Alevi-Bektaşiliğin neden net bir tanımı yoktur

Mehmet Özgür Ersan yazdı...

Alevi Bektaşilik kendi toplumumuz içinde bile henüz bir konsensüs sağlayamamıştır.
Türkiye kamuoyu şöyle dursun toplum olarak biz henüz bir ortak fikre varmış değiliz.

Aleviliğin ‘ İslam ile İlgisiz Bağımsız bir Din’ diyenlerden, İslamın Özü Batıni Bir Yorumu’ diyenlere Şaman (Orta Asya), Luvi( Hitit), Zerdüşt (Mezopotamya) kökenli diyenlere kadar geniş bir yelpazeyi kaplayan bir Alevi Bektaşiliği tanımlama çabaları vardır.

Bunun sebebi son 40 – 50 senelik şehire göçle birlikte tarihi hafıza kopuşunun yanı sıra ciddi ölçüde siyasallaşmış Alevi Bektaşi toplumunun bireylerinin kendi siyasallaşmış kimliğiyle bakmasıdır.

Yeterince saha çalışması ve yazılı kaynakların 90 lı yıllar ile artmasına rağmen bu kaynakları siyasi kimliği ile okuma gayreti eleştirel bakış açısı ile tüm kaynaklara saha çalışmaları yerine kendi kaybolmuş tarihi hafızasını kabul edip araştırma çabası da göstermemek bugün bu sonuca bizi getirmiştir. Üstelik araştırmak isteyen insanlara çeşitli kulplar takıp bir kör dövüşü yaşanmaktadır.

Netice itibariyle herkesin kendi arzusuna göre Alevi Bektaşilik tanımı yapması kendi siyasallaşmış bakışını inanca yansıtması bilgi karmaşası kamplaşmalar yaratmaktadır.

Fakir bu kısır tartışmaların cahilliğinin esiri olup ortasına düştüğü zamanlar oldu. Bugün bu tür kamplaşmalar ve kör dövüşlerinin kimseye yararı olamadığı düşünüyorum.

Tüm Alevi Bektaşi dostlarıma bu tür tartışmalar gereksiz saldırılara cevap vermeyeceğimi fakir kendi Ceddi Seyit Deli Mehmet ve Seyit Nadir Ersan haricinde onların yol göstermesi dışında ve kaynaklarda ve yerel alan çalışmalarında gözlerince şahit olduklarını doğrulmayan hiçbir uygulamaya artık taraf olamayacaktır.

Hizmet gaydası haricinde bir aşkımız yoktur. Hizmet etki himmet bulasın düsturu ile kimseye kimsenin fikrine karşı ya da taraf değilim fakir bir derviş olarak ceddimin çizdiği yolda kendi ocağında hizmetimi sürdürmekten başkaca bir dileğim yoktur.

Aşk ile Hu

Mehmet Özgür Ersan
Yesari Abdal Çelebi

En çok okunan haberler

Muharrem İnce’ye tuzak soru soran Nagehan Alçı fena yakalandı… 24 Haziran’da Erdoğan’a oy vermediği böyle deşifre oldu!

Programda cemaatler ve tarikatların tartışıldığı bölümde Nagehan Alçı, Muharrem İnce'ye "Süleymancılar'la görüştünüz, seçimde sizi desteklediler" deyince ortalık karıştı. 

İsmail Saymaz anlattı dinleyenin nutku tutuldu

Gazeteci yazar İsmail Saymaz Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın konuğu olduğu programda yeni kitabı Şehvetiye Tarikatı'ndaki korkunç detayları açıkladı. 

Şevket Çoruh’a bıçaklı saldırı

Arka Sokaklar dizisinin Mesut komiseri oyuncu Şevket Çoruh kişisel Twitter hesabından İzmir’de eli bıçaklı saldırganlar tarafından darp edildiğini duyurdu.

MHP’li başkan tarafından eşine ve annesine küfür edilen Yaşar Okuyan canlı yayında yanıt verdi: İşte sen bu kadına küfür ettin ulan!

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı CHP’li Yaşar Okuyan'ın MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye yönelik sözlerine MHP'den hakaretle yanıt gelmişti. 

Nevşin Mengü’den Devlet Bahçeli’ye çok konuşulacak İmamoğlu cevabı!

Gazeteci Nevşin Mengü, bugün Bayburt'ta konuşan Devlet Bahçeli'nin 'kırık sandalye' açıklamasına gönderme yaptı.

Soyunma kabininde kadınların fotoğrafını çeken müezzin: Şaka maksadıyla çektim

Bursa Osmangazi Müftülüğü görevlisi, Mehmet Zahit Kotku Cami Müezzin Kayyımı Yakup Çerkez Temmuz ayında bir mağazada kadın soyunma kabinlerinde cep telefonuyla video çekerken yakalanmıştı. Çerkez savunmasında 'Yan kabinde arkadaşım olduğunu düşünerek, şaka maksadıyla cep telefonumla video ve fotoğraf çektim' dedi.

“Ceylan Önkol’un annesi ile Eren Bülbül’ün annesini birleştirmeyen, ayrıştıran bir dilden barış çıkmaz”

Tutuklu CHP Parti Meclisi üyesi Eren Erdem sosyal medya hesabından HDP önünde eylem yapan annelere ilişkin açıklama yaptı. 

Fatih Altaylı mutfaktaki maharetine laf ettirmedi: Bu önyargı niye aya giderim demedim!

Habertürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü köşesinde iyi yemek yaptığını iddia ederken yemek tarifi verdi. 

Karamollaoğlu “anahtar partiyiz” diyen Akşener’i hedef aldı: Anahtar var, maymuncuk var!

SP Lideri Karamollaoğlu, İslam Birliği Araştırmaları Merkezi’nce Ankara'da düzenlenen 'İslam Dünyasının Geleceği ve Filistin' konulu 'İslam Birliği Kongresi’nin açılışında konuştu.

Nevşin Mengü’den Devlet Bahçeli’ye çok konuşulacak İmamoğlu cevabı!

Gazeteci Nevşin Mengü, bugün Bayburt'ta konuşan Devlet Bahçeli'nin 'kırık sandalye' açıklamasına gönderme yaptı.

Donald Trump duyurdu: Usame bin Ladin’in oğlu öldürüldü

ABD Başkanı Donald Trump, Usame bin Ladin'in oğlu Hamza bin Ladin'in öldürüldüğünü duyurdu

Türkiye yazarı: Şarkı söylemek ve dinlemek haramdır

Türkiye gazetesi yazarı ilahiyatçı Osman Ünlü, "Her türlü teganni, yani çalgı ile şarkı söylemek ve dinlemek haramdır" dedi.