahrettin Poyraz, kamuoyuna yansıyan iddialara göre Kamuda 10 ayrı yerden toplamda 180 bin TL tutarında maaş alıyordu. Aynı şekilde yardımcısı Davut Arpa’nın da 5 ayrı kurumdan maaş aldığı iddiaları aynı anda basında yer almıştı. 21 Haziranda kamuoyunun gündemine gelmişti bu adaletsizlik, haksızlık ve hukuksuzluk. Aradan aylar geçtikten sonra, 9 Ekim’de Fahrettin Poyraz lütfen bir açıklama yaparak birkaç kurumdan huzur hakkı adı altında maaş aldığını, miktarın da 180 bin değil 62.500 TL olduğunu dile getirdi.

Bu ikrardır, itiraftır. Bu aynı zamanda açlık sınırının yani 3.049 TL’nin altında asgari ücrete mahkûm olan işçilerle dalga geçmektir. Bu aynı zamanda Yoksulluk sınırının yani 9.931,59 TL’nin yanına bile yanaşamayan tutarlarda maaş alan milyonlarca Kamu Emekçisiyle dalga geçmektir.

Umuyoruz ki bu suç duyurumuz Savcılar tarafından ihbar kabul edilir, soruşturmalar açılır, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyen sorumlular cezalandırılır. Bu yapılırsa, devletin birçok kurumunda o kurumla ilgili hiçbir bilgisi ve becerisi olmayan kişilerin ‘Yönetim Kurulu’, ‘Denetim Kurulu’ üyeliği vb. görevlere getirilerek; maaş, ikramiye, huzur hakkı, makam odası, araç ve benzeri pek çok kamu kaynağının, denetimsizce ve yasa dışı olarak kullanılmasının önüne geçilebilir.

Son Haberler