“2002’de neydin şimdi ne oldun’u herkes açıklasın”

15 Mayıs'ta TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı'nda konuşan Özilhan, demokrasi ve hukukun üstünlüğü vurgusu yapmış ve kısa vadede sorunların çözümü için hedefe varırken ‘ekonomide liberal piyasa düzeni, kural temelli uluslararası sistemle olan ittifak’ çıpalarının kullanılması gerektiğini söylemişti.

209,109BeğenenlerBeğen
5,198TakipçilerTakip Et

15 Mayıs’ta TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı’nda konuşan Özilhan, demokrasi ve hukukun üstünlüğü vurgusu yapmış ve kısa vadede sorunların çözümü için hedefe varırken ‘ekonomide liberal piyasa düzeni, kural temelli uluslararası sistemle olan ittifak’ çıpalarının kullanılması gerektiğini söylemişti.

16 Mayıs’ta yaptığı bir konuşmada ise Erdoğan, Özilhan’ı, “Buram buram hazımsızlık kokan açıklamasını üzüntüyle dinledim” sözleriyle eleştirmişti.

Özilhan konuşmasında, “Enflasyonda 121., işgücü piyasası verimliliğinde 111. sıradayız. Yargının bağımsızlığında 111., kamu düzenlemelerine karşı yargıda hak aramada 109., basın özgürlüğünde 129. sıradayız. Bu nedenle diyoruz ki ekonominin düzelmesi için hukuk ve adalet sisteminin düzelmesi gerekiyor. Öğretimde eleştirel düşünmede 133., mesleki eğitim kalitesinde 132., dijital becerilerde 118., beceri sahibi çalışan bulma kolaylığında 117. sıradayız. Bunlar ekonomiyi aşağı çeken; girişimciyi, girişim yapamaz hale getiren bir ayak bağı oluşturmuş durumda” diye konuşmuş ve Erdoğan’ın şimşeklerini üzerine çekmişti.

Dahası Erdoğan, Özilhan’ı, “Sen ogün ekonomik olarak neredeydin, şimdi neredesin. Ogünden bugüne sadece firman ne kadar büyüdü, bunu hiç masaya yatırmıyor musun? Ben sizin ogünkü durumunuzu da biliyorum, bugünkü durumunuzu da biliyorum. Yeri gelirse bunları da teşhir ederim. Türkiye’yi içeriden vuranlara bunun hesabını sormasını biliriz” sözleriyle de tehdit etmişti.

Sözcü Gazetesi yazarı Can Ataklı ise, 20 Mayıs tarihli yazısında Erdoğan’ın giderek daha fazla bağırdığına işaret ettikten sonra, aslında doğru bir noktaya temas ettiğini belirtti.

Ataklı, Erdoğan’ın Özilhan’a, “Neredeeen nereye… 2002’de neydin şimdi ne oldun, bunu da anlatırım” tehdidine işaret etti ve AKP’li müteahhitler de dahil 17 yılda palazlanan tüm iş adamlarının ne kadar zenginleştiklerini açıklamaları gerektiğini şu satırlarla ifade etti:

“Elbette Tuncay Özilhan 2002’de nerede olduğunu şimdi ne durumda olduğunu kamuoyuna açıklamalı. Ama Özilhan’la yetmez. Herkes katılmalı bu kervana. Bu bir “mal varlığı açıklama” değildir. Geçen yıllar içinde oluşan yeni durumların ortaya konmasıdır.

Kim, neydi ne oldu? Bu kadar basit. Hepimiz bilelim kimin nereden nereye geldiğini. Türkiye’de icraat diye anlatılan büyük inşaatları yapan AKP müteahhitleri, sahi 2002’de ne durumdaydılar acaba? Ellerinde kaç iş vardı? Kimlerden ne kadarlık ihaleler almışlardı? Şimdi ihale portföyleri ne kadar? Bakan olarak, parti yöneticisi olarak, davanın ileri gelenleri olarak, bilinen isimler de “Neydik ne olduk” demeli ve geldikleri noktayı kamuoyu ile paylaşmalı. Örneğin İstanbul’a aday olarak atanan kişi çıkıp açıklamalı aile fertlerine ait 2002’de kaç gemi vardı şimdi ne kadar var? İktidar sahiplerinin yakınları da 2002’de ne durumda olduklarını, şimdi hangi işleri yaptıklarını, ne kadarlık bir sermayeyi kontrol ettiklerini, kimlerden nasıl ve ne kadar iş aldıklarını halka açıklamalı. Vallahi gerçekten Cumhurbaşkanımız çok iyi bir noktaya temas etti.”

“Şehitler tepesi boş kalsın, niye bizim kınalı kuzularımız ölsün, niye askerlerimiz şehit oluyor?”

CHP'li Barış Yarkadaş Meclis'teki ortak bildiriye imza atan partisine ve İYİ Parti'ye eleştiri yönelterek İdlib'teki şehitlerin tek sorumlusunun AKP olduğunu söyledi. 

Erol Mütercimler’den Hulusi Akar’a canlı yayında kritik soru: Askerler enkaz altında gerçek şehit sayısı 78 mi?

İdlib'de gerçekleştirilen saldırının ardından 33 askerimiz şehit oldu. Tüm Türkiye'yi yasa boğan saldırıyla ilgili çok sayıda iddia ortaya atıldı. Şehit sayısının daha fazla olduğu öne sürülürken bu iddialara ilişkin en net bilgi araştırmacı yazar Erol Mütercimler'den geldi. 

İdlib’teki 33 şehidin ardından ekranlara çıkmayan Erdoğan’ın nerede olduğu ortaya çıktı

Suriye'nin İdlib kentinde 33 askerin şehit olmasının ardından telefon diplomasisi yürüten Erdoğan, İstanbul'a gelerek Kısıklı'daki evine geçti.

İdlib’den bir şehit haberi daha!

MSB: Topçu saldırısında 1 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı

Bedelli askerlik kampanyasını başlatan Ata Benli’den tepki çeken paylaşım

İdlib'den 33 askerin şehit olmasının ardından bedelli askerlik kampanyası başlatan Ata Benli'nin Twitter'daki paylaşımı tepki çekti.
209,109BeğenenlerBeğen
5,198TakipçilerTakip Et