Alevi-Bektaşiliğin neden net bir tanımı yoktur

Mehmet Özgür Ersan yazdı...

Alevi Bektaşilik kendi toplumumuz içinde bile henüz bir konsensüs sağlayamamıştır.
Türkiye kamuoyu şöyle dursun toplum olarak biz henüz bir ortak fikre varmış değiliz.

Aleviliğin ‘ İslam ile İlgisiz Bağımsız bir Din’ diyenlerden, İslamın Özü Batıni Bir Yorumu’ diyenlere Şaman (Orta Asya), Luvi( Hitit), Zerdüşt (Mezopotamya) kökenli diyenlere kadar geniş bir yelpazeyi kaplayan bir Alevi Bektaşiliği tanımlama çabaları vardır.

Bunun sebebi son 40 – 50 senelik şehire göçle birlikte tarihi hafıza kopuşunun yanı sıra ciddi ölçüde siyasallaşmış Alevi Bektaşi toplumunun bireylerinin kendi siyasallaşmış kimliğiyle bakmasıdır.

Yeterince saha çalışması ve yazılı kaynakların 90 lı yıllar ile artmasına rağmen bu kaynakları siyasi kimliği ile okuma gayreti eleştirel bakış açısı ile tüm kaynaklara saha çalışmaları yerine kendi kaybolmuş tarihi hafızasını kabul edip araştırma çabası da göstermemek bugün bu sonuca bizi getirmiştir. Üstelik araştırmak isteyen insanlara çeşitli kulplar takıp bir kör dövüşü yaşanmaktadır.

Netice itibariyle herkesin kendi arzusuna göre Alevi Bektaşilik tanımı yapması kendi siyasallaşmış bakışını inanca yansıtması bilgi karmaşası kamplaşmalar yaratmaktadır.

Fakir bu kısır tartışmaların cahilliğinin esiri olup ortasına düştüğü zamanlar oldu. Bugün bu tür kamplaşmalar ve kör dövüşlerinin kimseye yararı olamadığı düşünüyorum.

Tüm Alevi Bektaşi dostlarıma bu tür tartışmalar gereksiz saldırılara cevap vermeyeceğimi fakir kendi Ceddi Seyit Deli Mehmet ve Seyit Nadir Ersan haricinde onların yol göstermesi dışında ve kaynaklarda ve yerel alan çalışmalarında gözlerince şahit olduklarını doğrulmayan hiçbir uygulamaya artık taraf olamayacaktır.

Hizmet gaydası haricinde bir aşkımız yoktur. Hizmet etki himmet bulasın düsturu ile kimseye kimsenin fikrine karşı ya da taraf değilim fakir bir derviş olarak ceddimin çizdiği yolda kendi ocağında hizmetimi sürdürmekten başkaca bir dileğim yoktur.

Aşk ile Hu

Mehmet Özgür Ersan
Yesari Abdal Çelebi

Rum medyası, Rahşan Ecevit’in ölüm haberini böyle duyurdu

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in böbrek ve akciğer yetmezliğinden 97 yaşında hayatını kaybetmesi, Kıbrıs Rum kesimi medyasında son dakika haberi olarak duyuruldu.

Kanal İstanbul için 92 bin 468 itiraz, 1 yanıt!

Bakan Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED raporunun İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirildiğini ve komisyon çalışmaları ile halkın görüşlerinin dikkate alındığını belirterek dün ÇED olumlu kararını açıkladı. Raporda İstanbulluların rapora yönelik itirazlarına aynı yanıtlar verildi.

Erdoğan’dan İmamoğlu’na tepki: Nerede kaldı bu süt?

Gayrette Havalimanı Metro Hattı İlk Ray Kaynak Töreni’nde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefinde yine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu vardı. Erdoğan,”‘Suyu ucuzlatacağız’ dediler, ucuzlattılar mı? ‘Otobüsteki ücretleri düşüreceğiz’ dediler, düşürdüler mi? Ücretsiz süt vereceklerdi, nerede kaldı bu süt? Allah izin versin de yağmurlarımız kesilmesin, sular devam etsin” ifadelerini kullandı.

Mine Kırıkkanat’ın ‘Bahçeli ve evlilik’ paylaşımına MHP’den belden aşağı tepki!

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı konuşmada söylediği 'Maalesef gençlerimiz genç yaşta evlenmiyor.' sözüne bekar olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi hatırlatarak 'Devlet Bahçeli için çok mu geç' mesajı yazdı. Mesaja MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt 'belden aşağı' sözlerle yanıt verdi.

Bakan Turhan: Evet Kanal İstanbul bir rant projesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Kanal İstanbul projesini yapacaklarını ve faturayı İBB’ye göndereceklerini belirtti.
210,016BeğenenlerBeğen
4,675TakipçilerTakip Et