Ülkemizin en sevilen Türk halk müziği sanatçılarından biri olan Dilber Ay, 63 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Dilber Ay’ın ölümünün ardından çok sayıda meslektaşı ve vatandaş üzüntülerini paylaştı.

Sevilen sanatçı kalp krizi nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

13 yaşında zorla evlendirildi, çocuk yaşta çocuk doğurdu, kendisine tecavüz etmeye çalışan erkeğe karşı Özsavunma hakkını kullanıp cezaevinde yattı.

DİLBER AY KİMDİR? 

13 yaşında zorla evlendirildi, çocuk yaşta çocuk doğurdu, kendisine tecavüz etmeye çalışan erkeğe karşı Özsavunma hakkını kullanıp cezaevinde yattı.

İşte Dilber Ay’ın yaşam öyküsü:

1 Ocak 1956’da Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ilçesinde Yörük ve Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kahramanmaraş ilinde, ilkokul 3. sınıfa kadar okudu. Çok fakir bir aile çocuğu olmasına rağmen, ailesi ile birlikte Kahramanmaraş’ tan Ankara’ya göç etmiş ve oradan da Bolu-Düzce taraflarına yerleşmişlerdi.

Düzce’de okula devam edemeyip 13 yaşında babasından yaşlı bir adamla evlendirildi. Evlenmeden önce ise Düzce’ye güzel ses aramak için radyocular gelmişti. O zamanlar sesinin çok güzel olduğunu ispat etmek için radyoya hemen katıldı ve Gönül Gel Seninle Muhabbet Edelim türküsünü söyledi ve radyocuların düzenlediği güzel ses yarışmasını Dilber Ay birinci olarak kazandı.

İki çocuk annesi olduktan bir müddet sonra evlendiği kişiden ayrıldı. Radyoda tanındıktan sonra 60 albümü oldu. Almanya’da iki kere hapis yattı.

Dilber Ay katıldığı bir tv programında yıllar önce Almanya’da bir konser sırasında kendisine tecavüz etmek isteyen kişiyi öldürdüğünü anlattı. Dilber Ay “Bu dünyada namusuma, ekmeğime, şerefimle oynama. Bu yüzden yaptım dedi. Ay, işlediği cinayet yüzünden Frankfurt’ta 8 ay 20 gün cezaevinde kaldığını söyledi.