18 adayı işgal eden Yunanistan’ı protesto ettiler

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) İzmir İl Örgütü ve Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım Yunanistan Başkonsolosluğu’na siyah çelenk bıraktı

İzmir’in işgalinin 100.yıl dönümünde, Uluslararası anlaşmalara göre Türkiye’ye ait olan 18 ada ve 1 kayalığın Yunanistan tarafından işgal edilmesine karşı Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) İzmir İl Örgütü ve Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım Yunanistan Başkonsolosluğu’na siyah çelenk bıraktı.


İzmir Gündoğdu Meydanı’nda bir araya gelen aralarında HKP İzmir İl Örgütünün de bulunduğu grubun Başkonsolosluğunun önünde basın açıklaması polis tarafından engelledi. Engellemeye karşı grup “İşgalci Yunanistan Adalardan Defol”, “Adalar Vatan Toprağıdır Terkedilemez”, “Emperyalistler, İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler” sloganlarla protesto etti.

Ümit Yalım’ın ve HKP İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak’ında aralarında olduğu 5 kişinin Yunanistan Başkonsolosluğu önüne siyah çelenk bırakmasına izin verildi. Çelenk bırakıldıktan sonra Ümit Yalım ve Tacettin Çolak konuşma yaptı.

Ümit Yalım yaptığı konuşmasında, “Yunanistan en kısa sürede bu adaları boşaltmalıdır. Geldikleri gibi gidecekler. Gitmezlerse bedelini ödemek zorundalar, ödeyeceklerdir” ifadelerine yer verdi.

Av.Tacettin Çolak yaptığı konuşmada, adaların işgalinin bir vatan sorunu olduğunu, bu işgale sessiz kalan AKP hükümetinin de vatana ihanet içinde olduğunu bununla ilgili adaların ait olduğu illerin valileri hakkında gerekli suç duyurularını yaptıklarını, bu suç duyurularının sonuçsuz bırakıldığını söyledi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Ümit Yalım, Başta İzmir Koyun adası olmak üzere Doğu Ege Denizi’nde 18 Türk adası ve 1 Türk kayalığının 20014’ten beri Yunan işgali altında olduğunu ifade etti.

Yunanistan’a çağrıda bulunan Ümit Yalım, “Yunanistan derhal bayraklarını indirmeli, adalardaki Yunan askerleri ile Yunan vatandaşlarını tahliye etmeli ve adaları boşaltarak Türkiye Cumhuriyeti’ne teslim etmelidir. Adaları silahlandırmak suretiyle, Altı Büyük Devlet Kararı ve 1923 Lozan Antlaşmasını ihlal eden Yunanistan, adaları kullanma hakkını kaybetmiştir. Yunanistan anılan adaları boşaltmalı ve Türkiye Cumhuriyeti’ne teslim etmelidir. Taşoz Adası’ndan elde edilen petrol geliri de Türkiye’ye iade edilmelidir” dedi.

Ümit Yalım’dan sonra HKP İzmir İl Başkanı Av.Tacettin Çolak, “Yunanistan’ın; yüzyıl önce de bu toprakları işgal ederken arkasında Batılı Emperyalistlerin olduğunu, şimdi adalarımızın işgalinde de batılı emperyalistlerin kışkırtması, yönetip yönlendirmesiyle hareket ettiğinin, adalardaki askeri tatbikatların NATO’dan bağımsız olmadığını belirterek, Yunanistan Emperyalistlerin kuklası olarak onlar adına bu işgalleri yapmaktadır” dedi.

Çolak, Yunanistan’ın adalarımızı işgal ederken, balıkçılarımızı öldürerek Uluslararası suç işlediği için Uluslararası Ceza Mahkemesine şikayet ettiklerini belirtti. HKP olarak vatan topraklarının işgalini ve işgale sessiz kalanların peşini bırakmayacaklarını, vatana ihanet suçunun zaman aşımı olmayacağını ve bu konuda gerekli çabayı gösteren Ümit Yalım’a teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

En çok okunan haberler

Ekrem İmamoğlu Esenler Otogarı’nın alt katına indi: Böyle bir yere ailem girmez

Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz Demokrasi otogarında güvenlik ve temizlik önlemleri ile ilgili çalışma yapılacağını söyledi

Süleyman Soylu’nun hedefindeki türbanlı direnişçi açlık grevine başladı

Ankara Yüksel Caddesi’nde yapılan bir eyleme destek verdiği sırada bir polisin cinsel saldırısına maruz kalan Merve Demirel, hakkında ‘savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltı kararı var’ denilerek 12 Temmuz gecesi gözaltına alındı.

‘Kayıp neslin’ fotoğrafı: 4 işlem yapamıyor, Türkçe konuşamıyor, kalbin yerini bilmiyor

Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye genelinde binlerce 4'üncü ve 8'inci sınıf öğrencisine yönelik yapılan "ABİDE" eğitim araştırmasının veri analizleri tamamladı.

Küçük çocuktan AKP’liye efsane kapak: “O zaman neyine konuşuyorsun ağabey?”

Sokak röportajında ‘Ekonomik kriz yok, CHP'nin söylediklerinin hepsi yalan’ diyen AKP'liye küçük bir çocuğun verdiği yanıt sosyal medyanın gündeminde.

Gericiler Nazlı Çelik’in 11 yaşındaki kızını şort giydi diye hedef aldı

Star Ana Haber sunucusu Nazlı Çelik'in kızıyla birlikte yaptığı tatil sırasında paylaştığı fotoğrafa gelen yorumlar tepki çekti.

Bahçeli Davutoğlu’na yeni isim taktı: Serok Ahmet

Bartın Belediyesi önünde vatandaşlara hitap eden Bahçeli, 31 Mart'taki yerel seçimlerde partisine oy vererek belediye başkan adaylarını destekleyenlere teşekkür etti. "TÜRKİYE'NİN BEKA SORUNU DEVAM EDİYOR" Bahçeli,...

“Reis bizi Afrin’e götür” diye slogan atan AKP’li başkan bedelli askerliğini tamamladı

"Reis bizi Afrin’e götür" diye slogan atan ve teşkilatına kamuflaj giydiren Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman, bedelli olarak yaptığı askerliğini tamamladı

Süleyman Soylu’nun hedefindeki türbanlı direnişçi açlık grevine başladı

Ankara Yüksel Caddesi’nde yapılan bir eyleme destek verdiği sırada bir polisin cinsel saldırısına maruz kalan Merve Demirel, hakkında ‘savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltı kararı var’ denilerek 12 Temmuz gecesi gözaltına alındı.

Uğur Mumcu’ya hakaret eden AKP’li Başkandan 30 Ağustos’ta ücretsiz ulaşım talebine ret: Halkı ilgilendiren bir bayram değil

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 30 Ağustos için ücretsiz toplu taşıma getirilmesi talebini '30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil' diyerek geri çevirdi.

Gericiler Nazlı Çelik’in 11 yaşındaki kızını şort giydi diye hedef aldı

Star Ana Haber sunucusu Nazlı Çelik'in kızıyla birlikte yaptığı tatil sırasında paylaştığı fotoğrafa gelen yorumlar tepki çekti.

TRT sunucusu Erhan Çelik’in evine giden polisleri Soylu aramış

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Emniyet’i aramasıyla geri çekildiği anlaşıldı.

Davutoğlu ile mülakat yapan Yavuz Oğhan’ın işine son verildi

Yavuz Oğhan, Ahmet Davutoğlu'yla yaptıkları röportajın ardından RS FM'deki programlarını son verildiğini açıkladı.